Şenoğlu: Halk, Newroz’da Öcalan’ın çözüm gücünü gösterdi

img

İSTANBUL - HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, “Halk, Newroz’da Sayın Öcalan’ın çözücü rolüne, yıllardır uğraştığı, çabaladığı çözüm tespitlerine bugün de ne kadar ihtiyaç olduğunu gösterdi” dedi. 

Demirci Kawa’nın Asur’un zalim kralı Dehak’a karşı kazandığı zafer sonrası yaktığı Newroz ateşinin 2 bin 633 yıl sonra bir kez daha yakıldığı Türkiye ve bölge kentlerinde yüzbinlerce kişi alanlara aktı. Öncesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlığına ilişkin sosyal medyaya yansıyan kimi iddialar, HDP’ye yönelik kapatma davası ve partinin Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi gibi gelişmelerin halkta büyüttüğü öfke hali, Newroz alanlarına yansıdı. Yüzbinlerce kişinin doldurduğu meydanlar, Öcalan ve kendisine uygulanan tecride karşı cezaevlerinde açlık grevi direnişinde bulunan tutuklulara destek sloganlarıyla inledi.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) PM Üyesi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Emine Caynak, Newroz alanlarını dolduran milyonlarca insanın verdikleri mesajları ve bunun olası yansımalarını değerlendirdi.
 
TÜRKİYE’NİN AYDINLIK YÜZÜ
 
HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Newroz’un özellikle Kürt halkı ve Newroz’da kendi gerçekliğini gören bütün halklar ve ezilenler açısından büyük anlamlar taşıdığını belirterek, kutlamaların her zaman politik mesajlarla dolu olduğunu ifade etti. Bu yıl ki Newroz kutlamalarının çok özgün ve kritik sonuçlar ortaya çıkardığını söyleyen Şenoğlu, Newroz’un en temel özelliği olan “diriliş gerçekliği” ile bugünün koşullarına uygun olarak gerçekleştiğini vurguladı.
 
Şenoğlu, İstanbul’dan Diyarbakır’a, Edirne’den Hakkari’ye, Mersin, Muğla, Antalya’ya kadar her yerde milyonlarca kişinin büyük bir coşku ile alanlara çıktığına dikkat çekerek, “Halklar Türkiye’nin aydınlık yüzünü ortaya çıkardı. Bu, Newroz ateşinden beslenen bir aydınlık” dedi.
 
‘GEREKLİ SONUÇLAR ÇIKARMALI’
 
Türkiye’nin çok zorlu ve acılı bir dönemden geçtiğini dile getiren Şenoğlu, Kürt halkı başta olmak üzere tüm halkların, işçilerin, emekçilerin ve bütün toplumsal kesimlerin yaşam savaşı verdiğinin altını  çizdi. Newroz’da bunun büyük acısının ve aynı zamanda değiştirme isteğinin açık bir şekilde gözler önüne serildiğini belirten Şenoğlu, “Bu güç ve istem Newroz’un tarihsel anlamına uygun olarak en çarpıcı bir şekilde ve hiç kimsenin yadsıyamayacağı bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Milyonlar sokaklardaydı. Halkların, ezilenlerin geleceklerini kurma iradeleri sokakları, meydanları doldurdu ve yan yana, omuz omuza olduğunu, birleşmekte olduğunu gösterdi. O anlamda Newroz o kadar güçlü bir mesaj verdi ki. Devlet aklı, bugün devleti yönetenler bundan gerekli sonuçları çıkarmalıdırlar. Gerekli sonuçları çıkarırlar mı bilmiyoruz ama yadsınamayacak bir gerçeklik ortaya çıktı” diye konuştu.
 
‘EN YAŞAMSAL TALEP ÖCALAN!’ 
 
Şenoğlu, Newroz’da halkın verdiği en güçlü mesajın PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride ilişkin olduğunu kaydetti.  Şenoğlu, “Newroz’da halk verdiği mesajlarda, barışın ve özgürlüğün inşasını, Türkiye’nin demokratikleşmesini ve Kürtlerin özgürlüğünün inşası için Sayın Öcalan’ın çözücü rolüne, yıllardır uğraştığı, çabaladığı çözüm tespitlerine bugün de ne kadar ihtiyaç olduğunu gösterdi. Halk bunu özgür iradeleriyle açığa çıkardı. Siyasi irade beyanı yaptılar. O açıdan tecride karşı tutum ve talep Newroz’un en yaşamsal talebiydi” ifadelerini kullandı.
 
‘NEWROZ PARTİSİNİ NASIL KAPATACAKSINIZ?’
 
İkinci büyük mesajın ise, HDP’ye yönelik kapatma davasına varan iktidar saldırganlığına yönelik olduğunu vurgulayan Şenoğlu, şunları söyledi: “Milyonlar alanlara akarak hiçbir söze gerek bırakmayan bir şekilde cevap verdi. Milyonlarca kişi ‘işte HDP burada, HDP’yi kapatabilirsiniz ama Newroz partisi burada, Newroz partisini nasıl kapatacaksınız?’ dedi. O anlamda bir dönemeç olarak kabul etmek lazım. Son derece kritik, toplumun en çok ihtiyacı olan şeye vurgu yapıldı. Umuda, dayanışmaya, kardeşliğe, direnişe, birliğe, geleceğe olan inanca vurgu yapıldı. Belki de daha da kıymetlisi onu bugünden kurma, bugünden yaratma ve aynı zamanda yeni yaşamı inşa etme iradesinin açık bir şekilde gözler önüne serilmesiydi” 
 
BİRLİK GÜCÜYLE GELECEĞE
 
HDK Eş Sözcüsü, halkların Newroz meydanlarında iktidarın ikili karakterinin dışında demokratik siyasetin ve radikal demokrasinin esas alındığı “Üçüncü Yolu” işaret ettiğini ifade etti. Şenoğlu  “Newroz’un açığa çıkardığı büyük umutla, büyük uyanışla, büyük direnişle bu iradeyi ve birliği toplumun her yerinde kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, işçisiyle çiftçisiyle, işçisiyle, LGBTİ + sıyla, Newroz’un bu birliğini, bu gücünü Türkiye’ye demokrasiyi kazandıracak, Kürtlerin demokratik ulusal taleplerini karşılayacak, büyük yıkımların önüne geçecek birliği kurmanın büyük bir adımı olarak görüyoruz. Newroz’da halkların kendi iradesine sahip çıktığı bu birliği her yere yaymak,  toplumsal ittifakı Newroz’un gücüyle inşa etmek, onu geleceğe taşımak gibi çok kararlı ve umutlu bir tablo çıktı” dedi.
 
CAYNAK: EN GÜZEL CEVAP
 
Aynı zamanda Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti olan DBP PM Üyesi Emine Caynak ise, Kürt halkının yanı sıra Türkiye halklarının ve kadınların Newroz alanların akarak, baskıya, inkara ve asimilasyona dayanan politikalara çok güçlü bir cevap verdiğini ifade etti. 
 
AKP iktidarının 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşadığı hezimetin ardından Kürt halkına yönelik şiddete ve baskıya dayalı politikalarının Newroz’da  milyonlarca kişinin alanlara çıkması ile hiçbir sonuç elde edemediğinin kanıtlandığına işaret eden Caynak, Kürt halkının kimliğine ve siyasi iradesine sahip çıktığının mesajını verdiğini belirtti.
 
HERKESİ ŞAŞIRTTI
 
Caynak, “Açıkçası 2013 Newrozu ile bu yıl kutlanan Newroz arasında bir fark göremedik. Sayın Öcalan’ın mesajının okunduğu 2013 Newrozu’ndaki sahiplenme duygusu ile bu yıl kutlanan Newroz’u sahiplenme duygusu aynıydı” dedi.
 
Son 5 yılda yaşanan ağır baskıcı ortam göz önüne alındığında Newroz’a güçlü katılımın baskılarla, operasyonlarla Kürtlere diz çöktürülemeyeceğini açık bir şekilde gösterdiğini söyleyen Caynak, “Kürtler tüm değerlerine sahip çıkma iradesini ortaya koydu. Newroz’un böylesine güçlü geçmesi açıkçası bizi şaşırttı ama sistemi daha çok şaşırttı. Bunun sonuçları olacaktır” diye belirtti.
 
KÜRTLERİN İTAAT ETMEME YANITI
 
Güçlü katılımın aynı zamanda HDP’ye yönelik kapatma davasına da yanıt niteliğinde olduğuna vurgu yapan Caynak, şunları ekledi: “Kürtler Newroz ruhuyla iradesine sahip çıktı. Sistemin bunu iyi okuması gerekiyor. Ne yaparlarsa yapsınlar Kürtleri ne kimliğinden ne de siyasi iradesinden vazgeçiremezler. Beni öldürsen de, tutuklasan da, yok saysan da ben sana itaat etmeyeceğim mesajıydı bu. Bu mesajı herkesin iyi okuması gerekiyor. Kürtler ben düşmanlık istemiyorum diyor ama eğer sen düşman olursan ben de irademi sahipleneceğim mesajı verdi.” 
 
KADINLARIN MESAJI: ÖZGÜRLÜK
 
Caynaki, Newroz kutlamalarına özellikle kadınların güçlü katılım göstermesi üzerinde ise ayrıca durdu. Caynak, “İstanbul sözleşmesi feshedildi. Kadınlar her gün katlediliyor. Kadınlar da Newroz kutlamalarında çok güçlü bir şekilde yer alarak, kadın özgürlük mücadelesini haykırdı. Kadın mücadelesini hiç kimse engelleyemeyeceğini, ne İstanbul Sözleşmesi’nin feshiyle, ne de tutuklamalarla kadın mücadelesinin engellenemeyeceği mesajı verildi. Newroz’da alanlara çıkan milyonlarca kadının isyanı bunun en açık kanıtıdır” diye belirtti.
 
MA / İdris Sayılğan

Diğer başlıklar

15:47 Gülboy’un işe iade davası yine ertelendi
15:40 Başlıklarla 'Halkın Bütçesi'
15:34 Kadınlar Şırnak'ta Bêrîtan'ı andı
15:18 Eda Nur Kaplan’ın failleri 10 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak
14:47 Ressam Erhan'ın evi yandı: Kundaklama şüphesi
14:40 Oluç: Suriye'de savaş demokratik yöntemlerle çözülmeli
14:31 Halkın Bütçesi: Saray’daki şatafata son vereceğiz
14:23 'Çeşme Turizm Projesi'ne dur diyeceğiz'
14:23 Hapis cezasına itiraz eden cinsel istismar sanığına beraat
14:12 TÜGVA önergesine ‘kişisel görüş’ reddi
14:10 MKM etkinliklerinin yasaklanmasına tepki
14:10 Van’da Tabip Odası Başkanı ve TİHV temsilcisi gözaltına alındı
13:38 SYKP’den Millet İttifakı'na mesaj: İktidara payanda olmayın
13:37 Erdoğan-Bahçeli görüşmesi: Operasyon konuşulacak
13:37 Kobanê Davasına katılmak isteyen tutuklunun dilekçesi engellendi
13:28 Avukatlar: Onur Gencer saldırıdan önce 27 kez emniyeti aradı
13:27 Tutuklulara ‘burada işiniz bitti’ denilerek sevk edildi
13:07 İdlib’de Türkiye’ye bağlı güçlerin kontrol noktalarına saldırı
12:30 Van Barosu Başkanı Uçar: Cezaevlerinde hak ihlalleri çok rahat yaşanıyor
12:10 Şenyaşar ailesi: Annenin çığlığına sessiz kalmayın
12:00 HDP'li 22 kadın vekilden cezaevindeki cinsel saldırıya ilişkin önerge
11:57 HDP Eş Genel Başkanları: Tek doğru AİHM kararlarının uygulanmasıdır
11:45 Kamu bankalarından faiz indirimi
11:23 Dolar 9,85 TL ile yeni rekorunu kırdı
11:13 Aktivist Xalid: KDP kimyasal silahtan etkilenenler için 'gizli' hastane kurdu
10:43 Eğitim Sen: Öğretmen Uzun’a saldıranlar cezalandırılsın
10:03 Savaşa 200 milyar lira bütçe
09:56 Kazakistan’da ‘Küçük Kürdistan’: Kaskabulak
09:53 Yılmaz: Muhalefet tezkerede suça ortak olmamalı
09:44 Kabine toplanıyor: Gündemde Kuzey ve Doğu Suriye'ye müdahale var
09:05 5 dakikada muayene: Döner sermayeden pay alınması amaçlanıyor
09:05 Apê Mûsa'nın 'Küçük Generalleri' beyaz perdede
09:04 Asırlık meslek yok olmakla yüz yüze
09:03 Felç bırakan polislere yargı zırhı
09:03 Tutuklu Yıldız: Baskılar fiziki saldırılara dönüştü
09:01 Uyuşturucu ve fuhuşa karşı mücadeleye ailelerden destek
09:01 Tarlasına ilk kez kavun eken çiftçi: Nereye kadar zarar?
09:00 25 EKİM 2021 GÜNDEM
24/10/2021
21:45 Alman heyetten Özerk Yönetim’e ziyaret
21:04 'Efrîn’de 84 kadın katledildi’
20:45 Kadın cinayetlerini unutmamak için görsel: U’sandık
20:10 Gençler finalde: Genç başladık, genç başaracağız
19:58 Korona tablosu: 195 vefat, 24 bin 792 yeni vaka
19:28 Muhabirimiz Uğur’a ‘Rafet Genç Haber’ ödülü
19:04 Esenyurt’ta kadın şöleni
18:21 İşçiler kürsüden seslendi: Direnerek kazanacağız
17:14 TMMOB kurultayında cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele vurgusu
17:14 Orman yangınları kontrol altına alındı
17:06 MKM'nin kuruluşu halaylarla kutlandı
16:54 Gözaltına alınan sanatçı Karakaş’ın müzik arşivine el konuldu
16:28 Dr. Kaynar: Erdoğan’ın kuyruğu dik tutmaktan başka politikası kalmadı
16:23 Direnen işçiler hakları için alanda
15:40 Gençlik paneli: Futbol turnuvası toplumun iktidara itirazıdır
14:27 Zırhlı araç 6 araca çarptı: 3 yaralı
13:52 Sancar’dan muhalefete: Savaş oyunlarını bozalım
13:49 Görüşe giden tutuklu yakınına çıplak arama
13:24 Öcalan’dan 7 aydır haber alınamıyor
12:48 Kadın katliamında ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ kararı istinafta bozuldu
12:40 Tutuklu Karabulak sevk edildi
12:07 Sosyolog Schmidt: Asıl tehdit Erdoğan
12:01 İnfazı yakılan Çetinkaya sevk edildi
11:36 QSD: Kobanê’de 3 savaşçı yaşamını yitirdi
11:28 HDP Kadın Meclisi: Erkek bütçeye karşı toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe
11:16 Sınır ötesinde 6 ayda 323 kimyasal saldırısı
10:58 Hak ihlallerini aktaran tutuklular: Düşman hukuku uygulanıyor
10:53 Şenyaşar Ailesi: En adaletsiz dönemle karşı karşıyayız
10:53 Tek gayesi oğlunun failleriyle yüzleşmekti
10:08 Afganistan’ın ilk kadın valisi: Küllerimizden doğmalıyız
09:52 İBB, AKP döneminde yandaş şirketlere çalışmış
09:40 Suruç Davası avukatı İzol: Faillerin peşini bırakmayacağız
09:23 Silopi’de öğrencilerin mekanı Mîr Celadet Bedîrxan Kütüphanesi
09:21 Prof. Durmuş: Yeni bir savaşa girmek yangına körükle gitmektir
09:09 Urfalılardan ekonomi yorumu: Sonu uçurum
09:07 Boğaziçi öğrencileri serbest bırakıldı
09:05 Şairin yüreği seslerin usturası oldu: Karıncanın Sustuğu
09:03 Süreç bozulunca hapis cezaları verilmeye başlandı
09:00 24 EKİM 2021 GÜNDEMİ
23/10/2021
22:33 Gümrük memurları bir işçiyi darp etti
22:22 İkizköylüler 'su hakkı'nı tartıştı
22:18 Ev baskınında yaşlı çifti darp eden polis: Neden evde kimse yok?
21:46 Amedspor sahasında kazandı
21:37 ‘Suruç Katliamı’nın aydınlatılması için mücadele edeceğiz’
20:52 Köyde HDP'ye coşkulu karşılama
20:47 Uca: Kürtlerin birliğini Cigerxwîn'e armağan edelim
20:20 Gençler Botan’da: Savaş politikalarına karşı bir aradayız
20:08 Ranya’da kimyasal silaha karşı kitlesel yürüyüş
19:43 Koronadan 217 kişi daha hayatını kaybetti
19:12 Amûdê’de Rusya üssü önünde protesto
18:33 Kobanê’de SİHA saldırısı: 3 kişi yaşamını yitirdi
18:26 Kuş Cenneti'nde yine yangın çıktı
18:23 Mor Dayanışma’dan ‘Geçinemiyoruz’ eylemi
18:03 Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 10 büyükelçi cevabı
17:53 Gökkan'a verilen cezaya tepki: Mesajı aldık mücadeleyi büyüteceğiz
17:46 Eli ve bacağı olmayan tutuklu çıplak aramaya maruz kaldı
17:37 Erdoğan: 10 büyükelçiyi bir an önce istenmeyen adam ilan edeceğiz
16:52 KNK’den çağrı: Özel bir komisyon kimyasal silah kullanılan bölgeye gitsin
16:42 Binlerce Efrînli tehditleri yürüyüşle protesto etti
16:30 Uludere'de intihar girişimi iddiası
16:16 Sanatçı Güneştekin’den eleştirilere yanıt
16:14 MKM yasağa rağmen konser verecek