Hatimoğulları: Silahlı 2 sivil 'polisiz' diyerek kapıma dayandı

img

ANKARA - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, geçtiğimiz Cuma günü kendilerini polis olarak tanıtan silahlı iki sivilin evinin kapısını zorladığını anlattı. Savcılığın olaya dair şikayet başvurusunu almak istemediğini paylaşan Hatimoğulları, Emniyet’ten ise 5 gündür resmi bir açıklama yapılmadığını ifade etti.

 
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, maruz kaldığı saldırı girişimine ilişkin Genel Merkez’inde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, partinin diğer eş genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu ve HDP Kadın Meclisi üyeleri de katıldı.
 
 
 
Hatimoğulları, düzenlenen toplantıda sözlerine Türkiye’nin dört bir yanında son zamanlarda artan insan hakları ihlalleri ve insan yaşamına kast edilen davranışlar, polis kimliği gösterilerek gençlerin kaçırılması, işkence yapılması ve ajanlaştırma faaliyetlerinin arttığını söyleyerek başladı.
 
Hatimoğulları, maruz kaldığı saldırı girişimini ise şöyle dile getirdi: “Geçtiğimiz Cuma günü ‘sivil polisiz’ diye kendilerini tanıtan iki kişi kapımın zilini zorlayarak ısrarla içeriye girmeye çalıştı. Zilin çalmasıyla birlikte mercekten baktım. Kapıyı açmadım. Onlar bizim içeride olduğumuzu biliyorlardı. Israrla ‘biz sivil polisiz’ diyerek, kapıyı zorlayarak zile basmaya devam ettiler. Ben de ‘milletvekiliyim, bir polis ya da başkasının evime bu şekilde giremeyeceğini, kapıyı açmayacağımı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne haber vereceğimi’ söyledim. Onlar da ısrarla ‘kapıyı açmamı’ söyledi. Israrla ‘biz sivil polisiz’ demeye devam ettiler. Bu birkaç dakika devam etti. Bu sırada ben partili arkadaşlarıma ulaştım. Emniyete haber verdik. O sırada onlar da merdivenden inip binadan ayrıldı ve Esat Dörtyol’a doğru yürüyerek uzaklaştılar.”
 
Konuyla ilgili emniyete, savcılığa ve TBMM Başkanlığına başvuruda bulunduklarını dile getiren Hatimoğulları, fakat şikayet dilekçesinin savcılık tarafından alınmadığını paylaştı.
 
SAVCILAR DİLEKÇEYİ ALMAK İSTEMEDİ
 
Hatimoğulları, “Avukatım savcılığa gidiyor, yaklaşık 7-8 savcı dolaşılıyor. Savcılar dilekçeyi almıyor. Nöbetçi savcı da ‘ben nöbetçi savcı değilim’ diyerek, dilekçeyi almamaya çalışıyor. Avukatım savcılık çizelgesini getirip önüne koyduktan sonra dilekçeyi almak zorunda kalıyor. Emniyet ile yapılan görüşmelerde eğer resmi bir gelişme olursa bildirin dedik. Bir milletvekilinin evinin silahlı iki kişi tarafından zorlanmasına, olayın üzerinden 5 gün geçmesine ve şikayetlerimizi hemen yapmamıza rağmen henüz tatmin edici bir açıklama yapılmamış olması şüphelerimizi artıyor” diye konuştu.  
 
'TATMİNE EDİCİ AÇIKLAMA BEKLİYORUZ'
 
Yaşadığı bu olayın “münferit” olmadığını söyleyen Hatimoğulları, “Bu kurguda eğer HDP ve HDP’lilere yönelik bir baskı kurmayı amaçlıyorlarsa yanılıyorlar. Vekil olarak dokunulmazlığımız var ama bu ülkenin milletvekilinin evine böyle hoyratça giriliyorsa Ankara’nın en işlek caddesinde bu olay açığa çıkarılamıyorsa bu şaibeleri artırıyor. Bu baskılar bize geri attırmayacak bu gözdağı veremeyecekler. Bu gözdağını verenler, ülkeyi kaotik ortama sürüklemeye çalışanlar bilsin ki buna izin vermeyeceğiz. HDP bu anlamda bedel ödemiştir. Bizler bu geleneğin temsilcileri olarak, sade bir yurttaş olarak da hiçbir şekilde bu baskıları ve hukuksuzluğu kabul etmediğimizi, hukuksal ve demokratik mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyorum. Bir an önce yetkililer görevlerini yerine getirmeli, tatmin edici açıklamada bulunmalarını bekliyoruz" 
 
PARTİLİLERE YÖNELİK ÖNCEKİ OLAYLARI HATIRLATTI
 
HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ise, yaşanan olayın bir ilk olmadığını dile getirdi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kaçırmalar, tehdit, şantajların ve kaybettirmelerin olağan hale getirilmeye çalışıldığını söyleyen Dede, parti yöneticilerine yönelik yapılan kaçırma, ajanlaştırma ve tehditleri hatırlattı.
 
Dede, “MYK üyemiz Serhat Aktemur, Diyarbakır’da gündüz ortasında kaçırılıp, ıssız bir alanda darp edilip tehdit edilmiş ve serbest bırakılmıştır. Yine PM üyemiz Celalettin Yalçın arkadaşımız İstanbul’un göbeğinde kaçırılmış ve ıssız bir alana götürülerek, feci şekilde darp edildi. Telefonu parası gasp edilmiş çırılçıplak bir şekilde otoyol kenarına bırakılmıştı. Sincan İlçe Eşbaşkanımız Fatma Kılıçarslan arkadaşımız, gündüz vakti Ankara OSTİM’de kaçırılmaya çalışıldı. Duyarlı vatandaşların müdahale etmesine rağmen kendilerinin polis olduğunu iddia eden kişiler Fatma arkadaşımızı zorla kaçırmaya çalıştı, tehdit ettikten sonra serbest bıraktı” diye belirtti.
 
‘İÇİŞLERİ VE ADALET BAKANLIĞI YA KORKUYORLAR YA DA…’
 
Ülkenin başkentinde bir milletvekilinin evine silahlı gitme cüreti gösterilmesinin kabul edilmeyeceğini vurgulayan Dede, “Bu ülkenin başkentinde milletvekilinin evine gidebiliyorsa, silahla kapısı zorlanıyorsa bu ülkede hiçbir vatandaşın can güvenliği yoktur. Ancak ‘bizi soruşturacak kimse yok, bizi kimse tanımaz, kimse bulamaz’ ifadeleri kullanıyorlar. Biraz önce vekilimiz, avukatının Ankara Adliyesinde yaşadıklarını anlattı. Savcı ‘ben bu dilekçeyi alamam’ diyor. Nöbetçi savcı nöbetçi olduğunu inkar ediyor. Avukat arkadaşımız o savcının nöbetçi savcı olduğunu kanıtlandıktan sonra bir zahmet dilekçeyi alıyor. Bu kişileri soruşturacak kimse yok mu? Eğer öyle ise İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı dahil olmak üzere kolluk ve adli teşkilat ya bunları araştıramayacak kadar bu yapının arkasındaki güçten korkuyorlar ya da polisin haberdar olduğu başkaca bir yapılanmaya gidilmiş” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’de 1990’lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetlere değinen Dede, sözlerine şöyle devam etti: “Hiçbir arkadaşımız bu yıldırma politikalarından etkilenecek değil. Bu yıldırma politikasının karşısında kararlılıkla duracağız. Haklı mücadelemizi devam ettireceğiz. Ancak iktidar bunları izah etmek durumundadır. Eğer bunu izah etmiyorsa; biz iktidar ve İçişleri Bakanı Soylu’nun muhalefete ve HDP’ye yönelik bu karanlık organizasyonların içinde olduğunu ve bunun parçası olduğunu düşüneceğiz. 5 gün önce Ankara’nın göbeğinde yaşanan olayda ne milletvekilimize ne de avukatına bir yanıt verilmiş değil. Elbette bu yöntemler bizi haklı yolumuzdan vazgeçirmeyecek. Elbette biz kararlılıkla bugün değil yarın da 10 yıl sonra da olsa hukuk mücadelemizi kararlılıkla yürütecek, bu hukuk dışı yöntemleri uygulayan gaspçıları, katil kılığına bürünmüş olanları tespit etmesini sağlayacağız.
 
 
Bugün için de tüm duyarlı toplumsal kesimleri bu konuda sessiz kalmamaya, bu konunun üzerine kararlılıkla gitmeye davet ediyoruz. Bu ülkenin başkentinde TBMM’nin üyesi olan bir arkadaşımızın can ve hukuki güvenliği yoksa bu ülkede hiç bir vatandaşın can güvenliği yoktur. Hukukun üstünlüğünü savunan tüm vatandaşların bu yasadışı olayı açığa çıkarması gerekir.”
 
Yapılan açıklamaların ardından Hatimoğulları, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
 
POLİS EVE HİÇ GİTMEDİ!
 
Emniyete haber verilmesi ardından polislerin evine gelip, gelmediğine dair yöneltilen soruya Hatimoğulları, kapısının zorlanması ardından danışmanı tarafından emniyete haber verildiği ancak evine ya da olay yerine polis gelmediğini aktardı. Hatimoğulları, “Kapıdaki şahıslar ayrıldıktan sonra beni telefonla aradılar. Telefonla durumu izah ettim. Halen telefon üzerinden kendileriyle iletişim halindeyiz” dedi. 
 
 
Bu konuda yeniden söz alan HDP'li Ümit Dede de olayın ardından henüz bir geri dönüş almadıklarının altını çizdi.
 
ÇANKAYA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ 'GÖREVLENDİRME OLMADIĞINI' SÖYLEDİ
 
Dede, “Emniyet yetkililerinin de karanlık bir olay olduğuna yönelik söylemleri olmuş. Çankaya Emniyet Müdürlüğü böyle bir görevlendirmelerinin olmadığını söylemiş. Kararlılıkla hukuki süreci takip edeceğiz. Biz bu karanlık olayın açığa çıkarılması birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Deniz Poyraz’ın katledilmesi olayında olduğu gibi tüm siyasi partiler demokrasi güçleri, bu olay karşısında benzer bir hassasiyet gösterecektir. En nihayetinde bu ülkede hep birlikte yaşıyoruz. Her birimiz daha huzurlu bir ortamda yaşama mücadelesini yürütüyoruz” diye konuştu.
 

Diğer başlıklar

13:58 TBB Genel Kurulu başladı, Feyzioğlu baroları suçladı
13:48 Cumartesi İnsanları: 3 bin yıl geçse de davamızın takipçisiyiz
13:47 Adalet Nöbeti 19'uncu gününde
13:46 HDK’den erkek egemenliğine karış direniş ve mücadele konferansı
13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz
09:08 DİSK: Krizlerin nedeni 'güvenlikçi' politikalardır
09:03 9 soruda tecrit
09:00 03 ARALIK 2021 GÜNDEMİ