AB uzmanı Aktar: Türkiye’nin bir kuruşluk kredisi kalmadı

img
ANKARA- AB kurumlarında artık kimsenin Türkiye’yi ciddiye alıp ilgilenmediğini belirten dış politika ve Avrupa Birliği uzmanı Cengiz Aktar, hazırlanan son raporun da kopyala yapıştır olduğunu söyledi. 
 
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararıyla iş insanı Osman Kavala ve Halkların Demokratik Partisi eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili serbest bırakılması yönündeki kararının ardından Avrupa Birliği (AB) Komisyonu 19 Ekim’de Türkiye raporunu açıkladı. Raporda Türkiye'nin demokratik kurumlarının işleyişinde "ciddi eksiklikler" olduğu, "demokrasi ve insan hakları alanlarında gerilemenin devam ettiğini" kaydedildi. Açıklanan rapor, verilen hak ihlali kararlarına rağmen iktidar herhangi bir adım atmazken AB ve Bakanlar Komitesi’nin tutumu da tartışma konusu. 
 
AB raporunun 1998’den beri yayımlandığını hatırlatan dış politika uzmanı ve Atina Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Cengiz Aktar, son 5-6 raporun neredeyse kopyala-yapıştır olduğunu söyledi. Yıllardır aynı şeylerin söylendiğini dile getiren Akman, “Bilmediğimiz hiçbir şey yok bu raporda. İnsan hakları ihlalleri, gayri demokratik uygulamalar, işkence, manasız hapis cezaları, muhalefet ve özellikle HDP üzerinde muazzam baskı, seçilmiş olan belediye başkanları üzerine baskı… Say say bitmez. Korkunç bir tablo. Hukuk devleti yerlerde sürünüyor. Tüm bunları yazmışlar ama yeni hiçbir şey yok. Bundan bir şey de çıkmaz” dedi. 
 
‘ARTIK KİMSE İLGİLENMİYOR’
 
AB raporunda “Artık silahlı kuvvetlerin sivil denetime tabi olduğundan” bahsedildiğini dile getiren Aktar, “Açıkçası ne demek istediklerini anlamadım. TSK sivil denetim altında falan değil. Devletin ordusu olmaktan çıkmış tamamen rejimin ordusu haline gelmiş bir yapı. Dolayısıyla zaten artık AB kurumlarında ister Ankara’da ister Brüksel’de ya da başka AB üyesi ülkelerin başkentlerinde olsun kimse Türkiye’yle ilgilenmiyor. Son derece vasat memurlar çalışıyor. ‘Bu raporu da yazmak lazım’ diyerek kopyala yapıştır yapmışlar” dedi. 
 
Dışişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yazılı açıklamayla AB raporuna verdiği tepkiyi de değerlendiren Aktar, “Burhan Kuzu da raporu çöpe atmıştı televizyonda. Aynı kafa, ‘biz bildiğimizi okuruz, siz kendinize bakın, kimsiniz de bize akıl veriyorsunuz’ gibi ipe sapa gelmez, diplomatik teamüllere de aykırı tepkiler. Ama rejim artık böyle işliyor” diye konuştu. 
 
‘RUSYA’YA KAPTIRMAK İSTEMİYORLAR’
 
AB isterse artık bir “komedi” halini almış Türkiye’nin üyelik sürecini resmen bitirebileceğini işaret eden Aktar, “Fiilen 2018’de bitti. Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildiğinin akabinde 2 gün sonra AB karar aldı ve müzakereleri bir daha açılmamak üzere dondurdu. İş mucizelere kaldı. Dolayısıyla bu fiiliyatı resmiyete dökebilirler şimdi. Ama onu da yapmaktan çekiniyorlar. Çünkü 6 bin tane Alman şirketi var ve Almanya silah satıyor Türkiye’ye. İtalya ve İspanya da öyle. Tüm bu ülkeleri ekonomik çıkarları var. Sadece bu da değil, bir mülteci zaptiyeliği yaptırıyorlar Türkiye'ye. Bir diğeri zurnanın zırt dediği yer Türkiye’nin NATO üyeliği. Türkiye’yi katiyen Rusya’ya kaptırmak istemiyorlar. Dolayısıyla bu adaylık meselesini hala akılları sıra en azından kağıt üzerinde ‘varmış’ gibi yapıyorlar. Hiçbir işe yaradığı yok tabii. Sadece mülteci parası geliyor” diye belirtti.  
 
‘OLASI YAPTIRIMLAR LİSTESİ’
 
Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs’la sürekli çatıştığını hatırlatan Aktar, Türkiye'nin Girit Adası’nı adadan saymayarak tüm suların kendisine ait olduğunu iddia ettiğini vurguladı. Akman, “Libya ile kimsenin tanımadığı uyduruk bir anlaşma yaptı. ‘Oralar bizimdir’ diyor ve kimseyi sokmuyor. Savaş gemisi yolluyor. Bunlar bir sorun yaratıyor ve muhtemelen yılsonuna kadar bir şey değişmezse AB Komisyonu bir olası yaptırımlar listesi hazırlamak zorunda kalacak. Bir şeyler de değişmeyecek. Çünkü artık rejim tamamen sıkıştı, hem Yunanistan’la Kıbrıs’a hem de diğer taraftan Rojava'ya ve Başur’a karşı askeri faaliyet peşinde. Bunu da kendi tabanını sağlamlaştırmak ve milliyetçi oyaları tekrar konsolide etmek için kullanıyor, kullanacak. Dolayısıyla tüm bu hercümerç dinmez. Bu daha da artarak sürecek” diye aktardı. 
 
‘DIŞLANMASI İÇİN 31 ÜYE GEREKİYOR’
 
Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamamasına dair ise Aktar, şunları söyledi: “Uygulamayacaklar, hele şu dönemde artık Selahattin’i, Osman’ı çıkarmaları mümkün değil. O eşikler aşıldı. Artık rejim tamamen milliyetçi sert bir mecraya girmiş vaziyette. ‘Uygulamazsa ne olur’ diye sorarsak Selahattin'in dosyası daha geriden geliyor ama Osman'ın dosyası daha önce. O çerçevede Bakanlar Konseyi, Avrupa Konseyi’nde Türkiye’nin oyunu askıya alarak bir karşılık ya da ceza verebilir. Ama Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nden dışlanması anlamına gelecek olan herhangi bir hareket için 3’te 2 çoğunluk gerekiyor. Yani 47 Avrupa Konseyi üyesi var ve dolayısıyla 31 üye gerekiyor. ‘Evet, Türkiye’nin hakları askıya alınmalıdır, Avrupa Konseyi’nden uzaklaştırılmalıdır’ diyebilmesi lazım. Ama 31 ülkeyi bulmak imkansız. Bu iş böyle uzadıkça uzayacak. Zaten bu tip prosedürler öyle Türkiye’de olduğu gibi bir düğmeye basarak, Erdoğan’ın telefonuyla falan olmuyor. Uzun süreçler bunlar. Parlamenter Asamblesi’ne gidiyor, tekrar AİHM’e gidiyor. Oradan AİHM karar veriyor tekrar Bakanlar Konseyi’nin önüne geliyor. Tüm bunlar aylar demek. O arada hem Demirtaş hem Kavala hapiste kalmaya devam edecekler.”
 
Bahsettiği çoğunluğun sağlanması için doğu ülkelerinin Türkiye aleyhinde oy vermeyeceğini kaydeden Aktar, “Çünkü kendileri de aynı. Onlar da kendi muhaliflerine aynı şeyi yapıyor. Bu nedenle oralardan pek bir şey beklememek lazım. Türkiye’nin içinde bulunduğu tıkanmışlığın bir veçhesi daha bu” dedi. 
 
‘DİRENEN BİR KÜRTLER VAR’
 
Türkiye’nin söz konusu AİHM kararlarını ve AB raporlarını dikkate almayarak uluslararası konumu bağlamında “bir kuruşluk kredisi kalmadı” diyen Aktar, sözlerini şöyle tamamladı: “Ne ahlaken ne mali anlamda hiçbir kredisi kalmadı. Türkiye sürünen bir ülke. Ekonomik durumdan dolayı bu süreç hızlanacak da. Günün birinde artık borçlarını tamamen ödeyemez hale gelecek. Türk lirası çökmüş vaziyette. Bu çöküş hızlanarak devam edecek gittiği yere kadar. Ondan sonra ne olur kim gelir? Ben daha sert bir yönetim bekliyorum. Kimse ‘demokrasi geri gelecek, İYİ Parti ile CHP Türkiye’ye demokrasi getirecek’ diye heyecanlanmasın. Öyle bir şey olmaz daha şimdiden Meral Akşener, ‘biz asker milletiz tabii ki tezkereye oy vereceğiz’ deyip reisinin arkasında esas duruşa geçti. CHP de aynısını yapacaktır. Muhalefetten bir alternatif falan çıkmaz. Türkiye’de direnen bir kitle var o da Kürt’ler, HDP seçmeni.” 
 
MA / Zemo Ağgöz

Diğer başlıklar

14:39 Hasta tutuklu Bekmezci'nin tahliyesi istendi
14:26 Sokakta yaşayan bir kişi yaşamını yitirdi
14:17 'Berke ve Perit’i alacağız, Naci’yi göndereceğiz'
13:58 TBB Genel Kurulu başladı, Feyzioğlu baroları suçladı
13:48 Cumartesi İnsanları: 3 bin yıl geçse de davamızın takipçisiyiz
13:47 Adalet Nöbeti 19'uncu gününde
13:46 HDK’den erkek egemenliğine karış direniş ve mücadele konferansı
13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz