Avukat Maçoğlu: Kobanê dosyasında unutulan belge araştırılırsa kumpas ortaya çıkacak

img
ANKARA - HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukat Kenan Maçoğlu, Kobanê soruşturmasında savcı tarafından dosyada unutulan Ankara TEM imzalı belgeyle soruşturmaya getirilen “kısıtlılık” kararı ardından ortaya çıkan gizli ve açık tanıklara nasıl ulaşıldığına ilişkin detayların siyasetçilere yapılan “kumpası” ortaya çıkartacağını söyledi. 
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 isim hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam ediyor. 
 
Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen dava dosyasına ilişkin avukatlar, siyasetçilere yönelik özel uygulama ve hukuksuzlukları ifade ediyor. Kobanê İddianamesi’nin tebliği ardından soruşturma dosyasında unutulduğu düşünülen 5 sayfalık 26 Ekim 2018 tarihli Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü antetli imzasız belgeye dair mahkeme tarafından 14 Haziran’da verilen ara karara rağmen dava dosyasına henüz bir belge gelmedi. 
 
BELGE MAHKEME HEYETİNE DE SUNULDU
 
HDP Hukuk Komisyonu üyesi ve dosya avukatlarından Kenan Maçoğlu, 14 Haziran’da görülen duruşmada, savcının dosyada unuttuğu belgeyi mahkemeye sunmuştu. Maçoğlu, söz konusu belge içeriğine dair ise şunları aktarmıştı: “Savcının çalışma klasöründe 26 Ekim 2018 tarihine dair bilgi notları var. Savcı bunu çalışma klasöründe unutmuş. TEM başlığı var, 5 sayfalık bir evrak. Bu tarihte Demirtaş ve Yüksekdağ henüz tutuklanmamışlar. Bu evrakta 98 kişinin isimleri var. Adı geçen 7 sanıkla ilgili ‘yaralama’, ‘mala zarar verme’ gibi suçlardan soruşturma açılmadığı ifade edildi. ‘Sizin bunu açmanız lazım ve bunu açarken de bu ve benzeri suçlardan soruşturma yürütmeniz lazım’ diyor. ‘Serpil Kemalbay ve Sezai Temelli her ne kadar yeniden vekil seçilmişlerse de bunları tutuklayabilirsiniz’ diyerek, açıkça talimatlarda bulunuyor. ‘Siz bu dosyaya çalışın ve HDP’ye kapatma dosyası açın’ diyor. Bu ve bunlar gibi yorumlarda bulunuyor.”
 
Maçoğlu, dün başlayan 4’üncü duruşma serisinde ise açık tanık Kerem Gökalp ve gizli tanıklar Mahir ile Ulaş’ında soruşturma dosyasına getirilen “gizlilik” kararı ardından ifadeleri alındığını ancak bu şahıslara ne şekilde, nasıl ulaşıldığına dair ise belgenin bulunmadığına dikkati çekmişti. 
 
Avukat Maçoğlu, gizli ve açık tanıklar, soruşturma evrakında unutulan belgenin Kobanê ve HDP’nin kapatma davalarının hazırlanmasında ne işlev gördüğünü ve detaylarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.
 
KUMPAS DAVASI
 
Maçoğlu, savcı tarafından dosyada unutulan belgede nasıl hareket edilmesine dair yorumlar olduğunu hatırlattı. Davanın “kumpas davası” olduğunu başından beri dile getirdiklerini hatırlatan Maçoğlu, Ankara TEM imzalı belgenin nasıl hazırlandığının ortaya çıkmasının önemini şöyle anlattı: “Tüm aşamalarda davanın, doğrudan hükümetin talimatıyla hareket eden savcılar ve kolluk kuvvetleri tarafından oluşturulduğunu ifade ettik. Bu belgenin ne şekilde hazırlandığı ortaya çıkarsa kumpasın ne şekilde hazırlandığı ortaya çıkacaktır.”
 
AÇIK VE GİZLİ TANIK ARAYIŞI
 
Belgenin çok ayrıntılı hazırlandığına dikkati çeken Maçoğlu, “Hazırlayanlar muhtemelen emniyet görevlileri değil. Hükümetin oluşturduğu bir komisyon ya ekip tarafından hazırlandığını düşünüyoruz. Çünkü savcı kendisine 2018 yılında gelen bu belgeden hareketle sonraki bütün aşamaları buna göre yürütmüş. Savcı zaten özel olarak atanmış ve 2019 yılında dosyaya gizlilik kararı aldırıyor. Peşinden de dosyada delil yaratmak için gizli ve açık tanık bulmak için ciddi çabalar sarf ediyor. Bunun için de emniyetin, jandarmanın belki de MİT’in tüm imkanları seferber ediliyor. Fakat buna rağmen delil bulamamışken Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında herhangi bir delil olmadan ikinci bir defa soruşturma kapsamında tutuklama oldu. Onlar tutuklandıktan sonra bu çabaları sonuç veriyor” diye belirtti.
 
İLK ‘MAHİR’ ORTAYA ÇIKIYOR
 
Kobanê soruşturmasına 2 Ocak 2019 tarihinde getirilen “kısıtlılık” kararı ardından gizli, açık tanıklar ve itirafçılara ulaşılmaya çalışıldığını hatırlatan Maçoğlu, ilk olarak gizli tanık “Mahir”in 4 Aralık 2019, açık tanık Kerem Gökalp’in 7 Ocak 2020 ve gizli tanık “Ulaş”ın da 4 Mart 2020’de ifadelerinin Ankara TEM Şube Müdürlüğü’nde Savcı Ahmet Altun tarafından alındığını vurguladı. Her 3 tanığında benzer ifadeleri olduğuna işaret eden Maçoğlu, “HDP ile PKK arasında bir bağ olduğunu, söz konusu tweetlerin atılmadan önce halkın hazırlıklı olduğunu, şiddet olaylarının örgütlendiğine dair ifadeler veriyorlar. Bunun üzerine savcı iddianameyi hazırlıyor. Fakat ilginç olan biz bunu Kobanê soruşturması dosyasında göremedik. Kobanê soruşturması kapsamında savcının Kerem Gökalp’ten aldığı bir ifade var ama biz HDP’ye yönelik açılan kapatma davası iddianamesinde bu ifadeyi gördük. Ancak, kapatma iddianamesinin de eklerinde bu ifade yok. Yani Kobanê dosyasının savcısı muhtemelen o ifadeyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’na Word belgesi olarak, ulaştırıp kapatma davasına delil olarak göstermiş ama fiziki olarak ifade yok” ifadelerini kullandı.
 
GİZLİ TANIKLARA NASIL ULAŞILDIĞI MEÇHUL
 
Açık tanık Kerem Gökalp’in kendi talebiyle tutuklu bulunduğu Şırnak Cezaevi’nden dilekçe yazarak, ifade vermek istediğini ancak gizli tanıklar Mahir ve Ulaş’a nasıl ulaşıldığı, Ankara TEM’e nasıl geldiklerine dair resmi bir evrak olmadığının altını çizen Maçoğlu, “Ayrıca ifade veren Kerem Gökalp’in verdiği ifadenin tamamı ne kapatma davasında ne de Kobanê davasında yok. Hala ne yaptıklarını bilmiyoruz. Başka bir girişimde mi bulunacaklar başka bir soruşturma mı yürütüyorlar? Biz mahkemeden bu ifadenin sorulmasını talep ettik. Ancak mahkeme bu yönde henüz bir ara karar vermedi” dedi.
 
‘CEMAAT TAKTİKLERİ
 
Kobanê soruşturmasında da bir dönem yargıda hakim olan cemaat yapılanmasında kullanılan yöntemlerle karşı karşıya olduklarının altını çizen Maçoğlu, “Çünkü onlar da delil bulamadıkları taktirde hukuka aykırı bir şekilde delil yaratma faaliyetine girişiyorlardı. Ellerinde sağlam deliller olmuş olsa gizli tanığa ihtiyaç duymayacaklar. Gizli tanık meselesi de başlı başına en fazla cemaat yapılanmasının kullandığı bir yöntemdi. Uzun süredir bu tarz işlere çok da girilmiyordu ama bu ve benzeri önemli dosyalarda kendilerince delil bulamadıkları dosyalarda bu taktiklere başvuruyorlar” diye belirtti.

Diğer başlıklar

13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz
09:08 DİSK: Krizlerin nedeni 'güvenlikçi' politikalardır
09:03 9 soruda tecrit
09:00 03 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
08:33 Mahmur’da DAİŞ saldırısı: 10 kişi yaşamını yitirdi
07:53 KDP’nin göçe zorladığı mültecilerin dönüşleri sürüyor
02/12/2021
23:46 Sınırda işkenceyle katledilen El Ehmed sorusuna Çataklı’dan ilginç savunma
22:40 İmralı tecridine tepki: Öcalan'ın ülkeye barışı getireceğini biliyorsunuz