Öcalan'la temaslarını anlattı: 43 yıl önce söyledikleri bir bir çıktı

img

KOBANÊ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim komplosuyla çıkarıldığı Suriye'de ilk temas ettiği kişilerden biri olan Kobanê Askeri Meclisi Komutanı İsmet Şêx Hesen, Öcalan’ın 43 yıl önceki söylediklerinin bugün bir bir gerçekleştiğini söyledi.  

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komployla Suriye’den çıkarılmasının üzerinden 23 yıl geçti. Öcalan, Suriye'den çıkarıldıktan sonra Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) içerisinde yer alan devletler ile istihbarat örgütleri tarafından 15 Şubat 1999’da Türkiye’ye teslim edildi. Öcalan, söz konusu tarihten bugüne kadar İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde ağır tecrit koşulları altında tutuluyor. 
 
Öcalan’ın tasfiyesi ve hareketi PKK’nin yok edilmesinin amaçlandığı komplo gelinen aşamada büyük oranda boşa çıkartıldı. Komplonun ilk adımlarının atıldığı Suriye’de ise, Öcalan’ın fikirleri yeni bir yaşamın kurulmasına ilham oldu. Öcalan’ın buradaki temaslarının etkisi, özellikle 2011 yılında patlak veren ve Orta Doğu’yu bir bütünen etkileyen iç savaş sonrası daha da belirginleşti. 
 
Kürtler öncülüğünde verilen mücadele sonucu Kuzey ve Doğu Suriye’de özerk bir yapı kuran halklar, Öcalan’ın perspektifiyle ete kemiğe bürüdükleri yönetim anlayışıyla tüm dünyaya örnek oldu. Bu yönetimin kurulmasında öncülük yapanların başında ise, Öcalan’ın Suriye’de kaldığı süreçte temas kurduğu kişiler geldi.
 
ÖCALAN'IN YARATTIĞI ETKİ 
 
Bu kişilerden birisi olan İsmet Şêx Hesen, DAİŞ’e karşı verilen mücadeleyle tüm insanlığın yönünü çevirdiği Kobanê’de şu an Askeri Meclis Komutanlığı görevini yürütüyor. Hesen, Öcalan’ın Suriye’de ilk temas kurduğu isimlerden birisi. Hesen, Lübnan’da da birçok toplantıya beraber katıldığı Öcalan’nın Suriye’de yarattığı etkiyi, “Yarattığı etkiler şimdi hayat buluyor” şeklinde özetliyor.  
 
ÖCALAN'IN GELİŞ NEDENLERİ
 
Hesen, Öcalan'ın Suriye'ye geldiği dönemde birçok kişinin "Neden Avrupa değil de Rojava (Kuzey-Doğu Suriye)" diye merak ettiğini belirtti. Öcalan'ın ilk olarak Kobanê'ye gelmesinin de bazı nedenlerinin olduğunu ifade eden Hesen, Kobanê'nin kimi politikalara rağmen doğallığını korumasının bu nedenlerden birisi olduğunu kaydetti. Hesen, bir diğer nedenin ise Öcalan'ın savaş, kriz ve siyaset tartışmaların yoğun olduğu bir yere geçmek istemesi olduğunu söyledi. "Öcalan bazı kişiler gibi Türkiye'nin elinde erimedi" diyen Hesen, o dönemde Öcalan'la birlikte gelenlerin de hem savaş hem de politik alanda büyük bir tecrübe kazandığını söyledi. 
 
'SUSUZ AĞACA SU VERDİ'
 
Hesen, Öcalan'ın o dönemki düşüncelerine işaret ederek, "O da Kobanê halkının onun peşinden gideceğini biliyordu. Bir tohum ekti. O dönemin aydın ve ilerici gençleri saflarda yerlerini aldılar. Kobanê de o zamanlar susuz bir ağaçtı. O ağaç suyunu buldu. Önderliğin (Öcalan) buraya geçerkenki ilk işi buydu; Bu halkı ayağa kaldırmak ve onu adım adım örmek. Bize o zaman dedikleri ve öğrettikleri şeyleri şimdi yeni yeni idrak ediyoruz. Dünyanın değişen siyasetini, Sovyetlerin durumunu, ilişkileri anlatıyordu. Bazıları gülüp geçiyordu, ancak hepsi de doğru çıktı. Önderliği o zaman iyi tanıdılar. İlk adım Kobanê'deydi. Sonra Filistin sahasıydı" diye konuştu. 
 
ROJAVA TESPİTLERİ  
 
Öcalan'ın halkla birebir temas kurduğunu anlatan Hesen, Öcalan'ın kendilerine yönelik değerlendirmelerine de değindi. Hesen, "O zamanlar, 'Biz aslan sırtı üzerinden işleri yürütüyoruz. İşlerimizi yapıp, birliğimizi sağlamalıyız. Kendimizi güçlendirmeliyiz. Kazanımlarımızı bu şekilde koruyabiliriz' diyordu. Şêx Said ve Qazî Mihemed örneklerini vererek, 'Çocuk ve gençleri eğitmeliyiz. Savaşa hazırlıklı olup, evlerinizde ve bahçelerinizde sığınak ve barınaklar yapın. Bugün sakin ve durgun olabilir, fakat yarın olmayacaktır' diyordu" diye aktardı.  
 
Öcalan'ın değerlendirmelerini şu an Türkiye'nin gerçekleştirdiği saldırılarla daha iyi kavradıklarına dikkati çeken Hesen, "O ne kadar söylüyorsa 'tamam' diyorduk. Fakat sırtımızı döndüğümüzde unutuyorduk. Onun söyledikleri şimdi bir bir oluyor ve gerçekleşiyor. 'Bir gün siz sıkıntı çekeceksiniz. Etrafınız düşman dolacak. Dostunuz da çok olacak. Ne kadar çalışır, ne kadar iş yaparsanız dostunuz da o denli artacaktır. Ölü Kürdü kimse tanımaz. Diri Kürtler tanınır' derdi. İşte Türkiye ve yetkilileri ne diyor; 'Ölü Kürtler bizim dostumuzdur." diye kaydetti. 
 
'SURİYE BÖYLE KALMAYACAK'
 
Hesen, Öcalan'ın o dönemin Suriye’sine ilişkin de çok sayıda değerlendirmeleri olduğunu ifade etti. Suriye'nin ömrünün uzun olmadığını Öcalan'dan duyduklarını dile getiren Hesen, Öcalan'ın "Rüşvet ve gasp, Kürtler ve diğer azınlık halklara yapılanlar, kirli istihbarat ilişkileri insanlık namına iyi şeyler değil. İnsanlar kaçırılıp, zindanlara atılıyor. İşkencelerden geçiriliyor ve kimse nerede olduklarını bilmiyor. Bu tür uygulamalar halkta patlama oluşturur. Karşı koyuşlar gelişir. Nasıl Türkiye'de gelişiyorsa burada da olur. Hafız Esad şimdilik durdursa da bir gün gelecek Suriye böyle kalmayacak. Demokrasi, hak ve hukukun olması gerekiyor" sözlerinin bugün bir bir gerçekleştiğini ifade etti.  
 
ÖCALAN'DAN ÖNCE KOBANÊ
 
Öcalan'ın gelişi öncesi Kobanê'nin durumunun farklı olduğunu ve kimlik bilincinin olmadığını kaydeden Hesen, Öcalan'ın gelişiyle farkındalığın da başladığını ifade etti. Hesen, "Dünyayı tanımıyorduk. Ölü ve boğulmuştuk. Kimse Kürtlerin kim ve ne olduğunu bile bilmiyordu. El ve Azadi partileri başta olmak üzere kimse Kürdistan'ı tanımıyordu. O bize tanıttı. Hak ve hukukumuzun olmadığını o bize anlattı. Partilerin, büyük bir eve toplanıp yemek yemekten başka yaptıkları bir şey yoktu. Öcalan geldiğinde halk kendini yavaş yavaş tanıdı. Diğerleri de Barzani ailesine bağlıydı. Onlar dışında hareket etmiyorlardı. Birbirleriyle anlaşmazlık yaşadıklarında, 4 kişi alıp rejimden onay alarak parti kuruyorlardı. Böyle onlarca parti buralarda kuruldu. İsim var ama hiç bir şey yok. Bilinç, uyanış ve birlikteliği oluşturan Önderlik oldu" ifadelerini kullandı. 
 
'BÜYÜK PARÇA'NIN ÖZGÜRLÜĞÜ
 
Öcalan'ın Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın özgürlüğüne sık sık vurgu yaptığını dile getiren Hesen, şunları söyledi: "Önderlik, 'Eğer Kuzey Kürdistan özgürleştirilmezse diğer parçalar özgürleştirilemez' derdi. Bu söz bugün de geçerliliğini koruyor. Biz burada alanlarımızı belirledik, gücümüzü oluşturduk. Ancak bugün Türkiye'nin zorluklarıyla karşı karşıyayız. Türkiye, demokratik ulus paradigmasıyla oluşturduğumuz sistemin gelişmesini önlüyor. Eğer Türkiye olmasaydı bu sistem bu gün farklı bir şekilde olurdu. Bu da o sözün doğruluğunu kanıtlıyor. En büyük parça özgürleşmeden olmaz. Şimdi güneyde de bir sistem var. Ancak Türkiye'den habersiz bir adım atamıyorlar."
 
KÜRTLERDEKİ DEĞİŞİM 
 
"Rojava başta olmak üzere artık Kürtler eski Kürtler değil" diyen Hesen, Kürtlerin önder ve öncülerini çok daha iyi tanıyan bir noktada olduğunu söyledi. Hesen, bu gerçeklik nedeniyle şu an İmralı'da tecrit uygulamalarının devrede olduğunu vurguladı. Öcalan'ın Kobanê'ye yönelik DAİŞ saldırıları sürecindeki seferberlik çağrısını anımsatan Hesen, "Kobanê, Önderliğin seferberlik ilan etmesiyle ayakta kaldı. O çağrı yaptığında 4 parça Kürdistan ayağa kalktı. Onun için üzerindeki teciridi giderek ağırlaştırıyorlar" dedi. 
 
KOMPLO SÜRÜYOR
 
9 Ekim komplosunun halen tamamen boşa çıkarılmadığına dikkati çeken Hesen, komplonun bugün Kuzey-Doğu Suriye'ye yönelik saldırılarla devam ettiğini ifade etti. Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerinin Türkiye ve paramiliter grupları himayesine girmesinin de komplonun bir parçası olduğunu ifade eden Hesen, şöyle devam etti: "Yine KDP'nin Şengal halkına yaptığı saldırıların hepsi birbiriyle bağlantılıdır. 9 Ekim kara bir gündür. Sadece 4 parça Kürdistan için değil, Ortadoğu halkları için de durum budur. Onun için halklar, 'Önderlik sadece Kürtlerin değil ezilen, zor ve zülum altında olan her halk ve kesimin önderidir' diyor."
 
MA / Nazım Daştan   

Diğer başlıklar

05/12/2021
23:53 DAİŞ Lehiban köyünü ele geçirdi
23:28 Nusaybin'de silahlı saldırıda bir kişi öldü
23:26 Cizre'de polis noktasında şüpheli paket
20:32 HDP'li Gökoğlu darp edilerek gözaltına alındı
20:06 Koronadan 185 vefat, 19 bin 357 yeni vaka tespiti
19:56 Şırnak'ta askeri operasyon başlatıldı
18:16 Aydeniz: İmralı tecridine karşı mücadeleyi yükseltelim
18:05 Mardin Valiliği Kürtçe tiyatroyu engelledi
17:54 TBB’de Feyzioğlu dönemi kapandı: Yeni başkan Sağkan oldu
17:46 İhraç öğretmenler 2 günlük eylemlerini sonlandırdı
17:08 HDP Gençlik Meclisi'nden bağımlılığa karşı halk buluşması
16:46 Amed Sağlık Platformu'ndan iş bırakma çağrısı
16:39 Amedspor tek golle kazandı
15:55 Tencere tavalı 'geçinemiyoruz' eylemi
15:41 İkizdere’deki ekolojik yıkıma tepki
15:28 Uğur ve Özak işçileri taleplerini sıraladı
15:13 Gazeteci Mimar Kaya gözaltına alındı
14:29 Kadınlar temsilde eşitlik için yürüdü
13:59 DBB'nin usulsüzlükleri Sayıştay raporunda
13:46 Adana'da ulaşıma zam
13:15 Adalet Nöbeti’nde mücadele vurgusu
12:51 TBB’de delegeler 3 ayrı sandıkta oy kullanıyor
11:51 Bilirkişi: Ordu’da HES’in kamu yararı yok
11:48 Federe Kürdistan'da öğrenciler yeniden eylemde
11:30 KDP’ye DAİŞ'e karşı mücadele için verilen silahlar Kürtlere karşı kullanılıyor
11:24 Şenyaşar ailesi: Temeli adalet olmayan hükümetler yıkılır
11:15 HDP Kadın Meclisi: Yoksulluk dayatmasına karşı tek çözüm ortak mücadele
09:57 KHK’yle kapatılan üniversitenin arşivi kayıp
09:46 İran sınırında bir cenaze bulundu
09:24 Şırnak’ta ‘OHAL’ sürüyor: Köylere girişler yasak
09:19 5 yıldır mücadeleden vazgeçmiyor
09:16 Rusya Ukrayna’ya saldırır mı?
09:11 Av. Ergül: Musa Orhan tutuklanmalı
09:10 KESK toplumsal cinsiyete dayalı bütçe için meydanlara çıkıyor
09:09 ‘Ekonomi iktidarın değişmesiyle düzelir’
09:08 Sur’da evleri yıkılan aile dükkanda yaşıyor
09:07 ‘Dövizdeki artışla zarara uğrayan çiftçi tarımdan vazgeçti’
09:02 Barış Anneleri: Onlar hepimizin çocukları
09:00 05 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
01:24 TBB Başkan adayı Sağkan: TTB’yi kişisel ikballerden arındırma zamanı geldi
04/12/2021
22:32 İran'da nükleer santrali yakınlarında patlama
21:52 Hannover'de kimyasal silah protestosu
20:31 Cizre'de AKP'li başkanın ağabeyine silahlı saldırı
20:14 Fransa'da sağlık çalışanlarından protesto
19:54 Koronadan 228 kişi daha yaşamını yitirdi
19:00 Haber takibi engellenen gazeteci İHD’ye başvurdu
18:51 Midyat'ta gözaltı arbedesi: 2'si polis 3 yaralı
18:46 Aydeniz: Tüm sorunların çözüm adresi İmralı'dır
18:19 TBB Genel Kurulu seçimlerine çağrı: Korkuyu defedelim
18:02 Dersim’de bir astsubay yaşamını yitirdi
17:13 Avukat Emekçi: AK Öcalan kararıyla Türkiye’ye yol gösteriyor
17:05 İhraç edilen öğretmenler eylem başlattı
17:00 İzmir’de sağlıkçılardan miting: Yönetmeliği geri çekin
16:01 Sınıra yürüyen Barış Anneleri'ne KDP engeli
15:44 İHD bölge şubeleri: İpek Er için adalet
15:27 Urfa Cezaevi'nde 'Kürtçe halay' soruşturması
15:20 Kılıçdaroğlu: Türkiye'yi Saray'ın vesayetinden kurtaracağız
15:19 KESK'ten 21 öğretmenin ihraç edilmesine tepki
15:11 Eğitim Sen’den ‘toplumsal cinsiyet' kampanyası
15:06 Hasta tutuklu Demir 2 yıldır tedavi edilmiyor
15:01 Ağır hasta 6 tutuklunun durumuna dikkat çekildi
14:57 Tutuklu ailelerine ziyaret: Nöbetiniz onurumuzdur
14:39 Hasta tutuklu Bekmezci'nin tahliyesi istendi
14:26 Sokakta yaşayan bir kişi yaşamını yitirdi
14:17 'Berke ve Perit’i alacağız, Naci’yi göndereceğiz'
13:58 TBB Genel Kurulu başladı, Feyzioğlu baroları suçladı
13:48 Cumartesi İnsanları: 3 bin yıl geçse de davamızın takipçisiyiz
13:47 Adalet Nöbeti 19'uncu gününde
13:46 HDK’den erkek egemenliğine karış direniş ve mücadele konferansı
13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı