YPG Sözcüsü: Savaş Efrîn ve Serêkaniyê’deki gibi olmayacaktır

img

HABER MERKEZİ - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehditlerine ilişkin konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, “Efrîn, Serêkaniyê savaşları gibi olmayacaktır. Güçlerimiz bu kez de her türlü saldırıya karşı büyük bir ısrarla savunmasını yapacaktır” dedi. 

Halk Savunma Birlikleri (Yekîneyên Parastina Gel-YPG) Sözcüsü Nuri Mehmûd, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası yeni saldırıları ihtimallerini, Ekim 2019’daki ateşkes anlaşmalarını, garantör ülkelerin ihlallere bakışını, Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Nuri Mehmud, Türkiye’nin saldırılarla ne ulusal ne de uluslararası kanunlara uyduğunu söyledi. “Devrim sürecinde DAİŞ’i coğrafik olarak bitirdik” diyen Nuri Mehmud Uluslararası Koalisyon ile birlikte DAİŞ’in gizli hücrelerine ve zihniyete karşı büyük mücadele yürüttüklerini söyledi. Hol Kampı’nda sorunun çözümü ve cezaevlerinde bulunan tutuklu DAİŞ’lileri kontrol altında alınması için büyük çaba gösterdiklerini belirten Nuri Mehmud, dünyaya nasıl terörle mücadele edileceğini gösterdiklerini söyledi. 
 
SURİYE'DE İSTİKRARIN SAĞLANMASI
 
Suriye’de istikrarın sağlanması için yoğun çaba içerisinde olduklarını anlatan Nuri Mehmud, “Suriye’nin tamamında çözüm amaçlı Özerk Yönetim çalışıyor; bu konuda zaman zaman Rusya ile görüşmeler yapılıyor. Ancak şu ana kadar da istenen sonuç ortaya çıkmış değil. DAİŞ terörünü tamamen bitirmek isterken, Suriye’de istikrarı oluşturmaya çalışırken Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisi hiçbir temeli olmayan iddialarla yeni saldırılar yapmaya çalışıyor. Kazanımlar ve çabaların sonuç almaması için bunlar yapılıyor. Efrîn’e, Serêkaniyê ve Girê Spî’ye dönük saldırıların olduğu süreçlerde de Hecîn, Baxoz ve Dêrazor’da DAİŞ’i canlandırma çabalarında yer aldılar. Bu çabalar DAİŞ’in ömrünü uzattı” diye konuştu. 
 
6 AYDA 306 SALDIRI
 
“Erdoğan ile Hulusi Akar, bizim bölgemizden doğru kendilerine yönelik saldırılar olduğunu iddia ediyor. Tüm bunlar yalandır” diyen Nuri Mehmud, son 6 ayda Türkiye tarafından Eyn Îsa, Girê Spî, Til Temir, Zirgan ve daha birçok bölgeye yönelik en az 306 top, havan, obüs ve uçak saldırısının olduğunu söyledi. Nuri Mehmud, “Türk devleti ile işgal altındaki bölgelerde bulunan DAİŞ, El Kaide, El Nusra ve Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) gibi çeteler tarafından karadan 16 saldırı yapıldı; hepsi de başarısız oldu. Son 6 aylık saldırılarda 8 sivil (4 çocuk, 3 kadın, 1 erkek) yaralandı. Yüzlerce aile göç etmek zorunda kaldı. Eylül ayında ise 194 saldırı yapıldı, 5 sivil yaşamını yitirdi, 6 sivil de yaralandı. Yaşananlarla Türk Cumhurbaşkanı ve bakanının iddia ettikleri birbirinden uzaktır. Türk devleti tarafından bölgemize dönük saldırılar sürüyor” diye konuştu.
 
TÜRKİYE KURALLARA UYMUYOR
 
Ateşkes koşullarına göre hareket ettiklerini ancak DAİŞ-El Kaide kalıntısı grupların uymadığını dile getiren Nuri Mehmud, saldırıları Rusya ve ABD’nin gözü önünde yaptıklarını söyledi. Nuri Mehmud, “Şovenizmi ve cihadı öne çıkaran Tayyip Erdoğan ya da AKP-MHP hükümeti ne Türkiye’nin kanunlarına uyuyor ne uluslararası kanunlara ne de NATO ittifakına uyuyor. Uluslararası Koalisyon kanunlarına da uymayarak, tüm kanunları çiğniyor” dedi. 
 
‘ELLERİNDE SAVAŞ DIŞINDA BİR ŞEY YOK’
 
Erdoğan’ın Osmanlı saltanatını oluşturmak istediğini dile getiren Nuri Mehmud, birçok kez uluslararası kamuoyuna, Türkiye’deki mevcut hükümetin DAİŞ ve Müslüman Kardeşler gibi gruplarla ilişkilerini açıkladıklarını anlattıklarını söyledi. Nuri Mehmud şunları söyledi: “Türkiye’de birçok kampları bulunuyor. Efrîn, İdlib, Ezaz, Bab gibi işgal altındaki kentlerde konumlanıyor. Ebubekir Bağdadî bizzat o bölgede tespit edildi. Türk Cumhurbaşkanı, DAİŞ ve İhvan-ı Müslimin’in bölge haritasını kabul etmeyen, saltanatı için yeni harita dizayn eden ve bölgede güç olmayı hedefleyen çizgisi doğrultusunda hareket ediyor. Umutları kırılmış da olsa, Ortadoğu’daki planları başarısız da olsa, bu sadece Türkiye içerisinde de kalsa, Türkiye içerisinde de büyük karışıklığın ortaya çıktığını görüyoruz. Türk Cumhurbaşkanı ve AKP-MHP, Türkiye’deki durumu savaşla götürüyor. Irak’ta savaşıyor, Ermenistan’da zaman zaman çatışmalar oluyor, Libya’da, Akdeniz’de, Yunanistan ile de karşı karşıya gelmiş durumda. Kıbrıs’ı işgal etmeye çalışıyor. Suriye’de savaş tehditleri savuruyor. Bu hükümetin elinde savaş dışında bir şey kalmadığını görüyoruz.”
 
'SAVAŞ KİMSENİN ÇIKARINA DEĞİL'
 
Nuri Mehmud, “Bu savaş hiçbir tarafın çıkarına olmayacaktır. Ne Türkiye halklarının, ne NATO’nun, ne Uluslararası Koalisyon’un ne de Rusya’nın çıkarına olacaktır. Osmanlı hayalleri ve Erdoğan’ın bin yıl öncesindeki tarzla hüküm sürme ütopyası çerçevesinde böyle savaş hareketliliği var. Büyük başarısızlıkları nedeniyle savaş çabaları içerisindedir. Bu savaşla biraz daha ömrünü uzatmak istiyor. Şüphesiz halkımız ve tüm dünya bunu bilmelidir ki, bu savaş insanlığın hizmetinde değildir. Bu bir terör savaşıdır. Tüm dünya bunun farkındadır. Erdoğan’ın teröre yardımını ve onu konumlandırmasını, Türkiye’yi dünyadaki en tehlikeli teröristlere güvenli bölge yapmasını tüm dünya konuşuyor” dedi. Bölgedeki savaşın sadece Kürt halkı ile Kuzey-Doğu Suriye halk bileşenleri için tehlikeli oluşturmayacağını belirten Nuri Mehmud, tüm terör taraflarına da (DAİŞ-El Kaide-Müslüman Kardeşler) umut vereceğini söyledi. 
 
Nuri Mehmud, “Onlara hücrelerinden çıkmaları yönünde umut verir. DAİŞ ve bölgede bulunan çete gruplarına ait gizli hücre yapılanmalarının tamamı, manevi, lojistik ve stratejik ihtiyaçlarını Türk işgali altındaki bölgelerden alıyor. Kamplara yerleştirmek zorunda kaldığımız DAİŞ’liler ve ailelerinin hepsi Erdoğan’ın yanına gitmek istiyor. Orada yeniden terörist bir devlet kurulması umudu görüyorlar. Bu savaş yapılırsa, yeniden başka bir isim altında DAİŞ terörü ortaya çıkar” dedi. 
 
SERÊKANİYÊ GİBİ OLMAYACAK
 
“Her zaman olduğu gibi bu duruma karşı da güçlerimiz meşru savunma doğrultusunda hareket edecektir. Efrîn, Serêkaniyê savaşları gibi olmayacaktır. Güçlerimiz bu kez de her türlü saldırıya karşı büyük bir ısrarla savunmasını yapacaktır” diyen Nuri Mehmud, dünyanın bildiği gibi hiçbir zaman kimseye saldırmadıklarını dile getirdi. Nuri Mehmud, “Gücümüze ve halkımıza karşı hangi saldırı olursa, devrimimizin amacını, halkımızın umutlarını kırmaya dönük hangi saldırı olursa, güçlerimiz meşru haklarına dayanarak bu halkı ve toprakları savunacaktır. Demokratik Özerklik ve Kuzey-Doğu Suriye projesi, Suriye’nin tamamı için önemli bir projedir. Bütün Suriye halkları bunda umut görüyor. Cumhurbaşkanı ve partisi, bunu saltanatları önünde engel görüyor ve saldırmak istiyor. Hedefleri tamamıyla bu projeyi yok etmek ve DAİŞ gibi bir terörü başka isimle oluşturmaktır” diye konuştu.

Diğer başlıklar

14:39 Hasta tutuklu Bekmezci'nin tahliyesi istendi
14:26 Sokakta yaşayan bir kişi yaşamını yitirdi
14:17 'Berke ve Perit’i alacağız, Naci’yi göndereceğiz'
13:58 TBB Genel Kurulu başladı, Feyzioğlu baroları suçladı
13:48 Cumartesi İnsanları: 3 bin yıl geçse de davamızın takipçisiyiz
13:47 Adalet Nöbeti 19'uncu gününde
13:46 HDK’den erkek egemenliğine karış direniş ve mücadele konferansı
13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz