Türkiye’nin paralı çocuk askeri anlattı: Erdoğan bizi istediği yere gönderdi

img

HABER MERKEZİ – Suriye iç savaşında henüz 12 yaşındayken “muhaliflere” katılan Fajr Maaliki, Türkiye’nin paramiliter gücü SMO’dan kaçış sürecini anlattı. Efrin işgali, mülke el koyma, tecavüz, soygun, çocuk istismarını tek tek sıralayan Maaliki, “Erdoğan bizi istediği yere gönderiyor” diyerek, artık bir “devrim” amacının kalmadığını söyledi.  

Suriye iç savaşı başladığında 2012 yılında henüz 12 yaşındayken "muhaliflere" katılan İdlibli Fajr Maaliki (takma isim), katıldığı örgütler, yaptıkları işler, devrim hayalleri ve en son Türkiye adına yürüttüğü savaş süreçlerinin tamamını North Press Agency’den Lindsey Snell’a anlattı. Hayatta kalabilmek ve ailesini koruyabilmek için savaşa katılmak zorunda kaldığını anlatan Maaliki, ilk kurulan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Harakat Hazm, üyesi El Nusra Cephesi ve en son Türkiye’nin paramiliter grubu olan ÖSO saflarında savaştığını ve bu süreçte yaşadıklarını tüm detaylarıyla dile getirdi. Halep kuşatmasında tesadüf sonucu hayatta kaldığını, birçok cephede  savaştığını ve “muhalif” denilen tüm grupların çocukları savaşa kattığını kaydetti. 
 
‘AYAKKABI ALAMADIM’ 
 
Tanıdığı birçok çocuğun savaşta kaybettiğini ifade eden Maaliki, “2016 ve 2017 benim için en zor yıllardı. Suriyeli muhalif gruplar, savaşçılara tutarlı bir şekilde ödeme yapmıyordu. Ayakkabı alamadım. Ben zar zor yiyecek alabildim. O zamanlar 16 ve 17 yaşındaydım" diyerek Türkiye’nin paralı askeri olma sürecini özetledi: "Ardından, Aralık 2017'de, Özgür Suriye Ordusu'nun çoğu fraksiyonu, Türk hükümetinin doğrudan gözetimi ve desteği altında olan sözde Suriye Milli Ordusu (SNA) altında birleştirildi. Bundan sonra savaşçılara yapılan ödemeler daha düzenli hale geldi. Bizim için işlerin düzeleceğinden umutluyduk. Ama sonra Afrin operasyonu başladı" dedi.
 
BİRLİKLERİN ÇOĞU ÇOCUKLARDAN OLUŞUYOR 
 
Ocak 2018'de Türkiye, "Zeytin Dalı Harekatı” adı altında Efrîne düzenlediği saldırıda yer aldığını belirten Maaliki, "Türkiye, Afrin operasyonları için bu SMO gruplarını doldurmaları için daha fazla erkek istihdam etmeye başladığında, daha fazla çocuk da işe almaya başladı. Ve bu bugün de devam ediyor. Şu anda SAA grupları arasında çok fazla çocuk var. Birliklerin çoğunluğu çocuklardan oluşuyor" diye konuştu. 
 
‘BİZE ANLATILAN BAŞKAYDI’ 
 
SMO adı altında toplanan paralı askerlerin Efrîn operasyonun gerçek amacı konusunda aldatıldığını vurgulayan Maaliki, "Türkler bize YPG ve IŞİD'in birlikte savaştıklarını ve amaçlarının bizi Afrin'den atmak olduğunu söyledi. Bize YPG'nin İsrail'in Müslümanlara yaptığını yapmak istediğini, Afrin içinde bir Kürt devleti yaratmak istediklerini ve bu nedenle de İdlib ve Halep kırsalından Latakia'ya kadar işgal etmek istediklerini söylediler" diye belirtti.
 
‘SİVİLLER SOYULDU, KADINLARA TECAVÜZ EDİLDİ’ 
 
Maaliki, o sürece dair anlatımlarını şöyle sürdürdü: "Ama işgal başladıktan sonra SMO adı altında Türklerin topladığı ordunun nasıl sivilleri soyduğunu, kaçırdığını ve kadınlara tecavüz ettiğini gördüm. Türkiye'nin Afrin'i işgal ettiğini gördüm. Biz düşündüğümüzün aksine Afrin'de Esad ile savaşmıyorduk. Bu savaşın Esad rejimine karşı başlayan isyan ile bir ilgisi kalmamıştı." 
 
‘KIZINA TECAVÜZ ETMİŞLERDİ’
 
Sonrasında Efrîn’de hapishaneye gardiyan olduğunu sözlerine ekleyen Maaliki, şunları dile getirdi: "Hamza tümeni çok yaşlı bir adamı tutuklamıştı. O kadar yaşlıydı ki yürüyemiyordu bile. Komutanlardan birine bu adamı neden tutukladıklarını sordum. Bizim askeri noktalarımızdan birine bomba yerleştirirken yakalandığını söylediler. Yalan söylediklerini anlayabiliyordum. Adama bakınca bırakın bomba yerleştirmeyi, bombayı taşıyacak takati dahi olmadığını görebiliyordum. Adamla yalnız kalabildiğimiz zaman ona aslında ne olduğunu sordum. Hamza Tümeni'nin köyünü yağmaladığını, kızına tecavüz ettiklerini ve sonra da onu tutukladıklarını söyledi. Adam bana evinin adresini söyledi. Git evime bak doğru söylediğimi göreceksin. Evime yerleştiler. Kızımı köle yaptılar." 
 
İDLİB’E DÖNDÜ 
 
Kısa bir süre sonra SMO'dan kaçıp İdlib'e dönen Maaliki, "Şu anda farklı tümenlerde 500'den fazla çocuk asker var. Çok yoksul oldukları için savaşmak zorunda kalıyorlar. Bir dava için falan savaşıyor değiller. Hayatta kalmaya çalışıyorlar. Türkiye hepsini köle olarak kullanıyor" ifadelerinde bulundu. 
 
ÇOCUKLAR İSTİSMAR EDİLİYOR 
 
Bu durumun farkına varıp çocuk askerlerin fotoğraflarını ve kimlik bilgilerini kaydetmeye başlayan Maaliki, devamla şunları anlattı: "Onlar için üzülüyorum. Ben de o çocuklardan biriydim. Keşke benim yaşamak zorunda kaldığım şeyleri yaşamasalar. Onların durumu benim olduğumdan da kötü. Savaş başladığında ben okumayı biliyordum. Şu anda Türkiye tarafından savaştırılan çocuklar okumayı dahi bilmiyorlar. O kadar erken yaşta askerleştirildiler. Türkiye ve yozlaşmış SMO komutanları tarafından istismar ediliyorlar."
 
2018 yılında Efrîn’i terk eden Maaliki, bir gün “Sultan Murad Tugayı”nın yanından geçerken içerden gelen bir müzik sesi duyduğunu ve pencereden içeri baktığını ifade ederek, "İki kadının Sultan Murad tugayı komutanlarının karşısında dans ettiğini gördüğümü sandım. Daha dikkatli baktığımda bu iki kişinin kadın kıyafetleri giydirilmiş oğlan çocukları olduklarını gördüm. Adamlar çocuklara tecavüz etmeye başladıklarında daha fazla bakmaya katlanamadım ve oradan kaçtım" dedi.
 
TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ KOMUTANLAR… 
 
Maaliki, Türkiye tarafından desteklenen komutanların erkek çocuklara cinsel tacizde bulunma uygulamasının çok önceden beri var olduğunu, ancak şimdi her zamankinden daha yaygın olduğunu kaydederek, anlatımlarını Türkiye’nin Libya savaşına müdahilliğiyle sürdürüyor: "Türkiye SMO birliklerini Libya'ya gönderdikten sonra, buradaki SMO komutanlarının ulaşabileceği kadınlar kalmadı. Karılarından uzaktalar. Yalnızca bu amaçla kullanmak üzere Libya'ya giderken yanlarında küçük oğlan çocukları götürdüler. Onlara al- firakh diyorlar (küçük kuş). Bu yoksul çocukların hayatta kalmak için başka şansları yok." 
 
DAĞLIK KARABAĞ’A DA GÖNDERİLDİLER 
 
Mart 2020'de insan hakları örgütü Hakikat ve Adalet için Suriyeliler tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye'nin çocuk askerleri Libya'ya göndermeleri için askere aldığını yazması üzerine Maaliki, şunları söyledi: "Libya'ya savaşçı gönderen her SMO birliğinin doldurması gereken bir kota vardı. Bu kotaları doldurmak için çocuk askerler topladılar. Öte yandan Türkiye yalnızca Libya'daki savaş için toplamadı bu çocukları. Türkiye'nin Dağlık Karabağ savaşı için Azerbaycan'a gönderdiği birlikler içinde de onlarca çocuk var.”
 
‘TÜRKİYE’NİN KÖLELERİ OLDU’
 
Suriye'nin veya buralı gençlerin geleceğine dair hiç bir umut taşımadığını dile getiren Maaliki, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Bizim yapmaya çalıştığımız devrim yok oldu. Suriye Milli Ordusu, Suriye'li değildir, Türkiye'nin paralı ordusudur. Erdoğan bizi Libya'ya, Azerbaycan'a, nereye isterse oraya gönderiyor. Bundan sonra da bu çocuk askerlerin başka yerlere savaşmaya gönderileceğine dair birlikler içinde bazı konuşmalar var. Genç jenerasyon, savaş başladığında bebek olan bu çocuklar, okuma yazma bilmeyen, cahil insanlar olarak kaldılar. Bu çocuklar Türkiye'nin köleleridir dersem kesinlikle abartmış olmam."
 
Çeviri: Mezopotamya Ajansı 

Diğer başlıklar

22:29 İBB'den toplu ulaşımda yeni düzenleme
21:51 MEB: 15 Nisan'dan itibaren uzaktan eğitime geçilecek
20:24 HDP Kadın Meclisi’nden Buldan’ı hedef alan EGM’ye tepki
20:11 Elektrik akımına kapılan çiftçi hayatını kaybetti
19:41 Günlük vaka sayısı 60 bine yaklaştı
19:30 Şenyaşarlar ilk iftarlarını adliye önünde açtı
19:27 Soma davası ertelendi: Adalet yalnızca zengine var
19:15 İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı
18:55 İstismara uğrayan 2 yaşındaki çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:50 Erdoğan: Ramazan'ın ilk 2 haftasında kısmi kapanma uygulanacak
18:13 NASA yarışmasında birincilik Van Gölü fotoğrafının
18:10 Aydeniz: Biz mücadele ettikçe ağırlaştırılmış tecrit yok olacak
17:30 Özsavunmasını kullanan Özbek'e 15 yıl 10 ay ceza
16:36 Baş: Salgın bu haldeyse halkın değil reisin eseridir
16:02 Reuters’da kadın genel yayın yönetmeni dönemi
15:57 AİHM'den Demirtaş kararı
15:38 Cumhurbaşkanlığı Bürosu önünde eylem yapan kadınlara gözaltı
15:31 HDP heyeti İzmir’de kadınlarla buluştu
15:30 Oluç: İktidar partileri HDP’ye yönelik sistemli kumpas kuruyor
15:29 TMMOB’dan AOÇ için çağrı: Yol yapımı durdurulsun
15:21 KDP’nin gözaltına aldığı gazeteciden haber alınamıyor
15:19 Kılıçdaroğlu 128 milyar doları sordu: Bal gibi hesap vereceksin
14:20 HDP ve CHP’lilerden Soma açıklaması: Bu dava hepimizin davasıdır
14:11 'Taş ocaklarına karşı sonuna kadar direneceğiz'
14:06 DİB’ten konferans hazırlığı: Demokrasi varlık yokluk sorunudur
14:05 Boğaziçi direnişi 100’üncü gününde
14:04 Bakırköy Belediyesi işçileri: Asla susmayacağız
13:45 8 okulda eğitime korona arası
13:33 'İstanbul Sözleşmesi'ne ve hayatlarımıza sahip çıkalım'
13:33 'Doğa savunucularının gözaltına alınması kabul edilemez'
13:18 GGM'deki tecavüz davası: Sanıklara 18 yıl hapis istemi
13:09 Soma Davası: Sanık sandalyeleri boş
13:03 Paylan: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arpalığa çevrildi
12:57 KCK Ana Davası ertelendi
12:54 DİSK-AR: İşsizlik oranı yüzde 28,3
12:53 Ekonomist Sönmez’in duruşması ertelendi
12:47 Buldan: Üçüncü yol demokratik kamuoyunun kendisidir
12:39 Dev Yapı-İş Oğuz’u mezarı başında andı
12:30 Emek ve Demokrasi Güçleri’nden 1 Mayıs çağrısı
12:21 Doktoru gözaltına aldıran savcı hakkında inceleme izni
11:55 Bahçeli yine HDP'yi hedef aldı
11:53 Gazeteci Ölmez hakkında dava: Evrensel ve Bianet ‘sözde yayın’
11:49 AİHM’den Ahmet Altan için hak ihlali kararı
11:34 İki kentte taciz ve cinayet: 4 fail tutuklandı
11:29 Şenyaşarlar iftarı adliye önünde açacak
11:06 Öcalan’ın avukatlarından görüşme talebi
11:03 Soma davası başladı: O tekmeyi her gün yeni bir hukuksuzlukla atıyorsunuz
10:35 Cinsel istismara 4 tutuklama
10:30 Düzce’de açlık grevine giren tutuklulara hücre cezası
09:31 Gergerlioğlu'nun oğlundan CHP'ye eleştiri
09:26 Sosyal-psikolog Aydemir: Cinsiyet rolleri psikolojik şiddeti arttırıyor
09:23 Horê Vadisi’nde baharın renkleri
09:19 Nisan karı Van'ı beyaza bürüdü
09:19 Açlık grevi 138’inci gününde
09:02 Bine yakın insan bir günde evsiz kaldı
09:02 Sistematik şiddet gören Süyüncü ölümden önce karakola başvurmuş
09:02 ‘İstanbul Sözleşmesi kadınların kalesi ve düşmeyecek’
09:02 DEVA Partisi İl Başkanı: Tabelayı kaldırarak bir partiyi kapatmış olamazsınız
09:02 Prof. Dr. Kaynak: Tam kapanma kararı verilmeli
09:01 Çocuk yaşta ismini dahi bilmediği erkekle evlendirildi
09:01 Kod-29’a çözüm 'izin ve teminat' uygulaması
09:01 Muş'ta kalabilen tek Ermeni evi TOKİ'ye direniyor!
09:01 Antep'te tekstil işçileri Kod-29'a direniyor
09:00 Sırtında çekçek, küfesinde çocuk kağıt toplayıcısı kadınlar
09:00 Elektriksiz mezrayı su bastı: Köylüler evlerini terk etti
09:00 13 NİSAN 2021 GÜNDEMİ
08:30 Kanada, Türkiye'ye İHA ve SİHA ihracat iznini iptal etti
00:13 Montrö bildirisine imza atan amiraller serbest bırakıldı
12/04/2021
23:29 Koronadan 243 vefat, 54 bin 562 yeni vaka tespiti
23:03 Savcı kendisine bakmayan doktoru gözaltına aldırdı
22:36 İBB köpeklerin ağızlıksız gezmesini yasakladı
22:14 Koca: Salgın tekrar pik yaptı ve bulaşıcılığı çok yüksek
21:15 Rusya'dan Türkiye'ye uçuş kısıtlaması
21:02 Türkiye ve Libya arasında 5 anlaşma imzalandı
20:42 Zeynep Dayan Siirt’te defnedildi
20:28 Erkul ve Kerem unutulmadı
20:06 ‘Sürgün ve baskılar hukuk dışıdır’
19:57 Bayındır: Kürtler öz güçleriyle geleceklerini inşa edecek
19:51 Kadınlardan Rabia Naz’ın ölüm yıldönümünde açıklama
18:46 Bayrampaşa Belediyesi’nde işten çıkarılan işçiler: Direneceğiz
18:39 Kilise taşları ile inşa edilen camiyi yıktılar
18:02 ‘Sözleşmeden çekilme kararı şiddet faillerine cesaret veriyor'
17:56 Beşiri’de iki aile arasında kavga: 5 yaralı
17:46 HDP Kadın Meclisi, STÖ temsilcisi kadınlarla buluştu
17:21 Tecavüze maruz bırakılan çocuk yoğun bakımda
16:56 CHP’den cezaevi düzenlemesine şerh: Anayasaya aykırı
16:50 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Çözüm diyalog, adres İmralı
16:45 ÖHD'den Şenyaşar ailesine ziyaret
16:28 Hande Çinkitaş cinayetinde 20 yıl sonra açılan davada tahliye kararı
16:18 Eğitim-Sen yüz yüze eğitimin sonuçlarını paylaştı
16:15 Irak İçişleri Bakanı Şengal’e gitti
15:47 Eğitim Sen: Aşı nerede?
15:37 Korucuların işlediği cinayetlerde tanık ifadesinden vazgeçti!
15:05 ABD'de Temyiz Mahkemesi Halkbank'ın başvurusunu görüşecek
14:57 Fincancı: İktidar ‘aşı umudu tacirliği’ yapıyor
14:46 Cizre'de şüpheli valiz paniğe neden oldu
14:37 İran'dan İsrail'e sabotaj yanıtı: İntikamını alacağız
14:33 ‘Tutukluların talepleri karşılansın’
14:11 Diyarbakır kayyımının torpil listesi ortaya çıktı
14:10 CHP’liler İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali için Danıştay’a başvurdu