Türkdoğan: Türkiye, Komite’ye verdiği cevapta ‘hukuk hilesi’ yaptı

img

ANKARA - Türkiye’nin, Öcalan ve üç tutukluya dair AK Bakanlar Komitesi’ne verdiği cevapta “hukuk hilesi” yaptığını söyleyen İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, TMK kapsamındaki suçlarda koşullu salıverme süresi bulunmayan bir infaz rejiminin uygulandığını ifade etti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan, Hayati Kaytan, Emin Gurban ve Civan Boltan’a verilen “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen ilgili ihlal kararlarının yerine getirilmesi için Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından 29 Temmuz’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvuru yapıldı. 
 
Komite’nin 30 Kasım -2 Aralık’ta yapılacak toplantısında gündeme alınması beklenen başvuruya dair Türkiye hükümeti tarafından 7 Eylül’de Komite'ye yanıt verildi. Türkiye’nin Komite’ye gönderdiği yanıtta sivil toplum örgütlerinin “umut hakkı” ve “ağırlaştırılmış müebbet cezası” hakkında yasada değişiklik yapılmasına ilişkin tespitleri ve önerilerine dair sadece İmralı’nın fiziki koşullarına ilişkin CPT raporlarına yer verilirken, ihlal kararının esasına girilmedi. Yanıt metninde Türkiye’ye yapılan tavsiyeler de görmezden gelindi.
 
Komite’ye AİHM kararının yerine getirilmesi sürecinin takibinin yapılması için görüş bildiren kurumlar arasında olan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, hükümetin komiteye gönderdiği yanıtı değerlendirdi.
 
Türkiye’nin 7 Eylül’de gönderdiği cevaba ilişkin hazırlık yaptıklarını ve kendi görüşlerini AK Bakanlar Komitesi’ne ileteceklerini paylaşarak sözlerine başlayan Türkdoğan, Türkiye’nin “idam cezasını” mevzuatından çıkarmasının ardından Öcalan’ın yargılanmasını bahane ederek, asla kabul edilemeyecek “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” düzenlemesini getirdiğini hatırlattı.
 
‘TÜRKİYE HUKUK HİLESİ YAPTI’
 
Türkdoğan, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis diye tarif edilen, fakat hiçbir şekilde koşullu salıvermeye izin vermeyen bir ceza biçimi getirildi. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Türkiye burada bir hukuk hilesi gerçekleştirdi. Mutlaka koşullu salıverme sürelerini ortaya koymak zorundasınız” dedi.
 
Türkiye’nin Komite’ye verdiği cevabın kendilerine son derece ilginç geldiğini dile getiren Türkdoğan, başvurunun İmralı’nın fiziki koşullarından ziyade “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının ortadan kaldırılması” ve Öcalan, Boltan, Gurban ve Kaytan dosyalarında verilen ihlal kararı doğrultusunda koşullu salıverme tarihlerinin belirlenmesine dair olduğunu vurguladı.
 
İNFAZ KANUNU’N 25’İNCİ MADDESİ
 
Koşullu salıverme tarihinin belirlenmesinde de tutukluların sağlık ve yaş durumlarının esas alınmasına dair bir görüş bildirdiklerini ifade eden Türkdoğan, “Türkiye, İmralı hapishanesiyle ilgili süreci anlatmış. Koşullu salıverme ile ilgili bir çerçeve sunmuş ama çok önemli bir şey unutmuş. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamındaki suçların koşullu salıverme süresini yazmamış. Geçen yıl Nisan ayında kabul edilen adli tutuklular için geçerli 7242 sayılı kanundaki hükümleri yazmış. Herkes biliyor ki Türkiye’de TMK kanunları var. Eksik bir cevap verilmiş. AK Bakanlar Komitesi, Türkiye’de TMK olduğunu bilmiyor mu? İnfaz Kanunu’nda TMK suçlarından hüküm giyenler için ayrı bir infaz rejimine tabi tutulduğunu bilmiyor mu? Elbette biliyor. İnfaz Kanunu’ndaki 25’inci maddenin ağırlaştırılmış müebbet alanlara dair nasıl bir madde olduğunu bilmiyor mu, biliyor” diye konuştu. 
 
KATI BİR TECRİT VE İZOLASYON
 
Türkdoğan, Türkiye’nin Uluslararası İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) raporuna göre verilen cevapların eksik olduğunu da kaydetti. Türkdoğan, “Cevapta cezaevi koşulları bakımından bir şey yok. CPT, 2019’da gelip İmralı’yı ziyaret etmişti. Gözlem ve tavsiyeleri vardı. Ancak Türkiye buna uymadı. 7 Ağustos 2019’a kadar avukatları ile görüştürülmesine izin verildi ama ondan sonra yeniden bir tecrit başladı. Son iki yıldır katı bir tecrit ve izolasyon söz konusu” hatırlatmasında bulundu.
 
KOŞULLU SALIVERME SÜRECİ 
 
Mevcut düzenlemede yer alan “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” sorununun giderek büyüyeceğinin vurgulayan Türkdoğan, bu soruna dair mutlaka bir çözüm üretilmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye’nin cevabında yer alan 7242 sayılı İnfaz Kanunu mevzuatına yer verilmesinde de yanıltıcı bir durum olduğuna dikkat çeken Türkdoğan, şunları kaydetti: “7242 sayılı kanunda yapılan değişiklik, koşullu salıverme süreçleri dolan mahpuslar bakımından ‘Cezaevi Gözlem Kurulları’ tarafından karar verileceği belirtiliyor. Zaten ağırlaştırılmış müebbet alanlar bakımından böyle bir prosedür yok. Olmayan bir şey varmış gibi sunamazsınız. Abdullah Öcalan’ın müddetnamesinde 2022 yılında koşullu salıverilecek yazsaydı, bu olurdu. Yanıltıcı bilgi verilmemelidir. Adli mahpuslar bakımından bu düzenleme var. Müebbet hapis cezaları alanlar bakımından yapılabilir. Öcalan şahsındaki düzenleme özeldir. Koşullu salıverme süreci olmadığı için AİHM ihlal kararı verdi.”
 
MECLİS İNSAN HAKLARI KOMİSYONU'NA ÇAĞRI
 
İHD Eş Genel Başkanı Türkiye’nin Komite’ye verdiği cevaba ilişkin CPT’ye bilgilendirmede bulunacaklarını da ifade etti. CPT’nin mutlaka gelip, İmralı Cezaevi’ni ziyaret etmesi gerektiğini söyleyen Türkdoğan, kanunlara göre Türkiye’de İmralı Hapishanesi’ni ziyaret edebilecek tek kurumun Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) olduğunu, fakat bunu yapabileceğinden emin olmadığını belirtti.
 
Yine Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun gidebileceğini, ama AKP-MHP çoğunlukta olduğu için siyasi bir karar alınması gerektiğini dile getiren Türkdoğan, komisyona şu çağrıda bulundu: “Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu değil misiniz? CPT yerine siz gidin. Bu ülkede İmralı gibi bir cezaevi var merak etmiyor musunuz? Orada 4 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bulunuyor. Biz sürekli başvuru ile talepte bulunuyoruz bize de izin verilmiyor. CPT’ye başvurmak dışında seçenek bırakılmıyor. Adalet Bakanlığı’na İmralı’daki tecridin kaldırılması, avukat görüşlerinin yapılması için defalarca başvuruda bulunduk. Sonuç alamayınca geriye başka bir seçenek kalmıyor.”
 
‘İNSAN HAKLARINDAN YANAYIM’ DİYENLER İÇİN GÖREV
 
Yaptıkları başvuruda esasen hukukun yerine getirilmesi talebinde bulunduklarını dile getiren Türkdoğan, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim yaptığımız aslında ‘Ben insan haklarından yanayım’ diyen tüm kuruluşlar açısından bir görevdir. Biz, AİHM’in ihlal kararını uygulayacak siyasi mekanizmaya görevlerini hatırlatıyoruz. Bakanlar Komitesi verilen cevabın başvuru ile ilgili olup, olmadığını değerlendirecektir. İnanıyoruz ki Türkiye’den AİHM kararının uygulanmasını talep edecektir” dedi.
 
MA / Berivan Altan
 

Diğer başlıklar

14:39 Hasta tutuklu Bekmezci'nin tahliyesi istendi
14:26 Sokakta yaşayan bir kişi yaşamını yitirdi
14:17 'Berke ve Perit’i alacağız, Naci’yi göndereceğiz'
13:58 TBB Genel Kurulu başladı, Feyzioğlu baroları suçladı
13:48 Cumartesi İnsanları: 3 bin yıl geçse de davamızın takipçisiyiz
13:47 Adalet Nöbeti 19'uncu gününde
13:46 HDK’den erkek egemenliğine karış direniş ve mücadele konferansı
13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz