Irkçı katliama tepki: Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok

img

HABER MERKEZİ- Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin katledilmesi çok sayıda ilde protesto edilerek, "Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok" denildi.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesi çok sayıda ilde yapılan açıklamalar ile protesto edildi.

URFA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesini yaptıkları basın açıklaması ve yürüyüş ile kınadı. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde yapılan açıklamaya HDP Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Urfa Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, kente bulunan demokratik kitle örgütü temsilcileri ve onlarca yurttaş katıldı. “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” pankartının açıldığı açıklamada, katliamda yaşamını yitiren Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin adının yazılı olduğu dövizler taşındı. 

Açıklamada konuşan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, “Bu ülkede insanlar Kürt olduğu için neden öldürülüyor? Bu ülkede mahkeme, kanun yok mu? Bizim anladığımız Kürtler için yasa, mahkeme yok. İki önce Konya’da yapılan katliamın sanıkları hala tutuklanmış değil. Türkiye’deki bazı siyasetçileri bu katliamın önünü açıyorlar. Her gün sabahtan akşama kadar medya eliyle Kürtler hedef gösteriliyor. Bu katliamları vicdanı olan insan kabul eder mi? Bazı kişiler bu katliamın önünü açarak organizatörlük yapıyorlar. Kürtler alternatifsiz değil. Kürtler örgütlü bir halk, birliklerini konuşuyorlar. Bizim örf adet, kültür ve dilimiz var ve sonuna kadar onları savunacağız. Adalet Bakanı ‘husumet’ diyerek gerçeği çarpıtıyor. Kirli bir siyaset yürütülüyor” şeklinde konuştu.

Açıklama alkışlar ile son buldu. Açıklamanın ardından kitle alandan HDP İl binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında sık sık, “Kürt halkı uyuma, onuruna sahip çık”, “Kürt halkı faşizme boyun eğmeyecek”, “Bijî yekîktîya Kurda” sloganları atıldı.

MARDİN

Konya'daki ırkçı saldırıya karşı Nusaybin Emek ve Demokrasi Platformu'nun Barış Parkı'nda yapmak istediği açıklamaya izin vermedi. Bunun üzerine kitle polis ablukasında Nusaybin HDP İlçe binasına kadar yürüyerek açıklama yaptı. "Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok" pankartının ardında platform adına açıklamayı yapan Eğitim Sen Mardin Şube Başkanı Yakup Taşçı, ırkçı saldırıyı kınadı. 

Yapılan açıklamanın ardından kitle oturma eylemi gerçekleştirdi.

ANTEP

HDP Antep İl Örgütü, Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileye yönelik ırkçı saldırıda 7 kişinin katledilmesine ilişkin parti binası önünde basın açıklaması yaptı. “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” pankartının açıldığı açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), 78’ler Derneği, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Emek Partisi, Yeşiller Sol Partisi ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamada konuşan HDP Antep İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, “7 canımız bu iki kirli ittifakın Kürt halkına, Kürt halkının iradesine olan düşmanvari politikaları sayesinde yitirildi. Tüm Türkiye ve Kürdistan halkları gördü, şahit oluyor! Biz Kürtler için Roboskiler, Enfaller, Zilanlar hiçbir zaman bitmedi. Bu barbar saldırıyı, bu saldırının ardındakileri en güçlü şekilde lanetliyor, Kürt halkına ve katliama maruz kalmış tüm aile fertlerine baş sağlığı diliyor. Bu barbarca saldırın ardındaki her bir ahlaksızı yargı önüne çıkaracağımızın sözünü veriyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklama “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Katiller topluma hesap verecek” sloganları ile son buldu.

ŞIRNAK

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesine ilişkin Şırnak'ın Cizre ilçesinde Sivil Toplum Örgütleri (STK) ve HDP yaptıkları basın açıklaması ile ırkçı saldırıyı kınadı. Basın açıklamasına çok sayıda kişi katıldı. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada "Konya da Kürt aileye yapılan faşist saldırıyı kınıyoruz" pankartı açıldı. 

Onlarca kişinin katıldığı basın açıklamasını kitle adına avukat Samet Ataman okudu. Ataman, yapılan saldırının kabul edilir bir tarafının olmadığını ifade ederek, “Katiller ve failler henüz tespit edilemedi ancak eldeki kanıtlar ve saldırının şekli bize bunun ırkçı bir saldırı olduğunu gösteriyor. Ailenin ırksal kimliği, saldırının temel nedenidir. Yetkililerin önlem almaması affedilemez bir sonuca yol açmıştır" dedi. 

Basın açıklaması ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemine geçti. Oturma eylemi “Bimre faşizm, Bijî berxwedan" sloganları ile son buldu. 

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu, Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişilik Kürt ailesinin katledilmesini düzenledikleri basın açıklamasıyla kınadı. Attalos Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’de katıldı.

“Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” pankartının açıldığı açıklamada HDP Antalya İl Eşbaşkanı Muhsin Taşar basın metni okudu. Taşar, şiddetin toplumsal ilişkileri düzenleyen ve sorunları çözen tek etkili araç olduğu kanaati toplumda giderek daha güçlü bir edindiğine dikkat çekti. Şiddetin toplum içinde giderek daha fazla itibar görmesinin temel nedeninin siyasal iktidar olduğunu dile getiren Taşar, siyasal iktidarın toplumu kutuplaştıran, her şeyi güvenlik sorunu haline getiren, çatışmayı ve savaşı yücelten/kutsayan politikalarnın şiddeti artırdığını söyledi.

‘SUÇ İŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’

Ardından konuşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Konya’da yaşanan katliamda suç işleri bakanı Süleyman Soylu’nun, Konya Valisinin ve Konya Emniyet Müdürünün taraf olduğu, içinde olduğu ve direk yargılanması gereken kişilerdir. Siyasi mumya Devlet Bahçeli her gün her dakika HDP’ye hakaret ediyor. HDP’ye saldıranlar, binalarımızı yakanlar ve kurşun sıkanlara doktorlar diyor ki; ‘bunların psikolojik sorunu var. Evet biliyoruz. Hükümette hepinizin psikolojik sorunu var. Hükümeti yöneten cumhurbaşkanından bakanlara kadar hepinizin psikolojik sorunu var. Psikolojik sorun olmazsa yangın yerine gelip evi yanana çay atılır mı?” diyerek tepki gösterdi. Ortak yaşamdan yana olduklarını kaydeden Bülbül, “Türkler, Kürtler, Aleviler, Türkmenler hepimiz buradayız. Biz Türkiye’nin resmiyiz ve ortak yaşamı savunuyoruz. Türkiye’de eşit yaşamı, birlikte yaşamı, radikal demokrasiyi ve demokratik ulusu savunuyoruz” dedi.

Açıklama, “Yaşasın halkların eşitliği” ve “Faşizme ölüm tek yol devrim” sloganlarıyla sonlandı.

DİYARBAKIR 

Bismil ilçesinde bulunan Hakların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEVA Partisi, Gelecek Partisi, CHP, Saadet Partisi ve Türkiye Değişim Partisi ilçe yöneticileri, Konya’da Kürt aileye yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırıya ilişkin Bismil ilçe merkezinde bulunan Kardeşlik Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Partiler adına açıklamayı okuyan Gelecek Partisi İlçe başkanı İbrahim Şimşek, “İnsan demeye utandığımız caniler 7 Kürdü katletti. Bu ırkçı saldırıyı kınıyoruz ve edî bes e diyoruz” dedi.

Yaşanan saldırının faşizan ırkçı bir saldırı olduğunu ifade eden Şimşek, gerekli önlemler alınmadığı için bu tarz saldırıların tekrarlandığını belirtti. Siyasi iktidarın ötekileştiren ayrımcı dili nedeniyle toplumsal barıştan uzaklaşıldığını dile getiren Şimsek, iktidarın barış dilini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Basın açıklamasının ardından kitle ilçede yürüyüş düzenledi.

Diğer başlıklar

00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret
17:51 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
17:44 STÖ’lerden kayyım tepkisi: Yüksekova’da rant anlayışı hakim
17:41 Burhan Sönmez PEN International başkanı seçildi
17:30 Cenevre’deki 'Türkiye Mahkemesi' kararını açıkladı
16:57 Eğitim Sen: Okul koridorlarında ezan okutuluyor
15:23 İHD: Öğrencilerin barınma sorununa kalıcı çözüm bulunsun
15:11 Barış Anneleri: İşgale karşı birlik olalım
14:53 Biden’la görüşemeyen Erdoğan: Daha önce bu durumu yaşamadım
14:01 200 avukat Adalet Nöbeti’nde: Şenyaşar ailesinin talebi talebimizdir
13:51 Mahkemeden HDP'li Tosun'a suç duyurusu
13:40 Deniz Poyraz’ın ailesinden suç duyurusu
13:31 Bebeklere aşı yapıldığını iddia eden Kurugöl’e soruşturma
13:14 Ekonomist Falakaoğlu: Faiz indiriminin faturası halka kesilecek
13:11 'Yaşam ve ekoloji için harekete geç'
13:10 Adalet Nöbeti'nin 200'üncü günü: Pankarta el konuldu
12:28 Jineoloji dersi lise müfredatında
12:27 Mardin'de kaza: İki kişi yaşamını yitirdi
11:54 Yüzde 98 engelli tutuklu Güven’den haber alınamıyor
11:53 Doğu Karadeniz’de kar yağışı
11:40 Esat-Eryaman davası yine ertelendi
11:30 Ardahan’da devam eden orman katliamına karşı eylem kararı
11:23 Şenyaşar Ailesi 200 gündür adalet bekliyor
11:22 Alevileri hedef alan öğretmene işlem yapılmadı
11:03 Günay: Öcalan çözüm yerinin Meclis olduğunu defalarca dile getirdi
11:02 'Almanya'da sol partiler kazanırsa Türkiye ile ilişkiler gözden geçirilecek'
10:34 AKP önünde gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı
10:26 ZMO Adana Şube Başkanı Korkut: Pamuğun kilo alım fiyatı 9 TL'nin altında olmamalı
09:42 Manavgat'ta orman yangını
09:41 Alıkonan çocuk bulundu
09:20 İZAHED Başkanı Mütfüoğlu: Bebeklere Kovid aşısı yapılması mümkün değil
09:04 Ucuz iş gücü olmak yerine köyüne döndü
09:04 CİSST Hukuk Danışmanı: Yargı yetkisi cezaevi idarelerine verildi
09:03 İstanbul'da Kürtçe kurslar
09:02 Van sokakları: Öcalan'sız çözüm olmaz
09:02 Barınamayan öğrenciler: Sokakta olmaya devam edeceğiz
09:02 Vicdani retçiye 11 yılda 14 dava
09:02 Türkay: İklim krizine karşı ekolojik paradigma imkansız değil
09:01 Galatasaray Meydanı tekrar ablukaya alındı
09:01 Son isteği ölmeden önce köyünü görmek
09:01 Bayrak’tan Kürt diplomasi tarihi
09:00 24 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
23/09/2021
23:39 Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi
22:35 Bodrum'da makilik alanda yangın
22:26 Kuş Cenneti yanıyor: 34 saattir müdahale yok
22:11 AKP il binası önünde açıklama yapan SGDF’lilere müdahale: 3 gözaltı
20:58 ‘100 neden’ kampanyası panelinden ortak çağrı: Erdoğan yargılansın
20:52 Koronadan 217 kişi daha hayatını kaybetti
20:24 Şenyaşar ailesine destek: #Adaletİçin200Gün
20:19 Alevi Vakıflar Federasyonu: 73 cemevini öğrencilere tahsis ediyoruz
19:44 ABD’de askeri üsse silahlı saldırı
19:24 Çocuğu istismar eden Yaşar Kısa yine tutuklanmadı
19:00 Otogaza zam
18:56 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrıldı!
18:52 İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 yeni toplumsal cinsiyet protokolü imzaladı
18:45 Perilli: Türkiye’de yargı bireyi değil devleti koruyor
18:29 Erdoğan: Türkiye’de Kürt sorunu yok
18:02 PTT-Sen üyelerine yapılan tehdit protesto edildi
17:40 Kubat Talabani: Gazetecilerin cezalandırılmasına karşıyız
16:50 Musa Orhan hakkında paylaşım yapan Bor’a beraat
16:43 Helikopter saldırısıyla öldürülen kolberler toprağa verildi
16:22 Encü'den Savcı Sayan hakkında suç duyurusu
16:09 Almanya'da 'Ülkücü Hareket' raporu: Anayasa'ya aykırı
15:40 Ajansımızın Yazı İşleri Müdürü’ne ‘helikopter’ soruşturması
15:22 Kobanê Davası ertelendi
15:17 TJA aktivisti Bilgin'e 9 yıl hapis
15:04 Yangın yayılıyor, müdahale yok!
15:00 MB politika faizini yüzde 18’e indirildi
14:37 Diyarbakır Cezaevi'nde kalan 4 tutukluya sürgün
14:37 İşyeri hekimleri taşeronlaştırılıyor
14:31 HDP Gençlik Meclisi üyesi Ünsal tutuklandı
14:03 Mersin Tabip Odası asistan hekimlerin taleplerini açıkladı
14:02 MHP’den 7 isime ihraç
13:44 ‘Silahlı terör örgütü’ soruşturması sayısı Kayseri, Manisa ve Samsun’un nüfusundan fazla
13:32 Sanatçı Kadir Çat'a ceza talebi
13:22 Tuncel: Beklentim yok, heyetinizi reddettim
13:19 3 tutuklunun infazı yakıldı
13:19 6 aylık bebeklere 'yanlışlıkla' Covid aşısı yapıldığını öne sürdü
13:02 TTB Başkanı Fincancı: Meslektaşlarımız yokluğa terk edildi
12:53 Ünlü'yü katleden Yolum'un avukatı gelmeyince duruşma ertelendi
12:50 Süheyla Taş’ın duruşması ertelendi
12:43 İHD MYK üyesi Çağlayan’a gizli tanık beyanıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası
12:36 Aslan ve Müçel’in duruşması Kürtçe tercüman olmadığı gerekçesiyle ertelendi