Günay’dan muhalefete ‘tezkere’ uyarısı: İktidarın değirmenine su taşır

img

ANKARA - Meclis’ getirilecek olan sınır ötesi tezkere üzerinden muhalefeti uyaran HDP Sözcüsü Ebru Günay, “İktidarın arkasına sıralanmak, Türkiye halklarına kaybettirir. Her savaş tezkeresi, iktidarın değirmenine su taşır” dedi. 

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Günay, açıklamasına 2011 yılında Van depreminde yaşamını yitiren 604 kişiyi anarak başladı. Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’a verilen 30 yıl hapis cezasına tepki gösteren Günay, “Ayşe Gökkan’a verilen ceza, AKP/MHP iktidarının kadın düşmanı politikalarının en somut halidir. Duruşmalar boyunca Ayşe Gökkan’ın savunma hakkı engellenmiş, avukatlar duruşma salonunda saldırıya maruz kalmış, reddi hakim talepleri görmezden gelinerek karar verilmiştir. Bu karar ve yargılama süreci erkek yargının mücadeleci kadınlara yönelik nasıl bir intikam ve düşmanlık aparatına dönüştüğünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ayşe Gökkan bulunduğu her zeminde tekçi, erkek egemen zihniyete karşı durmadan yılmadan mücadele etmiş. Dünyaya düşen kadın, yaşam, özgürlük cemresini tüm baskılara rağmen her koşulda haykırmaya devam etmiştir” dedi.
 
‘KADIN DÜŞMANI İKTİDAR’ 
 
 
 
İktidarın kadın düşmanı olduğunu söyleyen Günay, “Kadın düşmanı iktidara biz kadınların sözüdür: Nerede olursak olalım, kadın mücadelesini büyütmeye devam edeceğiz. Rehin alınan her bir arkadaşımız özgür olana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Sizin tekçi, erkek sisteminize karşı kadın özgürlükçü bir yaşamı mutlaka inşa edeceğiz” diye belirtti.
 
BÜTÇE SARAY’DA HAZIRLANDI
 
Ekonomideki krize değinen Günay, şöyle devam etti: “Döviz iktidar tarafından durdurulmak istenmiyor, işsizlik rekor kırıyor, geçim sıkıntısı hayatın her anını sarmış durumda. Gençler kafileler halinde Türkiye’den kaçıp batıya göç ediyor. Asgari ücretle iş bulanlar, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşama tutunuyorlar. Buna karşı ise mutlu Saray azınlığı lüks ve şatafat içerisinde hayatlarına devam ediyorlar. 1994 ve 2001 krizlerini aratmayacak kadar derin bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğumuz bugünlerde, AKP iktidarı 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesini Meclise sundu. Yine saray koridorlarında, çıkar gruplarının taleplerini esas alan, bürokrasinin halkla kopuk anlayışından türeyen bir bütçe süreci ile karşı karşıyayız. AKP iktidarının halktan koptuğunun belgesi olan bu bütçe hazırlanırken, kimlere sorunlarının sorulduğunu görürsek, bütçenin kimler için hazırlandığını anlarız.
 
5’Lİ ÇETENİN TALEPLERİ 
 
Saray rejimi bütçe hazırlarken, önce 5’li çetenin taleplerini dinledi. Sonra Trol ordusunun, sonra ise makam araçlarına ve kuru yemiş giderlerine doymayan bürokratların sözünü dinledi. Kendi eliyle büyüttüğü paralel yapılar olan vakıfların taleplerini en ön sıraya aldı. 2022 yılında halka ait elde kalan mülklerin satışı ile 5’li çetenin ve Saray burjuvasının keselerini dolduracaklarını ilan ettiler. Hazine garantileri hortumlarla yandaşlara bağlandı. Cumhurbaşkanlığına bir filo araç daha bağlandı.
 
ERDOĞAN KENDİNE ZAM YAPTI
 
Dünyanın en zengin siyasetçilerinden biri olan AKP Genel Başkanı, kendi maaşına zam yaptı ve 100 bin TL aylık maaşı oldu. Peki, Saray rejimi 82 milyon insana bütçe yaparken kimlerin sorunlarını sormadı? Mazot ve gübre temin edemeyen tek bir çiftçinin fikri sorulmadı. İşsiz gençlere bütçe sorulmadı. Kadınlara sorulmadı. Asgari ücretle yoksulluk sınırının altında yaşayanlara sorulmadı. Barınma hakkını isteyen öğrenciler, siftah yapamayan esnaf, ekmek bile alamayan emekliler 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi ile birlikte daha büyük bir sefaletin içerisine atıldı.
 
KARA KIŞ GELİYOR
 
Bir yandan ekonomik krizin sefalet yaşattığı milyonların tek derdi sorulmadı diğer yandan Karun gibi zenginleşen Saray cemaatinin bütün talepleri alınarak, bütçe süreci başlatıldı. Bizden toplanan paralarla içi doldurulan devlet kasasındaki altınlar, yandaşlara düşüyor. Halka ise zamlar ve savaş politikaları düşüyor. Bütçe hazırlamaya gelince halk yok, zam yapmak gerekince ilk göz dikilen yer halkın cebi oluyor. Mazota zam üstüne zam, gıdaya zam, doğalgaza zam. Ekonomik krizin kaosa dönüşebilecek kadar derinleştiği bir kara kış geliyor. İktidar gıda, elektrik, doğalgaz, petrol ürünleri başta olmak üzere en temel ihtiyaçlara bile durmadan zamlar yapıyor, kara kış yoksulları, işsizleri, kadınları sefalete sürükleyecek. İktidar ise ‘merminin fiyatı ne kadar, biliyor musunuz’ diyor.
 
SAVAŞ TEZKERESİ
 
Saraydaki mutlu azınlık Titanik misali ülke batarken, dans etmeye devam ediyor. Keselerini yurt dışına kaçırarak, Londra’da, Brüksel’de, New York’ta lüks yaşam planları yapıyor. Bizler diyoruz ki, bütçeden işsizlere, kadınlara, gençlere pay verelim. İktidar Meclis’te bu talepleri yerine getirmeyi aklına getirmiyor ama Meclis’in önüne savaş tezkereleri koyuyor. Zam yağmuru ve zorbalık iktidarın oylarını düşürdükçe savaşa sarılıyor. Çünkü ülkeyi yönetecek, sandıktan başarıyla çıkacak tek bir hikayesi kalmadı. İktidarın elindeki tek araç çekiç kaldı. Her şeyi çivi sanmaya devam ediyor. Halkın ise derdi sofra, kese ve tenceredir. Oy kayıplarını Kürt düşmanlığı ile beslemek isteyen iktidar, Meclis’te yoksulluk ve işsizliği tartışmak yerine savaş tezkerelerini gündeme getiriyor. AKP-MHP iktidarı savaş tezkereleri ile kendisine sunni teneffüs alanları yaratarak ömrünü uzatmaya çalışması da kendini kurtaramayacaktır.
 
İKTİDARIN ARKASINA SIRALANMAK 
 
Biz de muhalefete ve Türkiye halklarına sesleniyoruz. Türkiye halklarının derdi daha fazla şiddet ve savaş değil; iş, aştır. Savaş tezkereleri ile yaratılan milliyetçi ve hamaset ortamının sonucu olarak iktidarın arkasına sırlanmak en fazla bu iktidara kazandırır, Türkiye halklarına kaybettirir. Evet denilen her savaş tezkeresi iktidarın değirmenine su taşımaktan başka bir şey değildir.
 
KUZEY DOĞU SURİYE OPERASYONU
 
Sıkışan iktidarın ağzından tekrar savaş sesleri yükselmeye başladı. Yer adları verilip temizlik öneriliyor, başka ülkelerin topraklarında savaş ve yıkım ile temizlik hayalleri kuruluyor. AKP-MHP iktidarı savaş ile dizayn ettikleri siyasetin arkasından sürüklemek istiyorlar muhalefeti. Bitmiş tükenmiş kredisini bunun üzerinden yükseltmek istiyor. İşte tam da böylesi bir süreçte AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Suriye’ye saldırmaktan söz ediyor. Bu açıklama ülkedeki gelişmelerden bağımsız ele alınamaz. Erdoğan yeni bir savaş çıkarmadan, var olan krizi derinleştirmeden iktidarını sürdüremeyeceğini çok iyi biliyor.  Biliyorsunuz, bugünlerde öne çıkan gündemlerden biri de ‘siyasi suikastlardır’.
 
MUHALEFET TAVRINI GÖSTEREBİLECEK Mİ?
 
Buradan belirtmek istiyorum ki ülke içindeki ‘siyasi suikastlar’ gündemi ile Kuzey Suriye’ye saldırı gündemi, tek bir stratejinin farklı alanlarda uygulamasıdır. Şimdi esas mesela şudur; Muhalefet, iktidarın içerdeki kirli siyasetine karşı gösterdiği tavrı dışarda gösterecek midir? Daha açık bir ifadeyle muhalefet Suriye’ye yapılması düşünülen operasyonun esasen ülke içine, demokratik siyasete dönük bir operasyon olduğunu görecek ve buna göre tutum sahibi olacak mıdır? Yoksa Kuzey Suriye’ye ve diğer bölgelere yönelik bu saldırıyı geçmişte olduğu gibi ‘milli hassasiyetler’ ile destekleyecek midir?
 
KÜRT SORUNU TARTIŞMALARI
 
Kürt sorununda çözümünün tartışıldığı bu günlerde, muhalefetin AKP-MHP iktidarının savaş oyununa nasıl yaklaşacağı oldukça önemlidir. Geçmişte olduğu gibi iktidarın arkasında sıraya dizilirlerse, objektif olarak Türkiye’de başlayan adalet-özgürlük-demokrasi tartışmaları rafa kaldırılacaktır. Fakat toplum ve muhalefet güçleri bu tuzağı görüp, iktidarın bu oyununun karşısında durursa, asıl o zaman kazanan muhalefet ve Türkiye halkları olacaktır. 
 
TÜGVA VE SADAT
 
Sarayda çürüme kokusu yayıldıkça hasıraltından her gün başka başka kirlilikler akmaya başladı. TÜGVA ve SADAT’a dair gerçekler buzdağının görünen yüzleri olarak ortaya çıkıyor. Ordu içinde paralel yapılanmayı SADAT, bürokrasideki paralel yapılanmayı da TÜGVA ve diğer vakıf ve cemaatler üzerinden yürütüyorlar. Ülkede her iki gençten biri işsizken TÜGVA gibi paralel yapılar üzerinden usulsüzlük ve torpille kamuya yerleştirilen her bir iktidar militanı, hem suç işlemekte hem de emeğiyle çalışıp kamuya yerleşmesi gereken gençlerin hakkını yemektedir. Ama bugün memleketi kasıp kavuran yoksulluğun, işsizliğin, liyakatsizliğin, kayırmacılığın sorumluları hiç merak etmesin geçmişte bu işi yapanlar gibi onlar da hak ettiklerini bulacaklardır. TÜGVA gibi yapılarla bugün karşımıza hakim, savcı, polis, asker, vali, kaymakam olarak çıkartılan saray memurlarını da uyarıyoruz nerelerden emir aldığınız, hangi paralel hatlardan arandığınız ortada, işlediğiniz bu suçların hesabını patronlarınıza değil halka vereceksiniz.
 
DEMOKRATİK CUMHURİYET İNŞASI 
 
Aynı şekilde SADAT aracılığıyla hem Suriye ve diğer ülkelerde hem de yurt içinde işlenen sayısız suçun da hesabını soracağız, mahkemelerde İŞİD’e giden tırları, Kürt halkına karşı işlediğiniz katliamları, ÖSO eliyle yaptığınız etnik temizliği, El Kaide ile giriştiğiniz kirli işleri anlatacağınız günler yakındır.
 
Daha dün derin devlet adı altında devlet içinde çeteleşen karanlık odakların yarattığı tahribatı konuşuyorken, bugün geçmişin kirli yapılarıyla beraber tekrardan organize olan TÜGVA ve SADAT gibi çetelerin suçlarını konuşuyoruz. Bu toprakların geleceğinde ne JİTEM’in ne SADAT’ın ne de TÜGVA benzeri çetelerin yeri olmayacak, yeni dönemde sadece sarayı çökertmeyeceğiz, Saray’ın etrafına yerleşmiş geçmişin ve bugünün bütün karanlık odaklarını dağıtacak ve gerçek bir demokratik cumhuriyeti inşa edeceğiz.
 
Yoksulluk, yolsuzluk, çeteleşme, halkın kaynaklarına çökme bu ülkenin kaderi değildir. Türkiye halklarına kader yapılmaya çalışılan bu karanlığı dağıttık, dağıtıyoruz. Yeni dönemde inşa edilecek demokrasi ile devletin içinde çeteleşmeleri bitireceğimizin, derin, sığ ne kadar mafya artığı kirli yapı varsa hepsini tasfiye edeceğimizin sözünü halkımıza yeniliyoruz.”
 

Diğer başlıklar

13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz
09:08 DİSK: Krizlerin nedeni 'güvenlikçi' politikalardır
09:03 9 soruda tecrit
09:00 03 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
08:33 Mahmur’da DAİŞ saldırısı: 10 kişi yaşamını yitirdi
07:53 KDP’nin göçe zorladığı mültecilerin dönüşleri sürüyor
02/12/2021
23:46 Sınırda işkenceyle katledilen El Ehmed sorusuna Çataklı’dan ilginç savunma
22:40 İmralı tecridine tepki: Öcalan'ın ülkeye barışı getireceğini biliyorsunuz