Joe Biden: Gelecek insan onurunu kucaklayanlarındır

  • dünya
  • 19:45 21 Eylül 2021
  • |
img
ANKARA - BM Genel Kurulu’nda açılış konuşmasını yapan ABD Başkanı Joe Biden, insanların, ırksal, etnik ve dini azınlıkların hedef alınmasını ve baskı altına alınmasını kınayarak, “Gelecek, insan onurunu kucaklayanındır” dedi.
 
Geçen yıl salgın nedeniyle sanal ortamda düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Zirvesi’nin 76'ncısı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde başladı. BM 76’ıncı Genel Kurulu Görüşmeleri 100'den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla başladı.
 
Joe Biden’in açılış konuşmasını yaptığı zirvede, öncelikli olarak Kovid-19 ile mücadele, iklim değişikliği, insan hakları, Afganistan’da yaşanan gelişmeler ve iklim krizi başlıkları yer aldı.
 
DİPLOMASİ ÇAĞI
 
BM kurulunda önemli açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Koronavirüse, ortaya çıkan teknolojik tehditlere ve Çin ve Çin gibi otokratik ulusların genişleyen etkisine karşı yeni bir küresel birlik çağı çağrısında bulundu. Biden, "Güvenliğimiz, refahımız ve özgürlüklerimiz, daha önce hiç olmadığı kadar birbirine bağlı” diye ekledi.  Tarihin dönüm noktalarından birinin yaşandığını söyleyen Biden, “Kalkınma yardımımızın gücünü, dünyanın dört bir yanındaki insanları ayağa kaldırmanın, demokrasiyi yenilemenin ve savunmanın amansız bir diplomasi çağını açıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri olarak, bugün ve yarın en önemli olan dünyanın önceliklerine ve bölgelerine odaklanacağız, bunu müttefiklerimiz ve ortaklarımızla işbirliği ve Birleşmiş Milletler gibi çok taraflı kurumlar aracılığıyla yapacağız” dedi.
 
‘BAŞARI KÜRESELDİR’
 
Biden, başarının küresel olduğunu ve diğer başarılara bağlı olarak arttığını söyleyerek, “Kollektif gücümüzü ve hızımızı artırmak, küresel zorluklarla başa çıkma yolunda ilerlememiz 21. yüzyılın temel bir gerçeğidir. Kendi geleceğimizi sağlamak için dünyanın geri kalanıyla da derinden ilişki kurmalıyız. İttifaklarımızı yeniden inşa etmeye, ortaklıklarımızı canlandırmaya ve bunların Amerika'nın kalıcı güvenliği ve refahı için gerekli ve merkezi olduğunu kabul etmeye öncelik veriyorum” diye belirtti.
 
‘DÖRTLÜ ORTAKLIĞI YÜKSELTTİK’
 
Biden konuşmasına şöyle devam etti: “Kutsal NATO ittifakımızın Beşinci Madde taahhüdünü yeniden teyit ettik. İttifakımızın bugünün gelişen tehditlerini daha iyi ele almasına yardımcı olacak yeni bir stratejik konsept için müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz ve Avrupa Birliği ile olan ilişkimizi yeniledik. Bugün dünyamızın karşı karşıya olduğu tüm önemli sorunların üstesinden gelmede temel bir ortak olarak, sağlık güvenliğinden iklime ve gelişmekte olan teknolojilere kadar değişen zorlukların üstesinden gelmek için Avustralya, Hindistan, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki dörtlü ortaklığı yükselttik. Asya’dan Afrika Birliği'ne ve Amerikan Devletleri Örgütü'ne kadar birçok kurum, insanların daha iyi sağlık ve daha iyi ekonomik sonuçlardan gelen isteklerine odaklanmak için, dikkatleri odaklamak ve ortak zorluklara yönelik küresel eylemi teşvik etmek için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası forumlarda tekrar masaya döndük. Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışıyoruz. Paris İklim Anlaşması'na da yeniden katıldık.
 
İNSANLAR SOKAKLARA DÖKÜLÜYOR
 
İnsanların büyük çoğunluğu iş bulmakta, sofraya yemek koymakta, işlerini yerden kaldırmakta ya da çocuklarını okula göndermekte zorlanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerinin kendi ihtiyaçlarına hizmet etmediğini, yolsuzluğu, yakıtı, eşitsizliği, bir ulusun kaynaklarını sömürdüğünü, sınırları aştığını ve insani acılara yol açtığını gören insanların oranı 21. yüzyılda ulusal güvenlik tehdidinden başka bir şey değil. Dünyanın her yerinde, giderek artan bir şekilde vatandaşların hoşnutsuzluklarını sergilediklerini görüyoruz. Zenginler, rüşvetle ödeme almak, yasaların üzerinde çalışarak daha da zenginleşiyor. İnsanların büyük çoğunluğu ise iş bulmakta, sofraya yemek koymakta, işlerini kurmakta ya da çocuklarını okula göndermekte zorlanıyor. İnsanlar, hükümetlerinin insanların temel ihtiyaçlarını karşılamasını talep etmek için her bölgede sokaklara döküldü. Herkese başarılı olması için adil bir şans verin, Tanrı'nın verdiği haklarını koruyun. Ortak bir çığlık duyuyoruz, haysiyet için bir çığlık. Liderler olarak bu çağrıya cevap vermek bizim görevimizdir.
 
ORTADOĞU’DA GÜVENLİ GELECEK!
 
Dünya, Ortadoğu'nun tüm insanları için daha büyük bir barış ve güvenlik geleceği aramalı. Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenliğin, bağımsız bir Yahudi devletine verdiğimiz desteğin kuşkusuz olduğunu söylediği taahhüt, su götürmez bir gerçektir. Ancak iki devletli bir çözümün, İsrail'in geleceğini, egemen ve demokratik Filistin devletinin yanında, barış içinde yaşayan bir Yahudi demokratik devleti olarak sağlamanın en iyi yolu olduğuna inanmaya devam ediyorum. Bu andan itibaren bu hedeften çok uzaktayız, neredeyse hiçbir zaman ilerleme olasılığından vazgeçmemize izin vermiyoruz. Bir Etiyopya ve Yemen de dahil olmak üzere, şiddetli sivil çatışmalar, sıcak savaşan taraflar arasında savaşmak, kıtlığa, korkunç şiddete, sürekli tecavüzü bir savaş silahı olarak kullanmak da dahil olmak üzere sivillere yönelik insan hakları ihlallerine neden oluyor.
 
BARIŞ İÇİN BU ACIYA SON VERİN
 
Uluslararası toplumda çalışmaya devam edeceğiz. Barış için basın ve bu acıya bir son verin. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin açılış sözleri olan bir alıntıyı bazen unutuyoruz, ‘İnsanlık ailesinin tüm üyeleri, eşit ve devredilemez haklar ve dünyada özgürlüğün, adaletin ve barışın temelidir’ Birleşmiş Milletler'in kurucu değerleri, bireylerin haklarını sistemimizin merkezine yerleştirir. Ve vizyondaki bu netlik göz ardı edilmemeli veya yanlış yorumlanmamalıdır. ABD üzerimize düşeni yapacak, daha başarılı ve daha etkili olacak.
 
KADINLARIN HAKLARINI KORUMALIYIZ
 
Güvenlik Konseyi'ne ortak bir açıklama yapmak için bir araya gelen 100'den fazla ülke, Afganistan halkının ilerlemesini nasıl destekleyeceğimizin ana hatlarını çizen bir kararı kabul etti.. Evrensel insan haklarına saygı söz konusu olduğunda, hepimiz, ekonomik, politik ve sosyal olarak katkıda bulunmak ve hayallerinin peşinden gitmek için tüm yeteneklerini kullanarak kadınların ve kızların haklarını savunmalıyız. İster Shinjang'da, ister Kuzey Etiyopya'da, ister dünyanın herhangi bir yerinde olsun, ırksal, etnik ve dini azınlıkların hedef alınmasını ve baskı altına alınmasını kınıyoruz.
 
GELECEK İNSAN ONUNURU KUCAKLAYANLARIN
 
Gelecek, insan onurunu kucaklayanlara ait olacaktır. Gelecek, boğucuların değil, en azından halkının potansiyeline sahip olanların olacaktır. Gelecek, halkını demir bir elle boğmaya çalışanlara değil, halkına özgürce nefes alma yeteneği verenlere aittir.”

Diğer başlıklar

11:13 Asrın Hukuk Bürosundan Öcalan başvurusu
11:06 HDP Sözcüsü Günay açıklamalarda bulunuyor CANLI
10:58 Özerk Yönetim'den Katalonya'ya teşekkür
10:53 Öğrencilerden zehirlenme vakalarına karşı eylem
10:44 Helikopter Davası: Gazetecilerin materyalleri verilmedi
10:13 ‘Türkiye kimyasal silahlarla sivilleri katlediyor’
10:02 Xisor bölgesinde taş ocağına karşı direniş
09:59 'Özsavunma her kadın için elzem'
09:57 İzmir'de 17 HDP’li gözaltına alındı
09:54 Karadağ: Bahçeli, HSK üyesini istifa ettirerek Erdoğan’ı uyardı
09:49 Etê: Suriye Özerk Yönetim’in yer almadığı anayasa sonuç vermez
09:49 YPG Sözcüsü: Savaş Efrîn ve Serêkaniyê’deki gibi olmayacaktır
09:42 ‘Saddam Halepçe’de, Erdoğan Behdinan’da kimyasal silah kullandı’
09:40 AB uzmanı Aktar: Türkiye’nin bir kuruşluk kredisi kalmadı
09:35 Zırhlı aracın çarptığı çocuk hayati tehlikeyi atlattı
09:25 Suruç Davası avukatı: Katliamı bir kişiye yüklemeye çalışıyorlar
09:10 İnfazın yakma gerekçesi: Islah
09:09 Can Candan: Elimizi taşın altına koyarsak krizi aşabiliriz
09:08 Tutuklu yazarların kitapları için imza etkinliği
09:08 Bayındır: Muhalefet savaş tezkeresine karşı pozisyon almalı
09:07 Silopi'de çocuklar tiyatroya doyacak
09:05 Halkının yüreğine dokunan şair: Cegerxwîn
09:04 Savaş, mültecilik ve kadın emeği çalıştayı düzenlenecek
09:01 Hakkari’de bin 962 gündür yasak devam ediyor
09:01 Sokağın mesajı: Tencere hükümet devirir
09:01 İHD: Hasta tutuklular sorunu bağımsız sağlık kuruluşlarıyla çözülür
09:00 KAYY-DER: Bingöl'de ekolojik kırım yaşanıyor
09:00 Hasta tutuklu görme yetisini kaybetme riskiyle karşı karşıya
09:00 21 EKİM 2021 GÜNDEMİ
08:57 KNK: KDP gerillaların cenazelerini ailelerine teslim etmelidir
08:36 AYM'den Gezi davası kararı: İddia dayanaktan yoksun
20/10/2021
23:48 Silopi’de ‘Tiyatro ve Çocuk Festivali’ başladı
22:30 AKP’den TÜGVA savunması: Milli ve manevi gençler yetiştirme alanı
22:26 Kovid-19’dan 214 yeni vefat
22:20 Zırhlı aracın çarptığı çocuk ağır yaralandı
21:48 ÖHD Ankara Şubesi’nden kısa film etkinliği
21:25 ESP ve SGDF’den Suruç davasına katılım çağrısı
20:18 22 Ekim'de görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısı
19:52 Kadınlar Bilikte Güçlü: Mücadeleyi büyüteceğiz
19:22 Katalonya, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıdı
18:59 Dilek Kaya’yı katleden astsubay hakkında mütalaa hazırlanacak
18:55 Kadınlar: Çilem Doğan yalnız değildir, beraat etsin
18:40 Konya katliamında 3 şüpheli tahliye edildi
18:28 Konya katliamı sanığı için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
18:26 Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı
18:22 Van’da 3.8 büyüklüğünde deprem
18:13 Beştaş: Kadınlar için toplumsal cinsiyete dayalı bütçe gerekli
17:44 AYM, Osman Baydemir’e tazminat ödenmesine karar verdi
17:36 HABAŞ'ta ihmal ifadelere yansıdı
17:28 Gökkan'a verilen ceza protesto edildi
17:20 Şiddete karşı özsavunmasını kullanan Akgün tahliye edilmedi
17:15 Kadınlar ‘Sulh Komisyonuna’ karşı eyleme geçiyor
17:11 Şırnak Cezaevi Ekim ayı raporu açıklandı
17:05 Diyarbakır’dan sevk edilen 7 tutuklu darp edildi
16:05 Tatvan'da yol verme kavgası: 1 ölü
15:35 Katledilmek istenen kadın özsavunmada bulundu
15:30 Akşener: Tezkereye 'evet' diyeceğiz
Kılıçdaroğlu: MYK'de görüşeceğiz
15:27 Gazete Karınca’dan dayanışma hashtagı
15:15 SES: Gönül Erden tecritle cezalandırılıyor
14:51 Sağlık meslek örgütleri: 5 dakikada hekimlik yapılamaz
14:40 Cezaevindeki ihlallere karşı 2 aylık eylem planı
14:40 Meral Akşener: Vakit hesap vakti seçim vakti
14:39 Akşener’le Kılıçdaroğlu parlamenter sistemi görüştü
14:27 Dicle Nehri'nde balık ölümleri
14:24 Bakırköy Belediyesi işçileri hakları için direniyor
13:32 Mersin'de bir doktor meslektaşını öldürdü
12:36 HDP Ekonomi Komisyonu: Saraydan gelen bütçe savaşın bütçesi
12:35 Gazeteci Coşkun: Yıldırım cinayeti kirli işlerin son halkasıydı
12:30 TJA Sözcüsü Gökkan’a 30 yıl hapis cezası
12:19 İzmir'de KYK yurdunda 100'e yakın öğrenci zehirlendi
12:15 İletişim Başkanlığı'nın malzeme giderinde astronomik artış
12:10 Haber takibi yapan 5 gazeteciye beraat
11:56 Şenyaşar ailesi: Katliam yapanların yeri Meclis değil
11:48 Müebbetle yargılanan faile ‘iyi hal’ indirimiyle tahliye
11:48 Trafikte kadın sürücüye saldıran kişi gözaltına alındı
11:48 EGEÇEP’ten ‘emsal artış’ karanına tepki: Yanlıştan vazgeçin
11:41 Katı atık işçisi: Topladığımız her kağıtla bir ağacı kurtarıyoruz
10:52 MTA Kampüsü yakınında patlama
10:46 Vali gelecek diye Beytüşşebap’a giriş yasağı
10:39 Türkiye kara para aklamaktan ‘gri liste’ye alınabilir
10:16 Sınır ötesi operasyonda 180 gün: Türkiye çok ciddi kaybetti
10:04 Şam’da bombalı saldırı: En az 13 asker öldü
09:55 'Kayyım rektör' kararnamesine karşı Danıştay’a başvuru
09:43 Ankara’nın ‘kronik’ Kürt düşmanlığı
09:34 Hastaneye sevk edilen kadın tutukluya cinsel taciz
09:33 Sinop’ta selde kaybolan Adak’tan 71 gündür haber alınamadı
09:33 Yiğit: HDP’nin deklarasyonu muhalefetin tavrını değiştirdi
09:32 Taş ocakları Kozak Yaylası'nı yok etti
09:25 Sevk edilen tutuklular tekli hücrelere konuldu
09:16 Adalet Bakanlığı cezaevi inşaatına çalışıyor
09:09 ‘Hasta tutuklu Öztel gözlerini kaybedebilir’
09:08 'Engelliler yapamaz fikrinden vazgeçilmeli'
09:06 Sağlık Bakanlığı bütçesinden şehir hastanelerine dev kaynak
09:01 Dere yatağı üzerine yol!
09:01 Ağrı Belediyesi’nde ‘sendika değiştir’ tehdidi
09:00 Kürtçe tercüman ücreti de gazeteciye yüklendi
09:00 Lice’nin sıcaktan etkilenen bağlarında kazanlar kuruldu
09:00 20 EKİM 2021 GÜNDEMİ
19/10/2021
21:57 Katı atık işçilerinden oturma eylemi
21:53 AB 2021 Türkiye Raporu’nda HDP kapatma davası vurgusu