Validebağ Korusu'nda nöbet sürüyor: Ranta izin vermeyeceğiz

img
İSTANBUL - Koruma altındaki Validebağ Korusu'nda belediyenin çalışmalara karşı nöbet tutan yurttaşlar, "yürütmeyi durdurma" kararına rağmen yapılan çalışmalarla korunun rant alanına çevrilmek istendiğini söyledi. 
 
İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan ve 1999 yılından bu yana “sit alanı” olarak koruma altına tutulan Validebağ Korusu'nda, “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi” hayata geçirilmek isteniyor. AKP’li Üsküdar Belediyesi, Validebağ Gönüllüleri’nin mahkemeye yaptığı başvuru üzerine verilen "yürütmeyi durdurma" kararına rağmen proje kapsamında koruda çalışma yapıyor. 
 
Belediye ekipleri, en son 21 Eylül'de sabah saatlerinde polis eşliğinde kepçe ve kamyonlarla yola kum dökerek, genişletme çalışması başlattı. Söz konusu durum üzerine bölgeye gelen yurttaşlar, korudaki çalışmalara engel oldu. Olası bir çalışmaya karşı nöbet eylemi başlatan yurttaşlar, yerdeki kumları el arabaları ve poşetlerle toplayarak çöpe attı. Halen bölgede nöbetlerini sürdüren yurttaşlar, çalışmaların hukuksuz olduğunu kaydetti.  
 
HUKUKSUZ ÇALIŞMA 
 
Nöbetteki yurttaşlardan Rıdvan Doğan, belediyenin mahkeme kararlarını dinlemediğine dikkati çekti. Doğan, “Ülkede ne demokrasi ne hukuk kaldı. Hiçbir şey dinlemiyorlar. Hukukun uygulanmasını istiyoruz, mahkeme kararlarımız var. Üsküdar Belediyesi bunlara uymak zorunda, Burayı onların istediklerini yaptırmayacağız, burası doğal alandır” dedi. Belediyenin koruda bulunan çöpleri dahi toplamadığını söyleyen Doğan, "Buraya gelen belediye işçileri ağaçların altında toplanıp, çay ve kahve içmekten başka bir şey yapmıyor, Kum dökmek için gelen belediyenin kamyonları burada birçok ağacı kırdı. İnsanlar dahi 'doğayı koruyalım' diye buraya girmezken, onlar damperli kamyonlarla buraya girdi" diye konuştu.  
 
'ÇİVİ BİLE ÇAKAMAZLAR'
 
Çalışmalara karşı nöbet tutan Cengiz Çağlayan, korunun “sit alanı” olduğuna işaret ederek, "Buraya bir çivi dahi çakamazlar. Ama şuan kum döküyorlar” dedi. Belediye çalışmalarının hukuksuz olduğunu vurgulayan Çağlayan, "Burayı rant alanına çevirmeye çalışıyorlar. Burayı aşamalı olarak yok etmeye çalışıyorlar. Önce millet bahçesi yaparlar, sonra gelir ağaçları keserler. En sonunda da sit alanı olmadığını söylerler” diye belirtti.
 
MÜCADELE VURGUSU
 
Belediyenin moloz döktükten sonra yaptığı "biz molozları temizlemek için geliyoruz" açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Faruk İlge ise, “Molozlar buranın ekolojik alt yapısını bozuyor. Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ne söylüyorsa kesinlikle tersidir. Bundan dolayı onun ismini 'Pinokyo Hilmi' koyduk” dedi. Doğayı korumaya devam edeceklerinin altını çizen İlge, şunları söyledi: “Sivil zabıtalar arkadaşlarımızı darp etti. Bunlar doğayı, yeşili dolar üzerinden seviyorlar. Biz ne zaman burada dursak, onlar başka bir isim altında buraya proje hazırlıyorlar. Şuan yolları genişletmeye çalışıyorlar. Buranın doğasını bozduğu zaman bu koru işlevsiz hale gelir. Burası bizim yaşam alanımız."