‘Saddam Halepçe’de, Erdoğan Behdinan’da kimyasal silah kullandı’

img
HABER MERKEZİ - Halepçe katliamında ailesinden 28 kişiyi kaybeden Dêrin Pêşmergesi Fayeq Hewramî, Saddam’ın Halepçe’de, Erdoğan’ın ise Behdinan’da kimyasal silah kullandığını söyledi.
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne düzenlediği askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanması tepkilere neden olurken, Halepçe katliamında ailesinden 28 kişiyi kaybeden Dêrin Pêşmergesi Fayeq Hewramî, Türk devletinin kimyasal silah kullandığında Halepçe’yi hatırladığını söyledi. Rojnews’e konuşan Hewramî, düşlerinde, akıllarında ve gönüllerinde hala kimyasal silah izleri bulunduğunu belirterek, Türk ordusu ve Tayyip Erdoğan’ın şimdi de aynı acıyı Behdinan’da kimyasal silah kullanarak kendilerine yaşattığını ifade etti. Hewramî, “İşgalci Türk devletinin ordusu ve Erdoğan, Saddam Hüseyin ve Baas rejiminden geri kalır yanı yoktur. Saddam’dan daha kötü değillerse, iyi değiller” diye konuştu.
 
Saldırı ve işgale karşı durmanın tek yolunun Kürt halkının birliği olduğunu dile getiren Fayeq Hewramî, işgale karşı birlik çağrısında bulundu.
 
‘NE YAPTIKLARINI GÖRÜYORUZ’
 
Hewramî, kimyasal silah kullanımının sessiz kalınmasının düşündürücü olduğunu belirterek, “Medyanın sessiz kalması benim için acayip bir durumdur. Halepçeli bir aile olarak yaşananları kınıyorum. İşgalci Türk ordusu PKK liderlerini öldürüyor ama Kürt halkı bilsin ki Türk devleti bir fırsat bulduğu taktirde Kürdistan Bölgesi’nin bütün liderlerini de öldürecek. Kürdistan’ın parçaları arasında hiçbir bir fark yoktur. Efrin’de neler yaptıklarını gördük, şimdi de Behdinan’da ne yaptıklarını görüyoruz” dedi.
 
‘BİR SAATLİK ÇALIŞMA OLSAYDI’
 
Kürdistan Bölgesi Parlamentosu ve Bağdat’taki Kürt parlamenterlerin tavrına dikkat çeken Fayeq Hewramî, “Kürt parlamenterleri soykırım ve kimyasal silah kullanımına karşı bir saat çalışsaydı, uluslararası güçler mecbur onları savunacaktı. Türk devleti ve Erdoğan kimyasal silah kullanamayacaktı” diye konuştu.