Rojava Devrimi 9'uncu yılında: Özerk Yönetim tanınmalı

img
KOBANÊ - Özgür yaşamın 9’uncu yılına giren Rojava Devrimi'nin meyvesi olduğunu söyleyen PYD Eş Başkanı Enver Müslim, Suriye halklarının tek çıkış kapısı olan Özerk Yönetim’in uluslararası güçler tarafından tanınması gerektiğini söyledi.
 
Suriye'de 2011 yılında başlayıp, günümüze kadar taşeronlar ve egemenler eli süregelen iç savaş 10 yılı aştı. Devam eden iç savaşta ne ABD, Avrupa devletleri ile bölgenin statükocu paramiliter güçlerinin tarafında ne de Rusya'nın himayesine giren statükocu Esad rejimi tarafında yer alan Kürtler, Üçüncü Yol'u tercih etti. Takvimler 19 Temmuz 2012'yi gösterdiğinde, Kobanê'de kanton ilan eden Kürtler, o tarihten itibaren arşınlamaya başladıkları yollarının hedefini “Demokratik Suriye, Özerk Rojava” olarak çizdi. Kobanê’den yapılan çıkışı, sonrasında Efrîn ve Qamışlo'daki kanton ilanları izledi. 
 
ORTAK YAŞAM İNŞASI
 
O günlerde oluşturulan yerel savunma birlikleriyle sokaklarda başlayan özsavunma ise sonrasında Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) olarak örgütlü bir silahlı güce ulaştı. Küresel güçlerin bölgedeki statükocu güçlerle büyüttüğü El Kaide uzantılı Nusra'nın Serêkaniyê’deki provokasyonları ve DAİŞ'in Kobanê'ye saldırısı, Kuzey ve Doğu Suriye'de yaşayan tüm halkları, inançları, farklılıkları bir araya getirdi. Oluşturdukları ortak yönetimlerle özgür ve eşit bir yaşamın inşasına girişen halklar, askeri güçlerini ise Demokratik Suriye Güçleri (QSD) çatısı altında daha da büyüttü.
 
Böylelikle 19 Temmuz 2012'de ‘Rojava Devrimi’ olarak gün yüzüne çıkan yapı, Kuzey ve Doğu Suriye halklarının ortak yönetimi haline dönüşerek, bugün tıkanan kapitalizm karşısında insanlık için yeni bir yaşam modeli sundu. Rojava Devrimi'ne hem tanıklık eden hem de aktif rol oynayan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Enver Müslim, 9'uncu yılına giren Rojava Devrimi’nin başlangıç süreci ve bugün geldiği noktayı Mezopotamya Ajansı'na anlattı.
 
HALKLARIN DEVRİMİ 
 
Başta Kuzey ve Doğu Suriye halkları olmak üzere Ortadoğu ve dünya halklarının 9'uncu yıl dönümü olan 19 Temmuz Devrimi’ni kutlayarak sözlerine başlayan Müslim, devrimin yeni bir yol ortaya çıkardığını ifade etti. O dönem Suriye sisteminin tek renk, tek taraflı bir sistem olduğunu dile getiren Müslim, "Ancak 19 Temmuz Devrimi, halkın iradesiyle gelişen bir devrim oldu. Suriye'de çok büyük sorunlar vardı ancak BAAS rejimi bunu çözecek durumda değildi. Suriye halkı tüm renkleriyle, Kürdü, Arabı, Süryanisi, Ermenisi ve Türkmeni ile BAAS rejiminin zorlukları atlındaydı. Araplar da çok büyük yıkıcı etkiler gördü ancak 19 Temmuz Devrimi halkların devrimi oldu” dedi. 
 
ÖZERK YÖNETİM 
 
Devrimin Ortadoğu'nun tüm renklerini aynı çatı altında toplaması nedeniyle tıkanmış sistemler tarafından savaş açıldığını söyleyen Müslim, devrime yönelik yaklaşımları şöyle özetledi: “Bölgesel devletler merkezi anlayışla ve milliyetçilikle buna karşı çıktı. Karalamaya ve büyük bir haksızlık yapmaya çalıştılar. 'Bu devrim sadece bir halkın çıkarlarını koruyor, bazılarının çıkarını destekliyor' diyerek, ne kadar karalama kampanyaları yürütseler de gerçek ortaya çıktı. Merkezi olmayan bir sistemle tüm halklar birleştirildi. İlk kez halklar kendini böyle bir durumda gördü. İnanç ve diller korundu. Kendilerini yarına götürmek için sistemlerini kurdular. Bunun yanında Özerk Yönetim oluşturuldu. Ortadoğu'nun kadim halkları ilk kez birlikte bir sistem kurdular."
 
DEVRİM RÜZGARI 
 
Müslim, devrimle birlikte halka hizmet edebilecek yeni bir yaşam ortaya konulduğunu, kültürel değerler ve uygarlığın nasıl birlikte korunabileceğinin kanıtlandığını ifade etti. Müslim, şöyle devam etti: "Böyle olunca saldırılar da başladı. DAİŞ Şengal'den sonra Kobanê'ye yöneldi. Bu durum bölge halkları tarafından fark edildi ve savunmaya geçildi. Ortadoğu genelinin yanı sıra kuzeydeki halkımız, Türkiye'deki demokratlar, yönlerini Kobanê'ye verdiler. DAİŞ'e devrim düşmanı algısı ile yaklaşıldı ve herkes ortaklaştı. DAİŞ, her türlü insanlık suçu işleyen bir yapıdır. Yine buna karşı Başûr ve Rojhilat’taki halkımızın yanı sıra dünyanın birçok yerinden insanlar Kobanê'de devrimi savunma hattında yer aldılar. Tüm dünya bunu gördü ve yanımızda durdular. Bu 19 Temmuz devriminin sonuçlarıdır. Sonrasında Demokratik Suriye Güçleri (QSD) oluşturuldu. Tüm Suriye halkı, QSD içindeki yerini aldı. Bu savaşta yaklaşık 11 bin kayıp verdik. Onlar arasında tüm halklara ve inançlara ait savaşçılar var. Bu da Rojava Devrimi'nin iyi bir temel attığının göstergesidir. Devrim devletin ya da devletlerin halka el atmasının önüne geçti. Toplumsal, ekonomik ve kültürel yok edilmeye karşı direnç gösterdi. Bu devrimin etkileri halen rüzgar gibi esmeye devam ediyor."
 
PARAMİLİTER GÜÇLER
 
Devrimle inşa ettikleri bu sistemin bütün uluslararası güçlerce tanınması gerektiğinin altını çizen Mislim, "1963'ten 2011'e kadar BAAS rejiminin yönetimi vardı. Ondan sonra halkların devrimi oldu. Suriye rejimine karşı savaşacağını belirten sözüm ona 'muhalif' güçler de Suriye'de rejimden çok farklı olmadı. Güya onlara karşı savaşacaklardı ancak onlardan daha zalimane ve yıkıcı bir tablo gözler önüne serdiler. Özgürlük, adalet ve eşitlik sloganlarıyla başlanan Suriye devrimi, şu anda Azerbaycan'a, Libya'ya ve daha birçok yere paramiliter güç gönderiyor. Suriye halkını zulümden kurtaracaklarını söyleyen bölge devletleri de kendi çıkarları temelinde savaşa dahil oldular. Efrîn'i, Serêkaniyê'yi ve Girê Spi'yi işgal ettiler. Buralarda da başka yerlerden getirdiklerinin saltanatını kurmaya çalışıyorlar. Özbekistan'dan Türkmenistan'a, oradan Tacikistan'a kadar buradan olanları getirip buraya yerleştiriyorlar" dedi. 
 
DEMOKRATİK SURİYE
 
PYD Eş Başkanı Müslim, 19 Temmuz Devrimi'nin sonuçları üzerinde de durdu. Kurulan Özerk Yönetim’in kendi savunma gücü olan QSD'yi oluşturduğunu ve halkın her ikisini de kucakladığını ifade eden Müslim, özerk yönetimin ‘Demokratik Suriye’ projesiyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Suriye halklarını yurtlarına döndürmeyi ve özgür bir yaşam temelinde ortaklaşmayı amaçladığını vurguladı.
 
TEK ÇIKIŞ KAPISI 
 
Müslim, bunların hepsi Rojava Devrimi'nin meyveleri olmasına rağmen uluslararası güçlerin Özerk Yönetimi görmezden gelmesini eleştirdi. Halen büyük tehlikelerle karşı karşıya olduklarının altını çizerek, Suriye ile ilgili tüm platformlara Özerk Yönetim’in dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Müslim, “Türkiye, Ortadoğu'da barışçıl ve huzurlu bir ortam istemiyor. Suriye halkının kazanımları lehine hareket etmiyor. DAİŞ başta olmak üzere radikal gruplara destek veren kendileridir. Onun için Suriye halklarının tek çıkış kapısı olan Özerk Yönetim tanınmalı ve bu konudaki yaklaşımlar netleştirilmelidir" diye konuştu. 
 
KÜRTLER BİTMEDİ 
 
Siyasi, toplumsal ve ekonomik olarak zor durumda olan Türkiye’nin adım adım diktatörlüğe gittiğini söyleyen Mislim, "Kürt sorunu askeri yöntemlerle çözülemez. 1925'ten 2021'e kadar geçen sürede Kürtler bitmedi. Her yerde alanda ve mücadelesini yürütüyor. Suriye'nin sorunlarına olumlu yaklaşıp, çözmeleri gerekiyordu. Fakat krizi daha derinleştirecek politikalar izlediler. Türkiye, Suriye'de barışçıl bir ortamın oluşmasını istemiyor. Eğer Suriye savaşında olumlu bir tavır alsalardı ve bu halkın kazanımlarını korusalardı, onlar dahil herkes Ortadoğu'da büyük çıkışlar gerçekleştirirdi" dedi.
 
MA / Nazım Daştan
 

Diğer başlıklar

17:35 Taliban'dan basına sansür genelgesi
17:26 Gabar’da yangın başka bölgelere yayıldı
17:17 Turgut: Kürt illeri tamamen yok edildi, yargılanan olmadı
16:51 Savunmaya saldırıya dair 'gizli tanık'tan beyan alındı
16:47 Coşkun’un cenazesi toprağa verildi
16:39 Öldürülen kolberlerin cenazeleri İran’a teslim edildi
15:24 Yaşamına son vermek isteyen kadını komşuları kurtardı
15:18 Tekne faciası davası ertelendi
15:14 11 yaşındaki çocuğa işkence!
15:11 Şırnak’ta yol yapımı sırasında yuvarlanan kayalar bir kişiyi yaraladı
14:48 CHP’li milletvekilleri Şenyaşarları ziyaret etti
14:21 Kadın Akademisi üyesi Aras'a tahliye
13:41 10 Ekim Ankara Katliamı Avukat Komisyonu: Gözaltına alınan DAİŞ’liler nerede?
13:34 SGDF'den öğrencilerle dayanışma yürüyüşü
13:18 Hankulu’nun şüpheli ölümüne ilişkin dosya ATK’ye gönderildi
13:14 DFG’den ajansımıza ziyaret
13:08 'Barınamayan' öğrenciler: Verdikleri bursları da alıyorlar
13:04 Asrın Hukuk Bürosu: Öcalan'sız Kürt sorununu konuşmak çözüm değil
13:02 İzmir ve Aydın'da barınamayan öğrenciler nöbette
13:02 Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye yanıt: Barışı dostlarımızla birlikte getireceğiz
12:58 TUHAY-DER ve ATUHAY-DER'den polis operasyonuna tepki: Yılmayacağız
12:57 Yargıtay, gazeteci Oruç’a verilen cezayı bozdu
12:47 AKP'li Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde imar protestosu
12:38 Melbourne PEN’den Türfent’e onur üyeliği
12:37 Gergerlioğlu: Kovid-19’dan entübe olan tutuklu yatağa kelepçelendi
12:30 Erkek şiddeti: 1 kadın ve 1 çocuk katledildi
12:22 Leyla Güven’in duruşması SEGBİS arızası nedeniyle görülemedi
12:15 HDP’den Kayyım İzleme Raporu: Tarihin en büyük soygunuyla karşı karşıyayız
11:59 Gökkan hakkında disiplin soruşturması
11:52 Ferhat Tunç’un davası ertelendi
11:51 Şırnak'ta 22 bölge ÇED’siz maden aramaya açıldı
11:05 Şenyaşar ailesinden barolara çağrı
11:00 Lice’deki orman yangını söndürüldü
11:00 TÜİK’e göre tüketici güven endeksi arttı
10:59 Galatasaray Meydanı’ndaki abluka kaldırıldı
10:43 Emine Şenyaşar'ın en büyük destekçisi kadınlar
10:20 Öcalan: Çözüm kadının özgürlüğüyle olur
10:17 Validebağ Korusu'nda nöbet sürüyor: Ranta izin vermeyeceğiz
10:15 Pencewînî: Türkiye Federe Kürdistan’ı işgale hazırlanıyor
09:56 Kaya ve Danışman’ın cenazesi 4 ay sonra ailelerine verildi
09:39 Karaisalı'da 15 yaşındaki kızın kaçırıldığı iddia edildi
09:36 30 yıl önce köyleri, bugün kampları bombalanıyor: Geri adım attıramazlar
09:13 Özsoy: AİHM kararları uygulanmazsa AK’den atılma tartışmaları başlar
09:12 HDP önüne getirilen Laçin’in oğlu: Yıllarca bize şiddet uyguladı
09:06 Kamerasını Yunanistan'da sıkışıp kalan mültecilere çevirdi
09:04 18 aylık Uytun’un babası: Adalet buysa kabul etmiyorum
09:04 Açlık grevi ‘örgüt üyeliğine’ gerekçe yapıldı
09:03 ÖHD'den avukatlara Şenyaşar ailesiyle dayanışma çağrısı
09:03 50 yıldır gün boyu tütün tarlasında
09:03 Irak seçimlerinde Kürt kadın aday: Değiştirmeye talibiz
09:02 DBB'de zorunlu emeklilik: Yöneticilerin yakınları işe alındı
09:02 3 kişilik aileye 3 ayda 3 bin 533 TL elektrik faturası
09:01 Sanat ötelendi, heyecan yok edildi
09:01 Fabrikalaşan küçük işletmeler Mersin’de hayatı felç ediyor
09:00 Diyarbakır’da aşılamada artış, vaka sayısında düşüş
09:00 Çukurca’da pirinç hasadı
09:00 Gazeteci Mervan: KDP’nin önünde iki yol var
09:00 22 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
21/09/2021
23:56 Kocaeli’de öğrenciler geceyi sokakta geçiriyor
23:48 Van'da kaza: 1 ölü, 1 yaralı
23:29 Erdoğan: Yeni göç dalgalarını karşılamaya gücümüz yok
22:23 Lice'de yangın
21:41 Ali Babacan: Kürt meselesi var
21:23 Koronadan 260 kişi daha hayatını kaybetti
20:34 STÖ’lerin AK başvurusuna Türkiye’den yanıt: İmralı’da ihlal yok
20:22 Lahor Şêx Cengî: Halkımızın kaderi açgözlü politikacıların eline geçmiş
20:13 Süleymaniye'de 5 kişi yaralandı
19:54 Sakarya’da şüpheli kadın ölümü
19:50 11 şehirde öğrenciler alanlara iniyor
19:45 Joe Biden: Gelecek insan onurunu kucaklayanlarındır
19:39 İdil'de bir kadının intihar girişiminde bulunduğu iddia edildi
19:31 Validebağ Korusu'nda belediye döktüğü molozları geri topladı
19:28 HDP PM üyesine 7 yıl 6 ay hapis cezası
19:21 Gamze Eskicioğlu davasında heyet yine değişti
19:08 Leruth: Türkiye’de gazeteciler devlet baskısı altında
18:47 Barış Annelerinin çalıştayı sona erdi
18:24 BM Genel Sekreteri Guterres: Uçurumun kenarındayız
18:13 Bitlis’te sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
18:08 Erdoğan Rusya'ya gidiyor
17:59 Tehdit edilen öğretmene saldırı
17:40 Tutukluların yakınlarının cenazesine katılmalarına ilişkin yönetmelik değişti
17:07 Maaşını alamayan işçi güvenlik görevlisini rehin aldı
16:51 Açığa alınan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı beraat etti
16:37 Efe Tektekin davasında fail duruşmaya katılmadı
16:27 İHD: Ege Bölgesi'nde 4 ayda 6 bin 383 hak ihlali yaşandı
16:04 Kılıçdaroğlu: Bu sorunu Meclis’te hep birlikte çözebiliriz
15:53 Gençlerden barınma sorununa çözüm önerileri
15:39 Validebağ Korusu’na dökülen kum çöpe döküldü
15:26 EŞİK: Danıştay kadınların hayatlarıyla oynuyor
15:08 Gazeteci Eser ve Topaloğlu'nun duruşması ertelendi
14:34 Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan sanığa 8 yıl ceza
14:32 Sancar MA’ya konuştu: Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez
14:26 Barış Anneleri'nden Emine Şenyaşar'a dayanışma ziyareti
13:58 Barış Anneleri Süleymaniye’de bir araya geldi
13:55 Düzce’de Kürt işçilere saldırı
13:51 Validebağ’da gönüllüleri ziyaret eden Yapıcı: Suç duyurusunda bulunacağız
13:47 'İntihar etti' denilen kadının katledildiği ortaya çıktı
13:43 Temel ve Dündar’ın yargılamasının durdurulması talebine ret
13:15 Meriç'e atılan mültecinin babasından yetkililere çağrı
13:07 Avukatlardan İmralı başvurusu