8 ülkeden 8 kadın: Birlikte daha güçlü başarabiliriz

img

ANKARA - Dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklere hazırlanılırken, 8 ülkeden 8 kadının hemcinslerine mesajı var: “Hep beraber bir aradayız. Uzun bir yol kat ettik ve ancak birlikte başarabiliriz. Kolektif güçlerin birleştiği bir dönem daha önce hiç olmamıştı.”

ABD’nin New York kentinde dokuma işçisi 129 kadının yaşamını yitirdiği gün olan 8 Mart, isyan ve özgürlüğün haykırıldığı gün olarak kutlanırken, kadın hakları dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklerle gündeme geliyor. 8 ülkeden 8 kadın, kısa cevaplarla 8 Mart’ın kendileri için ne ifade ettiğini Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
ALMANYA 
 
Almanya Uluslarötesi Feminist Dayanışma üyesi Maria Hartmann, feminist mücadelenin diğer tüm mücadeleleri tetikleme potansiyeli en yüksek mücadele olduğunu belirterek, kadın mücadelesinin hayatın her alanına nüfuz ettiğini söyledi. 
 
Hartman, “Emek mücadelesinde, kapitalizme karşı mücadelede, beden siyasetinde, her alanda kadın mücadelesi esastır. Kadın mücadelesi, devletin bedenlerimizi ve insanları nasıl kontrol ettiğiyle ilgilidir. Bu yüzden inanılmaz bir potansiyele sahiptir. Bu nedenle feminist mücadeleyi tüm mücadelelerin temeli olarak görüyorum. Ve bunun şu anda Almanya'da gerçekleşmekte olduğunu fark ediyorum. Feminist mücadele, özgürlüğün çekirdeği olma konusunda devasa bir potansiyele sahip” dedi.
 
FİLİSTİN 
 
Filistin Kadın Komiteler Birliği Temsilcisi Abeer Abu Khadir, Filistin’deki öncelikli mücadelelerinin Filistin devletini kurma, işgalciler elindeki kadın, erkek ve çocuk tutukluların serbest bırakılması olduğunu belirtti. Khadir, “Amacımız her türlü ayrımcılığın sona erdiği bir toplum yaratmak ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti teşvik eden toplumsal mirastan kurtulmaktır” diye belirtti.  
 
Khadir, Filistinli kadınların, ulusal kurtuluş mücadelesine katılımlarıyla halkın tarihinde ve davasında ayrı ve ayırt edici bir iz oluşturduklarını dile getirdi.
 
‘MİLİTAN’ BİR GÜN 
 
“Filistinli feministler ve feminist kurumlar, hükümeti bağlayıcı uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalarla kadınları her türlü şiddetten koruyan yasalar için de çalışıyor” diyen Khadir, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, ırk ayrımcılığı ve kadının tüm haklarından mahrum bırakılarak aşağılanmasına karşı, siyonist koloniciliğin yaşam hakkı tanımadığı feminist mücadeledeki kadınların mücadelelerinin altını çiziyoruz. 8 Mart, ulusal ve sosyal haklarımızı savunduğumuz militan bir gündür. Bu yıl da, Kovid-19 salgınına rağmen kadınların katılımıyla tüm gün sürecek birden fazla yürüyüş ve etkinlikler organize ediyoruz. Konferanslar, sergiler ve kadın mahkumların, çalışan kadınların, yoksul kadınların sorunlarına ilişkin seminerler düzenliyoruz” dedi. 
 
8 MART MESAJI 
 
Khadir, 8 Mart mesajında ise şunları dile getirdi: “8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Filistin Ulusal Hareketi’nin bir parçası olarak halkımızın meşru ulusal hakları için mücadelemizin devam ettiğini tekrarlıyor, Filistin toplumunda kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı ve adaletsizliği yok edeceğimizin altını çiziyoruz. Filistinli kadınlar olarak, Uluslararası Kadınlar Günü'nü kutluyor, dünyada ulusal ve toplumsal mücadele veren tüm özgürlük savaşçılarını selamlıyoruz. Bu günü hakları, eşitliği ve sosyal adaleti kutsamak için bir mücadele günü olarak kabul ediyoruz.”
 
İSPANYA 
 
İspanya Colectiva DisPuta kurucularından trans kadın Veronica Arauza, 2000 yılından bu yana trans ve sömürge karşıtı mücadelede aktif yer aldığını aktararak, “Dünyanın farklı yerlerinde farklı sosyal grupların nasıl mücadele ettiğini ve geliştiğini görmek çok kıymetli. Dünyanın bir ucundaki devrimden bir şeyler öğrenmek ve ataerkil sistemi alaşağı edecek bağlantılar ve ilişkiler kurmak da öyle. Şu anda ülkemde gördüğüm sorunlar, siyasi düşüncelerin nasıl sorgulandığıyla ilgili” ifadelerini kullandı. 
 
İLK SÖMÜRGE HALİNE GETİRİLDİ 
 
Tarihte ilk olarak kadın bedeninin sömürge haline getirildiğini kaydeden Arauza, “Jin kelimesinin yaşam anlamına geldiğini de düşünürsek. Kadın bedenini sömürge haline getirmek sömürgeci bir zihniyetin ürünüdür, aynı sömürgeci zihniyet kadın bedeni üzerinden her alanda sömürgeler yaratmaktadır. Ancak biz her şeyi insanın malı olarak gören ataerkil hegemonyayı sorguluyoruz. İkili cinsiyetin içinde tezahür etmek istemeyen her türlü kimliği reddeden hükümetlerle aynı çizgide yer alan bir zihniyetle mücadele ediyoruz” dedi. 
 
ÖCALAN’IN FELSEFESİ 
 
Jineolojî’ye inandığını aktaran Arauza, şöyle devam etti: “Sosyopolitik olarak bu ataerkil yapıları yeniden üretmek için nasıl eğitildiğimizi sorgulayarak, anlamanın iyi olduğunu düşünüyorum. Dünyada kadın hareketini yaşamakta olan yerler var. Kürt hareketi, kadın hareketinin özgürlük için de yapısal bir önemi olduğunu, sistemin ataerkil olduğunu ve salt bu durumun pek çok hakkı yok ettiğini fark eden ve bunu içselleştirmiş en önemli harekettir. Öcalan da, bundan bahsediyor, peki ama bir erkek tarafından söylenmiş bir felsefeyi nasıl savunacağız? Ancak bu felsefe kadınlardan bahsediyor. Umduğum ve dilediğim bu felsefenin içselleştirilmesi. Tüm çeşitliliğiyle bir feminizm mümkün. Bu çeşitliliğin içerdiği siyasi güçleri bölmemeliyiz.”
 
ŞİLİ 
 
Güney Amerika kıtasında yer alan Şili’den mesaj gönderen Maria Basura, 2016 yılında başlatılan Fuck the Fascism projesinin iki kurucusundan biri. Ülkelerinde karşı karşıya oldukları en önemli sorunun eşitsizlik olduğunu dile getiren Basura, “Çünkü burası bir diktatörlük ve çok şiddetli polis ve devlet baskısıyla karşı karşıyayız. Ve şimdi insanlar sokaklara çıkıyor, mücadele etmek, taşlar atmak için. Ülke çapında milyonlarca kadın ve muhalif örgüt harekete geçmiş durumda. İçinde göçmen kız kardeşlerimiz, trans yoldaşlarımız ve bastırılan tüm azınlıkları içeren kesişimsel feministler olmadan sokaklarda 8 milyon insan olmamız mümkün değil. Hep beraber bir aradayız” dedi.
 
YUNANİSTAN 
 
Yunanistan’da Öğretmenler Sendikası “Aritsotle” İdari Konsey üyesi ve aynı zamanda Atina Belediye Meclis üyesi olan Dina Reppa, tüm dünyada olduğu gibi Yunanistan’da da kadınların pandemi sürecinden dolayı birçok sorunla karşı karşıya kaldığını anlattı. 
 
Kadınların bu süreçte yaşadıkları sorunları ise Reppa, şöyle aktardı: “Uzun süreli evden çalışma hali, kadınlar için ev içinde iş yoğunluğunun artması anlamına geldi. Bir yandan evde çalışırken bir yandan çocukları da evde eğitim görmekte olduğu için onlarla ilgilenmek zorunda kaldılar. Bunun da hem kişisel hem de iş açısından bazı sonuçları oldu. Bu süreçte pek çok kadın ev içi şiddet ve istismara maruz kaldı. Son dönemde dünyanın her yerinde artan kadına, çocuğa ve LGBTİ+ bireylere yönelik şiddet buzdağının sadece görünen kısmı. Ev içi şiddette ciddi bir artış oldu ve pek çok kadının da koruma kurumlarına başvurma imkanı olmadı.” Kadınların, dünyanın her yerinde olduğu gibi Yunanistan’da da kendilerine yönelik politikalara karşı mücadele ettiğini ifade eden Reppa, “Kadını susturmayı hedefleyen bir sisteme karşı hem toplumsal mücadele hem de mahkeme salonlarında adalet mücadelesi veriyoruz. Mesajımız tek ve son derece güçlü. Hepimiz, biz, özgürlük talep eden insanlar, kadınlar ve erkekler, sömürüsüz, şiddetsiz, kadına ve LGBTİ+ bireylerine baskının sona erdiği bir sistem yaratmalıyız” diye belirtti. 
 
İNGİLTERE 
 
Morning Star Kadın Çalışmaları editörü Bethany Reilley, pandemi ile birlikte İngiltere’de de kadın haklarına yönelik saldırıların arttığını, var olan sorunların ise derinleştiğini söyledi. Örnek olarak ev şiddeti gösteren Reilley, İngiltere ve Galler’de her 3 günde bir bir kadının eski eşi veya arkadaşı tarafından öldürüldüğünü belirtti. Çocukların ve kadınların istismarcılarla evlere kapanmak zorunda kaldığını ifade eden Reilley, bu süreçte aile içi şiddete maruz kalanları desteklemek üzere kurulan ulusal yardım hatlarını arayanların sayısında inanılmaz bir artış olduğunu dile getirdi.
 
SUÇLARDA CEZASIZLIK 
 
İngiltere’de ivedilikle ele alınması gereken konunun tecavüz suçlarına karşı var olan cezasızlık politikalarıyla mücadele olduğunu kaydeden Reilley, “2019 ve 2020'de 55 binden fazla kişi tecavüze uğradı. Polise başvuruldu ancak bunun yalnızca 2 bini kovuşturuldu ve bu 2 bin kovuşturmanın yalnızca bin 500'ünde hapis cezası çıktı. Bu, geçtiğimiz yıllara göre oldukça düşük bir oran. Mahkûmiyet sayısı o kadar düşük ki kadınlar artık bu ülkede tecavüzün suç olmaktan çıkarıldığı görüşünde. Bunun dışında pek çok sektörde üst düzey rollerde kendimize yer bulmamız hala çok güç, bu oran beyaz olmayan kadınlar için daha da düşük” diye belirtti.
 
ÇALIŞMA YAŞAMI 
 
Reilley, kadınlar olarak eşit haklar talep ettiklerini belirterek, ekledi: “Hamile kadınlar hala işyerinde ayrımcılığa uğruyor. Hamile bir kadının terfi etmesi neredeyse imkânsız. Hatta yarım gün çalışma düzenine geçmeyi talep etmeleri durumunda işlerini kaybetmeleri de ihtimal dahilinde. Nüfusun yarısının kadın olduğunu ve çoğumuzun hamile kaldığını düşünürsek, bu kadınların bir noktada hamile kalacağını hesaba katmak gerekiyor. Hamilelik çalışmaya engel değildir. Gündemdeki konular ağırlıkla işyerinde cinsiyetçilikle mücadele ve eşit ücret talebiydi. Zira sene 2021 ve bunlara hala sahip değiliz.”
 
8 MART’A DAİR 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin Reilley, şu mesajı verdi: “Bugün bize uluslararası kız kardeşliğin neler başarabileceğini anımsatsın ama daha ne kadar çok işimiz olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım. Ve bu yıl, insan haklarını ve kadın haklarını pandemi bahanesiyle askıya alan dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere karşı mücadelemizi yükseltmeye adayalım. Son olarak, Türkiye'deki Kürt kız kardeşlerimi ve tüm dünyadaki ezilen kadınları en içten dayanışma duygularımla selamlıyorum. Uluslararası kadınlar günümüz kutlu olsun.”
 
SÜLEYMANİYE 
 
Tevgera Azadi (Özgürlük Hareketi) Süleymaniye Bürosu Eşbaşkanı Şehên Mihemed, 8 Mart hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, “Sadece 8 Mart'ta değil, biz kadınlar için her gün mücadele ve direniş günüdür. Özellikle kadının özgürlüğü ve kadın haklarının kazanımı temelinde. Bu çerçevede sivil toplum örgütleri çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirecek. 5 Mart'ta yapılacak olan eylemimiz çok önemlidir ve bu eylemde kadının özgürlüğünü savunma zamanı (Kat Katî Parastinî Jinî Azad û Komelgehê Azad e) esas sloganımız olacak. Bunu Garê'deki direnişin ruhuyla kutlayacağız” dedi.
 
Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki kadın sorunlarını da dile getireceklerini belirten Mihemed, “Güney Kürdistan'daki bütün kadınlara çağrımız bu eyleme ve etkinliklerimize Garê direnişi ruhuyla  katılmalarıdır. Umuyorum ki halk da bu eylemimize yoğun ilgi gösterecektir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tüm dünyadaki kadınlar özellikle de Kürt kadınları için kutlu olsun” ifadelerini kullandı. 
 
İRLANDA 
 
İrlanda’da Why Not Her adlı kolektif oluşumun üyesi olan Linda Coogan Byrna, “Why Not Her, İrlanda'da medya endüstrisinde bir araya gelmiş, cinsiyet eşitliği ve çeşitliliği için çalışan kadınlardan oluşan bir kolektiftir. Radyo yayınlarındaki cinsiyet dengesini sağlamak için mücadele ediyoruz” dedi. 
 
Radyolarda daha fazla kadının sesinin duyulması için mücadele ettiklerini anlatan Byrna, “Galce de bir söz var, ‘Ni Saoirse go Saoirse na mBan’, kadın özgürlüğü olmadan özgürlüğün elde edilemeyeceği anlamına gelir. Hepimiz bunun için çalışıyoruz, birlikte çalışıyoruz çünkü ancak birlikte çalışarak başarabiliriz. Uzun bir yol kat ettik ve başaracağımızdan eminiz çünkü bu kadar çok kolektifin güçlerini birleştirdiği ve daha iyisi için çalıştığı bir durum daha önce olmamıştı” diye belirtti. 
 
YARIN: Cinsiyete dayalı mesleki ayrımcılığı yıkan inşaatların Duru ustası
 
MA / Berivan Altan - Gözde Çağrı Özköse

Diğer başlıklar

09:30 Tutuklular 205 gündür açlık grevinde
09:28 Poyraz ailesinin köyünde de zaman geçti, baskı hiç bitmedi
09:04 Yargıtay Demirel'e verilen hapis cezasını bozdu
09:04 'Kazara öldü' denilen kadının babası: Kızım öldürüldü
09:03 Engelleri aşa aşa halka gittiler
09:03 Hêwler'e alınmayan Barış Heyeti üyesi Yıldırır: KDP ihanet içerisinde
09:02 81 yaşındaki hasta tutuklu Güler'in infaz erteleme talebi reddedildi
09:02 SMA hastası Şervan bebek için dayanışma çağrısı
09:01 Saman fiyatı uçtu, herkes tedirgin
09:00 19 HAZİRAN 2021 GÜNDEMİ
08:39 Mardin’de duvarlara Deniz Poyraz yazılamaları
18/06/2021
22:08 İHD Ankara Şubesi, yeni dönem yönetim kurulunu belirledi
21:44 HDP binalarında Poyraz için nöbet eylemleri sürüyor
21:41 72 Baro başkanı HDP’ye saldırıyı kınadı
21:09 İstanbul’da binler Poyraz için sokakta: Buradayız, korkmuyoruz
20:52 Son 24 saatte 59 kişi yaşamını yitirdi
20:47 Deniz Poyraz karanfillerle defnedildi
20:11 Çorum’dan seslendiler: Sözleşmeden değil önümüzden çekilin
19:52 Büyük Kadın Mitingi'ne katılım çağrısı
19:45 HDP’li Taşdemir: Kadın ve Kürt düşmanı çeteleri def edeceğiz
19:30 Deniz Poyraz’ı konuşan iki kişiye gözaltında işkence: Devletin gücünü göstereceğiz
18:54 DTK ve DBP’den Dersim’de ziyaretler
18:53 İkizdere’de gözaltına alınan Baş serbest bırakıldı
18:44 Kadıköy’de Poyraz'ın katledilmesi protesto edildi
18:43 Deniz Poyraz kadınların omuzlarında
18:28 İstanbul'da 1 kişi tutuklandı
18:24 Emek ve meslek örgütleri: Vali ve Emniyet Müdürü istifa etmeli
17:55 Elvan’ın ailesinden cezaya tepki: Sanık tutuklanmalı
17:51 Kobanê Davası’nda Öcalan vurgusu: 40 yıl da geçse Kürt sorununu barışla çözeceğiz
17:50 Fincancı: Sağlıklı yaşam alanı bırakmadılar
17:46 Tabuttaki flamayı almak isteyen polise kadınlar izin vermedi
17:41 Şenyaşar ailesi partilerden destek istedi
17:20 ‘Kadın isyanını sahiplenmeye çağırıyoruz’
16:58 Kaftancıoğlu’ndan HDP’ye başsağlığı ziyareti
16:47 HDP’nin sanal medya hesaplarına tehdit mesajları atıldı
16:28 Suruç’ta ev baskınları: 4 gözaltı
16:27 Saldırının üzerinden 30 saat geçti: Erdoğan ve Soylu açıklama yapmadı
16:23 Ağır hasta tutuklu Özkan bir gün aç bırakıldı
16:20 Berkin Elvan’ı öldüren Dalgalı’ya ödül gibi ceza!
16:10 Katilin sık sık gittiği otelin Yönetim Kurulu Başkanı İzmir Valisi
16:03 HDP'li Alökmen Diyarbakır yerine Elazığ Cezaevi’ne sevk edildi
16:01 Edhem Barzanî: İşgale karşı asla geri adım atmayacağım
15:47 Tutuklu aileleri: Çocuklarımıza zulüm etmeyi bırakın
15:40 HDP'yi ziyaret eden EMEP Genel Başkanı Akdeniz: Sıkılan kurşunlar hepimizedir
15:36 Deniz Poyraz’ı binler uğurladı: Faşizme karşı omuz omuza
15:31 Saldırıya her yerden tepki: Denizleri çoğaltmaya, Poyrazları estirmeye kararlıyız
15:27 Silah bırakan pêşmergelere ‘maaş kesme’ tehdidi
15:00 Öğrenciler karnelerini yaktı
14:59 İHD’den HDP’ye başsağlığı ziyareti
14:59 Antep Barosu: Şenyaşar ailesinin yanında olmaya hazırız
14:55 Deniz Poyraz’ın fotoğrafı Van Kalesi’ne asıldı
14:52 Katil katları dolaşarak kanlı ellerini yıkamak istemiş
14:52 Kayyımının boş bıraktığı köprü altı uyuşturucu mekanı oldu
14:43 AKP'nin 4. Yargı Paketi Meclis’te
14:28 Dilan'dan Deniz'e Kürt kadını
14:23 GÖÇ-DER: Saldırılar mülteci hukukuna aykırı
14:02 Katil Gencer’i taşıyan taksi şoförü: Sıklıkla HDP önüne götürüyorduk
14:01 Davutoğlu ve eşinden HDP'ye başsağlığı
13:46 CHP’den HDP İzmir il örgütüne ziyaret
13:36 Yüksekdağ: Bu katliam davası haline geldi
Kışanak: Deniz, kadın özgürlük mücadelesinin bayrağıdır
13:26 Asker ve korucular koçerlerin çadırlarını bastı
13:25 Devleti dolandıran MHP’li adayın da aralarında olduğu 14 kişi tutuklandı
13:19 Poyraz’ın katledilmesi Diyarbakır’da protesto edildi
13:15 Diyarbakır'daki STÖ'lerden ortak açıklama: Cinayete karşı herkes tutum alsın
13:13 Poyraz’ın katledildiği yere fotoğrafı ve güller bırakıldı
13:11 DTK ve DBP heyeti Dersim'de: Tecride karşı birlikte mücadele
13:09 HDP'ye saldırıya uluslararası tepki
13:08 Ahmet Türk: Türkiye’yi iç savaşa götürecekler
13:04 HDP, Poyraz’ın katili Gencer’in SADAT’la bağlantısını sordu
13:01 Aslı Erdoğan için verilen ‘düşme’ kararı bozuldu
12:15 Sancar ve Buldan saldırının yapıldığı parti binasında
12:10 Maltepe’deki ‘Büyük Miting’e çağrı: Sokağa çıkma zamanı
12:06 İkizdere direnişçisi gözaltına alındı
12:01 Deniz Poyraz’ın katili tutuklandı
11:59 Öcalan’ın aile, vasi ve avukatlarından görüşme başvurusu
11:48 Saldırının izlerini silmeye çalışırken duygusal anlar yaşadılar
11:40 Sebahat Tuncel: Deniz'i katledenler HDP'yi kapatma çağrısı yapanlardır
11:37 Demirtaş'tan Poyraz açıklaması: Faili tanıyoruz
11:28 Katil Gencer'in yeni görüntüsü: Yaz ortası eldivenli
11:23 Şenyaşar Ailesi 'adalet' talebini Antep'e taşıdı
11:16 AYM Raportörü HDP iddianamesinin kabulünü istedi
11:12 Tutuklu kadın siyasetçilerden Deniz Poyraz açıklaması
11:06 Çatışmada havaya ateş açan polis kadını yaraladı
11:02 Polis ile katil Gencer’in ilk diyaloğu: İsmin ne abicim
11:00 Polis kamera kayıtlarını sildi
10:40 ‘Berkin’i katleden karanlık Deniz Poyraz'ın da geleceğini çaldı’
10:39 Yeni Şafak neyin telaşını yaşıyor?
10:23 Tutuklular 204 gündür açlık grevinde
10:19 Deniz Poyraz'ın katili adliyeye sevk edildi
09:57 Erdoğan için bir dönemin sonu
09:55 İran'da halk sandık başında
09:54 Düğünü basan polis yöresel kıyafet giyen damadı gözaltına aldı
09:51 Kenanoğlu: Saldırılar HDP’yi sahiplenmekle önlenebilir
09:50 Barış Anneleri’nden KDP’ye: Sonraki hedef sizsiniz
09:27 Deniz Poyraz Buca’da defnedilecek
09:14 10 hukuk örgütünden açıklama: Deniz’in katilini tanıyoruz!
09:04 Van STÖ yöneticileri: HDP’ye yönelik saldırıların sorumlusu iktidar
09:03 Yem ve samana zam: Hayvanlarını satışa çıkardılar
09:03 Güven: Biz içeride siz dışarıda, tecridi kırarız
09:01 ‘Şüpheli ölümler intihar süsü verilen kadın cinayetleridir’