‘Türkiye kimyasal silahlarla sivilleri katlediyor’

img

HABER MERKEZİ - Türkiye’nin sivillere karşı yasaklı silahlı kullandığını söyleyen Uluslararası Terör Uzmanı Munir Edib, uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı. 

Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik 23 Nisan’da başlattığı sınır ötesi operasyonda, kimyasal silah kullanmaya başladı. Fırat Haber Ajansı’nda yer alan Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) savaşın bilançosuna dair açıklamada, Türkiye'nin sınır ötesine yönelik saldırılarda 157 kez kimyasal-yasaklı silah kullandığı belirtildi. 
 
Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) askeri ve istihbari desteğine rağmen ilerleme sağlayamayan Türkiye, bu kez sık sık saldırılarda bulunduğu Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı sinyali verdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hükümet yetkilileri, Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon başlatma tehdidinde bulundu. 
 
YENİ ‘İŞGAL’ PROJELERİ
 
Uluslararası Terör Uzmanı Munir Edib, Türkiye’nin bölgede yönelik saldırılarına dair Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) değerlendirmelerde bulundu. Edib, Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu’nu canlandırmak için yeni “işgal projeleri” hayata geçirmek istediğini belirterek, bölgeye yönelik saldırıların da bu projenin bir parçası olduğunu söyledi. Edib, Türkiye’nin uluslararası toplumun sessizliğinden faydalanarak Arap bölgelerini kendi egemenliği altına almak istediğini kaydetti. 
 
ULUSLARARASI SESSİZLİK 
 
Türkiye’nin bölge açısından tehdit olduğunu dile getiren Edib, “Türk devletinin kendi sınırları dışında gerçekleştirdiği saldırılar işgal ve suçtur. Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine, Başûrê Kurdistan’a karşı saldırılar gerçekleştiriyor. Uluslararası toplumun gözü önünde insanlık dışı bir şekilde çocukları ve sivilleri öldürüyor. Uluslararası toplum da buna karşı sessiz kalıyor. Büyük devletler, BM ve uluslararası örgütler Türk devletini uyarmalı ve cezalandırmalıdır. Türk devletinin sivillere karşı suçlarına bir sınır getirmelidir” dedi. 
 
TÜRKİYE’YE GÖZ YUMULUYOR 
 
Kendi çıkarlarına göre hareket eden uluslararası güçlerin Türkiye’nin saldırılarına sessiz kaldığının altını çizen Edib, “ABD gibi büyük devletlerden birinin, Avrupa devletlerinin ya da Güvenlik Konseyi’ne üye devletlerin Türk devleti ile özel çıkarı olduğunda, Türk devletinin yaptıklarına karşı göz yumuyor” diye belirtti. 
 
KİMYASAL SİLAH KULLANIMI
 
Türkiye’nin saldırılarda kimyasal-yasaklı silah kullanımına dair Edib, “Suç işleyen çetelerden ve kimyasal silah kullanan devletlerden hesap sorulmalıdır. Türk devleti hem Libya ve Azerbaycan’a çete gönderdi hem de Başûrê Kurdistan, Girê Spî ve Serêkaniyê’de sivillere karşı kimyasal silah kullandı. Bu durum uluslararası kanunları ve savaş kanununu ihlal ediyor. Uluslararası toplum tutumunu netleştirmelidir” diye kaydetti.