Özsoy: AİHM kararları uygulanmazsa AK’den atılma tartışmaları başlar

img

ANKARA - HDP Dış İlişkiler Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy, Demirtaş ve Kavala’ya dair Türkiye’ye 30 Eylül’e kadar süre veren AK Bakanlar Komitesi’nin ikinci bir Azerbaycan örneği yaşanmasına izin vermeyeceğini söyleyerek, “Türkiye bu şekilde devam ederse Konsey’den atılma tartışmaları başlayacak” dedi.

Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire kararlarına rağmen serbest bırakılmayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala ile ilgili aldığı kararları 17 Eylül’de açıkladı.
 
Hakkındaki mahkumiyet kararlarının bozulması ve serbest bırakılması talep edilen Demirtaş için Türkiye’ye 30 Eylül’e kadar süre veren Komite, Kavala’nın ise 30 Kasım-2 Aralık tarihlerindeki toplantıya kadar serbest bırakılmaması durumunda, Türkiye hakkında yasal süreç başlama niyetinin resmi olarak bildirileceği kaydetti. AİHM kararına ilişkin henüz yol haritasını açıklamayan Türkiye’nin nasıl bir yol izleyeceği merak edilirken, AK Bakanlar Komitesi’nin bundan sonraki süreçte yaptırımlara başvurup, vurmayacağı 30 Kasım-2 Aralık’ta yapılacak toplantıda netleşecek.
 
AK Parlamenterler Meclisi’nin 13 Eylül’de gerçekleştirdiği toplantıya katılan HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy ile AK Bakanlar Komitesi’nin son kararını ve temaslarını konuştuk. AİHM Büyük Daire’nin Demirtaş hakkında verdiği kararın üzerinden 10 ay geçtiğini hatırlatan Özsoy, Türkiye hükümetinin kararı uygulayıp, uygulamayacağına dair henüz bir bilgilendirme dahi yapmadığını dile getirdi
 
‘KOMİTE HOŞNUTSUZLUĞUNU DİLE GETİRDİ’
 
İktidarın ‘Ben AİHM kararını uygulamıyorum’ demesi halinde, AK Bakanlar Komitesi’nin kimi mekanizmaları devreye sokabileceğini söyleyen Özsoy, “Türkiye’yi Avrupa Konseyi üyeliğinden çıkarma meselesi gündeme gelecek. Ancak henüz net bir tutum yok. Türkiye’nin yol haritasını açıklamamasına karşı Komite hoşnutsuzluğunu dile getirmiş. 30 Kasım-2 Aralık’a kadar bırakılmazsa, Komite sekretaryasına bir ara karar taslağı hazırlamasını istiyor. Muhtemelen artık yavaş yavaş yaptırımlara doğru bir yol haritası çıkarılacak” dedi.
 
AZERBAYCAN ÖRNEĞİ
 
Türkiye’nin AİHM kararını uygulamamak için süreyi uzatmaya çalıştığını ifade eden Özsoy, “Hatırlarsınız AİHM tarafından alınan Ilgar Mammadov kararı vardı. Komite, kararı Azerbaycan’a uygulatmak için 3 yıl kadar uğraştı. Azerbaycan’ın Avrupa Konseyi’nden atılma tartışmaları başlayana kadar karar uygulanmadı. Türkiye’de süreci uzatmaya çalışıyor” diye belirtti.  
 
AK Genel Sekreteri, İnsan Hakları Komiseri, Avrupa’daki siyasi partiler ve AK Parlamento Başkanı’yla bir dizi görüşmeler yaptıklarını paylaşan Özsoy, bu görüşmelerde yeni bir Azerbaycan örneği olmaması için kararın uygulanma sürecini yakından takip edileceği ve ısrarcı olunacağının kendilerine iletildiğini kaydetti.
 
‘KARARLAR UYGULANMAZSA CİDDİ TARTIŞMALAR BAŞLAYACAK’
 
Demirtaş ve Kavala davalarının şu an Avrupa Konseyi’nin en önemli iki kararı haline geldiğinin altını çizen Özsoy, şunları söyledi: “Demirtaş ve Kavala kararı uygulanana kadar her 3 ayda bir toplanan Bakanlar Komitesi’nin otomatik gündemi olacak. Böyle bir sürece girildiğinde bir toplantıda çağrı, ikincisinde çağrı sonrakilerde artık farklı yaptırım ve uygulamalara başvuru yapılacak. Bakanlar Komitesi’nin bir ülkeyi Konsey’den çıkarma sürecini başlatma yetkisi var. Bunun yanı sıra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin de bir ülkeyi konseyden çıkarma sürecini başlatma yetkisi var. Kararların uygulanmamasında ısrar AKPM’de büyük tartışmalara neden olacak. Sonbahara kadar sonuç alınmazsa Ocak oturumlarında Türkiye’ye yönelik ciddi tartışmalar başlayacaktır.” 
 
‘KONSEY’DEN ATILMA TARTIŞMALARI BAŞLAYABİLİR’
 
HDP’li Özsoy, Kavala ve Demirtaş kararının uygulanmamasının AK içerisinde de tartışmalara neden olduğunu belirtti. Özsoy, “Konsey’de ‘Biz bu kararı uygulatmazsak yarın Macaristan’da ya da Polonya’da istemediğimiz kararı uygulamayacağız’ diyecekler. Dolayısıyla Türkiye sadece kendi ülkesinde siyasal, toplumsal iklimi zehirlemiyor. Avrupa Konseyi’nin üzerine kurulu olduğu 3 ilke var. Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleridir. Dolayısıyla Türkiye gibi ülkeler AİHM kararını uygulamayarak, bu ilkeleri de çürütüyorlar. O açıdan da tepki var” diyerek, Türkiye’nin bu şekilde devam etmesi halinde Konsey’den atılma tartışmalarının başlayacağını vurguladı.
 
‘HDP’YE CİDDİ DESTEK VAR’
 
Avrupa’da gerçekleştirdikleri temasları da paylaşan Özsoy, özellikle partilerine kapatma davası açılmasına karşı ciddi bir duyarlılık oluştuğunu ifade etti. Uluslararası alanda bu durumun siyasi çoğulculuğa bir müdahale olarak algılandığını söyleyen Özsoy, şunları ekledi: “Mesele sadece bir siyasi partinin kapatılması değil. Türkiye zaten demokratik kültürün iyice zayıfladığı, kayyım mantığının iyice geliştirildiği merkeziyetçi mantığın artık pik yaptığı bir dönemde siyasal çoğunluğa yönelik bir darbeyi kabul etmeyen bir mantık var. HDP’nin Türkiye’de siyasal çoğulculuğu temsil ettiği, bünyesinde barındırdığı farklılıklar diğer partilerden farkı ile HDP’nin kapatılmasının Türkiye demokrasisi için ciddi bir kayıp, Kürt meselesinin daha da derinleşmesi ve çözümünün zorlaşması olarak görülüyor. HDP’nin Türkiye’nin siyasi geleceğinde merkezi rolünü gören Avrupa toplumunda ciddi bir destek alıyoruz.”
Kobanê Davası ve partilerine yönelik kapatma davası dışında Türkiye’de çıkarılan yasalar, yaşanan antidemokratik uygulamalara ilişkin de sık sık uluslararası alanı bilgilendirdiklerini dile getiren Özsoy, “Kapatma sürecine karşı bir diplomatik seferberlik halindeyiz. Sonucu ne kadar etkileyeceği ayrı bir konu ama HDP’nin ne olduğu, siyasetinin ne olduğu, neden bu kadar tehdit edildiğini, devletin, hükümetin neden bu kadar baskısına maruz kaldığını, HDP fikriyatını uluslararası topluma aktarmaya çalışıyoruz” dedi.
 
‘TÜRKİYE RAPÖRTÖRÜNDEN ZİYARET BEKLİYORUZ’
 
Özsoy, son ziyaretlerinde partilerinin kapatılmasına karşı Türkiye raportörünün bizzat gelerek, inceleme yapmasını talep ettiklerini ve kabul edildiğini de aktardı. Bu yıl bitmeden Türkiye raportöründen bir ziyaret beklediklerini sözlerine ekleyen Özsoy, “Bunun yanı sıra hatırlarsınız Avrupa Konseyi’nin Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi geçen yıl bir rapor hazırlamıştı. Kayyımlar ve belediyelere yönelik. Onlar da yakın bir zamanda Türkiye’ye ziyarette bulunacaklar. Kürdistan’a gidip, belediye başkanlarımızla da görüşecekler. Kendi raporlarını güncelleyecekler. Bunlar sürekli takip ettiğimiz gündemlerdir” diye belirtti.
 
Uluslararası alanla diplomatik temaslarının devam edeceğini söyleyen Özsoy, önümüzdeki günlerde de bir dizi ziyaretler yapacakları bilgisini paylaştı. Diplomatik çalışmalar kapsamında 10 ülkeye ziyarette bulunacaklarını ifade eden Özsoy, ziyaretlerin bazılarında Eş Genel Başkanların da yer alacağını aktardı.
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

17:27 ‘Silivri Cezaevi'nde tutuklular elektriği olmayan odada tutuluyor’
17:22 Altı ülkeden 41’inci madde açıklaması
17:20 Gözaltına alınan Yaviç ve Çiçek serbest bırakıldı
17:17 Hankulu ölümünün şüphelisi Uygun’u HTS kayıtları yalandı
17:13 Van’da cinsel istismar: Fail uzman çavuş tutuklandı
17:07 Kobanê Davası: Bizi mahkum edemeyecekler
16:53 Gazeteciye kelepçeli muayene dayatması
16:50 MKM sanatçısı Karakaş’ın gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
16:43 Tanrıkulu: İnsan hakları ülkelerin iç işi değil
16:29 Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin protestosu sürüyor
16:23 Nükleer karşıtları davaya karşı savunma yaptı
16:07 16 STÖ’den tezkere çağrısı: Suça ortak olmayın
16:05 ‘Asistan hekimlerin çalışma şartlarını düzeltin’
15:47 Gülboy’un işe iade davası yine ertelendi
15:40 Başlıklarla 'Halkın Bütçesi'
15:34 Kadınlar Şırnak'ta Bêrîtan'ı andı
15:18 Eda Nur Kaplan’ın failleri 10 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak
14:47 Ressam Erhan'ın evi yandı: Kundaklama şüphesi
14:40 Oluç: Suriye'de savaş demokratik yöntemlerle çözülmeli
14:31 Halkın Bütçesi: Saray’daki şatafata son vereceğiz
14:23 'Çeşme Turizm Projesi'ne dur diyeceğiz'
14:23 Hapis cezasına itiraz eden cinsel istismar sanığına beraat
14:12 TÜGVA önergesine ‘kişisel görüş’ reddi
14:10 MKM etkinliklerinin yasaklanmasına tepki
14:10 Van’da Tabip Odası Başkanı ve TİHV temsilcisi gözaltına alındı
13:38 SYKP’den Millet İttifakı'na mesaj: İktidara payanda olmayın
13:37 Erdoğan-Bahçeli görüşmesi: Operasyon konuşulacak
13:37 Kobanê Davasına katılmak isteyen tutuklunun dilekçesi engellendi
13:28 Avukatlar: Onur Gencer saldırıdan önce 27 kez emniyeti aradı
13:27 Tutuklulara ‘burada işiniz bitti’ denilerek sevk edildi
13:07 İdlib’de Türkiye’ye bağlı güçlerin kontrol noktalarına saldırı
12:30 Van Barosu Başkanı Uçar: Cezaevlerinde hak ihlalleri çok rahat yaşanıyor
12:10 Şenyaşar ailesi: Annenin çığlığına sessiz kalmayın
12:00 HDP'li 22 kadın vekilden cezaevindeki cinsel saldırıya ilişkin önerge
11:57 HDP Eş Genel Başkanları: Tek doğru AİHM kararlarının uygulanmasıdır
11:45 Kamu bankalarından faiz indirimi
11:23 Dolar 9,85 TL ile yeni rekorunu kırdı
11:13 Aktivist Xalid: KDP kimyasal silahtan etkilenenler için 'gizli' hastane kurdu
10:43 Eğitim Sen: Öğretmen Uzun’a saldıranlar cezalandırılsın
10:03 Savaşa 200 milyar lira bütçe
09:56 Kazakistan’da ‘Küçük Kürdistan’: Kaskabulak
09:53 Yılmaz: Muhalefet tezkerede suça ortak olmamalı
09:44 Kabine toplanıyor: Gündemde Kuzey ve Doğu Suriye'ye müdahale var
09:05 5 dakikada muayene: Döner sermayeden pay alınması amaçlanıyor
09:05 Apê Mûsa'nın 'Küçük Generalleri' beyaz perdede
09:04 Asırlık meslek yok olmakla yüz yüze
09:03 Felç bırakan polislere yargı zırhı
09:03 Tutuklu Yıldız: Baskılar fiziki saldırılara dönüştü
09:01 Uyuşturucu ve fuhuşa karşı mücadeleye ailelerden destek
09:01 Tarlasına ilk kez kavun eken çiftçi: Nereye kadar zarar?
09:00 25 EKİM 2021 GÜNDEM
24/10/2021
21:45 Alman heyetten Özerk Yönetim’e ziyaret
21:04 'Efrîn’de 84 kadın katledildi’
20:45 Kadın cinayetlerini unutmamak için görsel: U’sandık
20:10 Gençler finalde: Genç başladık, genç başaracağız
19:58 Korona tablosu: 195 vefat, 24 bin 792 yeni vaka
19:28 Muhabirimiz Uğur’a ‘Rafet Genç Haber’ ödülü
19:04 Esenyurt’ta kadın şöleni
18:21 İşçiler kürsüden seslendi: Direnerek kazanacağız
17:14 TMMOB kurultayında cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele vurgusu
17:14 Orman yangınları kontrol altına alındı
17:06 MKM'nin kuruluşu halaylarla kutlandı
16:54 Gözaltına alınan sanatçı Karakaş’ın müzik arşivine el konuldu
16:28 Dr. Kaynar: Erdoğan’ın kuyruğu dik tutmaktan başka politikası kalmadı
16:23 Direnen işçiler hakları için alanda
15:40 Gençlik paneli: Futbol turnuvası toplumun iktidara itirazıdır
14:27 Zırhlı araç 6 araca çarptı: 3 yaralı
13:52 Sancar’dan muhalefete: Savaş oyunlarını bozalım
13:49 Görüşe giden tutuklu yakınına çıplak arama
13:24 Öcalan’dan 7 aydır haber alınamıyor
12:48 Kadın katliamında ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ kararı istinafta bozuldu
12:40 Tutuklu Karabulak sevk edildi
12:07 Sosyolog Schmidt: Asıl tehdit Erdoğan
12:01 İnfazı yakılan Çetinkaya sevk edildi
11:36 QSD: Kobanê’de 3 savaşçı yaşamını yitirdi
11:28 HDP Kadın Meclisi: Erkek bütçeye karşı toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe
11:16 Sınır ötesinde 6 ayda 323 kimyasal saldırısı
10:58 Hak ihlallerini aktaran tutuklular: Düşman hukuku uygulanıyor
10:53 Şenyaşar Ailesi: En adaletsiz dönemle karşı karşıyayız
10:53 Tek gayesi oğlunun failleriyle yüzleşmekti
10:08 Afganistan’ın ilk kadın valisi: Küllerimizden doğmalıyız
09:52 İBB, AKP döneminde yandaş şirketlere çalışmış
09:40 Suruç Davası avukatı İzol: Faillerin peşini bırakmayacağız
09:23 Silopi’de öğrencilerin mekanı Mîr Celadet Bedîrxan Kütüphanesi
09:21 Prof. Durmuş: Yeni bir savaşa girmek yangına körükle gitmektir
09:09 Urfalılardan ekonomi yorumu: Sonu uçurum
09:07 Boğaziçi öğrencileri serbest bırakıldı
09:05 Şairin yüreği seslerin usturası oldu: Karıncanın Sustuğu
09:03 Süreç bozulunca hapis cezaları verilmeye başlandı
09:00 24 EKİM 2021 GÜNDEMİ
23/10/2021
22:33 Gümrük memurları bir işçiyi darp etti
22:22 İkizköylüler 'su hakkı'nı tartıştı
22:18 Ev baskınında yaşlı çifti darp eden polis: Neden evde kimse yok?
21:46 Amedspor sahasında kazandı
21:37 ‘Suruç Katliamı’nın aydınlatılması için mücadele edeceğiz’
20:52 Köyde HDP'ye coşkulu karşılama
20:47 Uca: Kürtlerin birliğini Cigerxwîn'e armağan edelim
20:20 Gençler Botan’da: Savaş politikalarına karşı bir aradayız
20:08 Ranya’da kimyasal silaha karşı kitlesel yürüyüş
19:43 Koronadan 217 kişi daha hayatını kaybetti