Türkiye’nin paralı çocuk askeri anlattı: Erdoğan bizi istediği yere gönderdi

img

HABER MERKEZİ – Suriye iç savaşında henüz 12 yaşındayken “muhaliflere” katılan Fajr Maaliki, Türkiye’nin paramiliter gücü SMO’dan kaçış sürecini anlattı. Efrin işgali, mülke el koyma, tecavüz, soygun, çocuk istismarını tek tek sıralayan Maaliki, “Erdoğan bizi istediği yere gönderiyor” diyerek, artık bir “devrim” amacının kalmadığını söyledi.  

Suriye iç savaşı başladığında 2012 yılında henüz 12 yaşındayken "muhaliflere" katılan İdlibli Fajr Maaliki (takma isim), katıldığı örgütler, yaptıkları işler, devrim hayalleri ve en son Türkiye adına yürüttüğü savaş süreçlerinin tamamını North Press Agency’den Lindsey Snell’a anlattı. Hayatta kalabilmek ve ailesini koruyabilmek için savaşa katılmak zorunda kaldığını anlatan Maaliki, ilk kurulan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Harakat Hazm, üyesi El Nusra Cephesi ve en son Türkiye’nin paramiliter grubu olan ÖSO saflarında savaştığını ve bu süreçte yaşadıklarını tüm detaylarıyla dile getirdi. Halep kuşatmasında tesadüf sonucu hayatta kaldığını, birçok cephede  savaştığını ve “muhalif” denilen tüm grupların çocukları savaşa kattığını kaydetti. 
 
‘AYAKKABI ALAMADIM’ 
 
Tanıdığı birçok çocuğun savaşta kaybettiğini ifade eden Maaliki, “2016 ve 2017 benim için en zor yıllardı. Suriyeli muhalif gruplar, savaşçılara tutarlı bir şekilde ödeme yapmıyordu. Ayakkabı alamadım. Ben zar zor yiyecek alabildim. O zamanlar 16 ve 17 yaşındaydım" diyerek Türkiye’nin paralı askeri olma sürecini özetledi: "Ardından, Aralık 2017'de, Özgür Suriye Ordusu'nun çoğu fraksiyonu, Türk hükümetinin doğrudan gözetimi ve desteği altında olan sözde Suriye Milli Ordusu (SNA) altında birleştirildi. Bundan sonra savaşçılara yapılan ödemeler daha düzenli hale geldi. Bizim için işlerin düzeleceğinden umutluyduk. Ama sonra Afrin operasyonu başladı" dedi.
 
BİRLİKLERİN ÇOĞU ÇOCUKLARDAN OLUŞUYOR 
 
Ocak 2018'de Türkiye, "Zeytin Dalı Harekatı” adı altında Efrîne düzenlediği saldırıda yer aldığını belirten Maaliki, "Türkiye, Afrin operasyonları için bu SMO gruplarını doldurmaları için daha fazla erkek istihdam etmeye başladığında, daha fazla çocuk da işe almaya başladı. Ve bu bugün de devam ediyor. Şu anda SAA grupları arasında çok fazla çocuk var. Birliklerin çoğunluğu çocuklardan oluşuyor" diye konuştu. 
 
‘BİZE ANLATILAN BAŞKAYDI’ 
 
SMO adı altında toplanan paralı askerlerin Efrîn operasyonun gerçek amacı konusunda aldatıldığını vurgulayan Maaliki, "Türkler bize YPG ve IŞİD'in birlikte savaştıklarını ve amaçlarının bizi Afrin'den atmak olduğunu söyledi. Bize YPG'nin İsrail'in Müslümanlara yaptığını yapmak istediğini, Afrin içinde bir Kürt devleti yaratmak istediklerini ve bu nedenle de İdlib ve Halep kırsalından Latakia'ya kadar işgal etmek istediklerini söylediler" diye belirtti.
 
‘SİVİLLER SOYULDU, KADINLARA TECAVÜZ EDİLDİ’ 
 
Maaliki, o sürece dair anlatımlarını şöyle sürdürdü: "Ama işgal başladıktan sonra SMO adı altında Türklerin topladığı ordunun nasıl sivilleri soyduğunu, kaçırdığını ve kadınlara tecavüz ettiğini gördüm. Türkiye'nin Afrin'i işgal ettiğini gördüm. Biz düşündüğümüzün aksine Afrin'de Esad ile savaşmıyorduk. Bu savaşın Esad rejimine karşı başlayan isyan ile bir ilgisi kalmamıştı." 
 
‘KIZINA TECAVÜZ ETMİŞLERDİ’
 
Sonrasında Efrîn’de hapishaneye gardiyan olduğunu sözlerine ekleyen Maaliki, şunları dile getirdi: "Hamza tümeni çok yaşlı bir adamı tutuklamıştı. O kadar yaşlıydı ki yürüyemiyordu bile. Komutanlardan birine bu adamı neden tutukladıklarını sordum. Bizim askeri noktalarımızdan birine bomba yerleştirirken yakalandığını söylediler. Yalan söylediklerini anlayabiliyordum. Adama bakınca bırakın bomba yerleştirmeyi, bombayı taşıyacak takati dahi olmadığını görebiliyordum. Adamla yalnız kalabildiğimiz zaman ona aslında ne olduğunu sordum. Hamza Tümeni'nin köyünü yağmaladığını, kızına tecavüz ettiklerini ve sonra da onu tutukladıklarını söyledi. Adam bana evinin adresini söyledi. Git evime bak doğru söylediğimi göreceksin. Evime yerleştiler. Kızımı köle yaptılar." 
 
İDLİB’E DÖNDÜ 
 
Kısa bir süre sonra SMO'dan kaçıp İdlib'e dönen Maaliki, "Şu anda farklı tümenlerde 500'den fazla çocuk asker var. Çok yoksul oldukları için savaşmak zorunda kalıyorlar. Bir dava için falan savaşıyor değiller. Hayatta kalmaya çalışıyorlar. Türkiye hepsini köle olarak kullanıyor" ifadelerinde bulundu. 
 
ÇOCUKLAR İSTİSMAR EDİLİYOR 
 
Bu durumun farkına varıp çocuk askerlerin fotoğraflarını ve kimlik bilgilerini kaydetmeye başlayan Maaliki, devamla şunları anlattı: "Onlar için üzülüyorum. Ben de o çocuklardan biriydim. Keşke benim yaşamak zorunda kaldığım şeyleri yaşamasalar. Onların durumu benim olduğumdan da kötü. Savaş başladığında ben okumayı biliyordum. Şu anda Türkiye tarafından savaştırılan çocuklar okumayı dahi bilmiyorlar. O kadar erken yaşta askerleştirildiler. Türkiye ve yozlaşmış SMO komutanları tarafından istismar ediliyorlar."
 
2018 yılında Efrîn’i terk eden Maaliki, bir gün “Sultan Murad Tugayı”nın yanından geçerken içerden gelen bir müzik sesi duyduğunu ve pencereden içeri baktığını ifade ederek, "İki kadının Sultan Murad tugayı komutanlarının karşısında dans ettiğini gördüğümü sandım. Daha dikkatli baktığımda bu iki kişinin kadın kıyafetleri giydirilmiş oğlan çocukları olduklarını gördüm. Adamlar çocuklara tecavüz etmeye başladıklarında daha fazla bakmaya katlanamadım ve oradan kaçtım" dedi.
 
TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ KOMUTANLAR… 
 
Maaliki, Türkiye tarafından desteklenen komutanların erkek çocuklara cinsel tacizde bulunma uygulamasının çok önceden beri var olduğunu, ancak şimdi her zamankinden daha yaygın olduğunu kaydederek, anlatımlarını Türkiye’nin Libya savaşına müdahilliğiyle sürdürüyor: "Türkiye SMO birliklerini Libya'ya gönderdikten sonra, buradaki SMO komutanlarının ulaşabileceği kadınlar kalmadı. Karılarından uzaktalar. Yalnızca bu amaçla kullanmak üzere Libya'ya giderken yanlarında küçük oğlan çocukları götürdüler. Onlara al- firakh diyorlar (küçük kuş). Bu yoksul çocukların hayatta kalmak için başka şansları yok." 
 
DAĞLIK KARABAĞ’A DA GÖNDERİLDİLER 
 
Mart 2020'de insan hakları örgütü Hakikat ve Adalet için Suriyeliler tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye'nin çocuk askerleri Libya'ya göndermeleri için askere aldığını yazması üzerine Maaliki, şunları söyledi: "Libya'ya savaşçı gönderen her SMO birliğinin doldurması gereken bir kota vardı. Bu kotaları doldurmak için çocuk askerler topladılar. Öte yandan Türkiye yalnızca Libya'daki savaş için toplamadı bu çocukları. Türkiye'nin Dağlık Karabağ savaşı için Azerbaycan'a gönderdiği birlikler içinde de onlarca çocuk var.”
 
‘TÜRKİYE’NİN KÖLELERİ OLDU’
 
Suriye'nin veya buralı gençlerin geleceğine dair hiç bir umut taşımadığını dile getiren Maaliki, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Bizim yapmaya çalıştığımız devrim yok oldu. Suriye Milli Ordusu, Suriye'li değildir, Türkiye'nin paralı ordusudur. Erdoğan bizi Libya'ya, Azerbaycan'a, nereye isterse oraya gönderiyor. Bundan sonra da bu çocuk askerlerin başka yerlere savaşmaya gönderileceğine dair birlikler içinde bazı konuşmalar var. Genç jenerasyon, savaş başladığında bebek olan bu çocuklar, okuma yazma bilmeyen, cahil insanlar olarak kaldılar. Bu çocuklar Türkiye'nin köleleridir dersem kesinlikle abartmış olmam."
 
Çeviri: Mezopotamya Ajansı 

Diğer başlıklar

20:42 Koronadan 96 kişi daha hayatını kaybetti
20:21 Aydın'da ırkçı katliama karşı 24 saatlik oturma eylemi
20:15 HDP'liler sel bölgesinde: Acil afet bölgesi ilan edilsin
20:07 ÖHD: Katliamın sorumlusu iktidardır
19:58 Demirtaş’tan ırkçı katliamda yaşamını yitirenler için başsağlığı
19:42 TMMOB: Irkçı saldırı failleri bir an önce cezalandırılsın
19:13 Buldan: İktidar gün sayıyor
18:49 Hozat Belediye Başkanı Valiliği yalanladı
18:46 Adana’da 'uyuşturucuya hayır' eylemi
18:30 Irkçı katliama tepki: Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok
18:23 Dedeoğulları taziyesinde Sayan'a tepki: Biz saf değiştirenlerden değiliz
18:13 Muhabirimiz ve beraberindeki 5 kişi serbest bırakıldı
17:54 Başkale ve Çaldıran’da sel
17:50 İslami STK’lerden ırkçı katliama tepki: Failler cezalandırılsın
17:24 Hozat’ta yangın 3 köye daha yayıldı
17:15 Manavgat'ta ölü sayısı 7'ye yükseldi
17:11 Marmaris'te otelde patlama
17:10 Muhabirimiz Sezgin'e tutuklama talebi
16:10 STÖ ve siyasi partilerden Dedeoğulları’na taziye ziyareti
15:40 Karaburun Yarımada RES projelerine tahsis edildi
15:39 İkizdere’de nöbet 101'inci gününde
15:36 Şırnak'ta 18 tutuklu koronaya yakalandı
15:32 Bir sanatçı daha intihara sürüklendi
15:29 Katliamı paylaşan gazeteciye soruşturma
15:25 Muğla Çevre Platformu: Asılsız iddialar gerçek failleri koruyor
15:20 Selde ağıt yakan anne: Evim yıkıldı, dışarıda kaldık
14:59 Katliam yerine giden Dedeoğulları yakınlarına polis şiddeti
14:46 Mersin'de ırkçı katliama tepki
14:25 ‘İzmir’de gerçekleştirilmek istenen katliam Konya’da yaşandı’
14:20 Xaşkan’da ikinci sel
14:12 Antep’te 5 katlı bina çöktü
13:35 Datça’da 12 saatte 131 deprem
13:23 Erdoğan, Konya açıklamasını nerede, ne zaman ve kime yaptı?
13:12 DSİ’nin kanalı sele neden oldu
13:11 Van’da gözaltı sayısı 9’a çıktı
13:06 Muhabirimiz Sezgin adliyeye çıkarıldı
12:09 Palalıdan sopalıya saldırganlar hep korundu
11:54 Muğla'da 3 noktada yangın sürüyor
11:40 Kürdistani İttifak Grubu: Irkçı katliamdan iktidar sorumludur
11:39 Muhabirimiz polis otosunda da darp edildi
11:04 Yeni Yaşam Kadın eki Êzidî kadınları kapağına taşıdı
11:04 Kürt iş insanı Güneş tutuklandı
10:53 Meclis İnsan Hakları Komisyonu Konya ziyaretini iptal etti
10:28 Irkçı katliamın faili 40 saattir yakalanmadı
10:25 Hozat kırsalı 3 gündür yanıyor
10:16 Irkçı grubun saldırısına uğrayan gazeteciler emniyette ifade vermedi
10:15 Şenyaşar ailesi: Zulüm yapanı korumayın
09:53 Mülteciler nelere alet ediliyor?
09:48 Ege'de 5,7 büyüklüğünde deprem
09:25 Van’da HDP’li 3 genç gözaltına alındı
09:18 Manavgat’ta yol kesen ırkçı gruplar Kürt arıyor!
09:04 Dönüşümlü açlık grevi 248’inci gününde
09:03 Bayındır: Saldırılar sokakta boşa çıkarılır
09:02 Heşdi Şabi Sorumlusu: Şengal'i ancak Şengalliler korur
09:01 DAİŞ’in izlerini kadınlar siliyor: Şengal’de artık direniş var
09:01 Diyarbakır Ana Jet Üssü’ne yapılan hava saldırısı sonrası GPS sinyalleri kesildi
09:00 Kadınların TİS mücadelesi: Taleplerimiz yaşamsal
09:00 01 AĞUSTOS 2021 GÜNDEMİ
00:27 Hakkari'de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı
00:20 Irkçı katliamın faili: Mehmet Altun
00:14 Ebdî: Türkiye’nin ırkçı politikalarına karşı ses yükseltmeli
31/07/2021
23:26 CHP heyeti: Olayın ayrıntıları ve bağlantıları ortaya çıkarılmalı
23:19 Muğla’da deprem
23:09 Erdoğan Marmaris'te de çay fırlattı!
22:16 Darp edilen muhabirimiz gözaltına alındı
21:54 Irkçı saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 13’e yükseldi
21:18 HDP’li gençlere ırkçı saldırı: Gazeteciler de yaralandı
21:04 ‘Orman yangınlarının sorumlusu iktidardır’
20:57 Yangın bölgesine gidişler engelleniyor
20:54 Başkale’de evi yıkılan kadın yaşadıklarına ağıt yaktı
20:46 Koronadan 79 kişi daha yaşamını yitirdi
20:25 Ankara’da katliama tepki: Direne direne kazanacağız
20:11 Koronaya yakalanan işçiler depodan odalara yerleştirildi
19:09 Katliam anına dair görüntüler çıktı
18:54 Mardin’de müdahaleye rağmen katliam protesto edildi
18:52 Binlerce kişi Taksim’den haykırdı: Faşizme karşı omuz omuza
18:12 Diyarbakır'dan katliama öfke: Kürt halkı yalnız değildir
18:05 Ankara’ya yürümek isteyenlere müdahale: Çok sayıda gözaltı
17:56 Irkçı katliam Yüksekova'da yürüyüşle protesto edildi
17:27 Başkale’de sel: Onlarca ev ve ahır yıkıldı
17:26 Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli saldırıya dönüştü
17:16 Antakya ve Samandağ'da orman yangını
17:04 Bingöl’de erkek cenazesi bulundu
16:57 Konya’daki katliama her yerden tepki: Husumet değil ırkçı saldırı
16:41 Konya’da ırkçı katliamda yaşamını yitirenler defnedildi
16:35 Ailenin yakını: Ağlarsak kazanırlar, ağlamayacağız
16:12 Van’da açıklamaya polis müdahalesi: 5 gözaltı
16:10 Savcıyla görüşen avukatlar katliam anını anlattı
15:38 İkizdere’de direniş 100’üncü gününde: Dozer hızlı yargı yavaş
15:37 Cem etkinliğinde Konya’daki katliama tepki
15:18 Askeri operasyon ardından ormanlık alanda yangın
15:03 Muğla’da 5 farklı yerde orman yangını
14:50 Gözaltında öldürülüp intihar süsü verilen Cihan’ın failleri soruldu
14:24 KESK: İktidarın kışkırtıcı dili saldırılara zemin hazırlıyor
14:24 Tutuklu Sancar'ın tedavi hakkı engelleniyor
14:12 Temelli: Katliamın sorumlusu iktidardır
14:11 ANYAKAY-DER yeni yönetimini belirledi
14:09 İHD İzmir Şube: Tuğgeneral Tağma yargılansın
14:07 Türkiye’den BM’ye Cumartesi Anneleri savunması: Yasalarımıza uygun
13:59 CHP'den Dedeoğulları ailesine ziyaret