Oluç: Suriye'de savaş demokratik yöntemlerle çözülmeli

img
ANKARA - Muhalefetin tezkereye "hayır" demeye davet eden HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “10 yıldır süren savaşın Suriye’nin toprak bütünlüğü içerisinde demokratik yöntemlerle çözülmesini istiyoruz. Tezkereye hayır oyu vereceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Oluç’un gündeminde, büyükelçilerin “istenmeyen adam” ilan edilmesi, ekonomideki kriz ve Meclis Genel Kurulu’nda yarın görüşülecek Irak ve Suriye tezkeresi vardı.
 
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın krize dönüştürdüğü 10 büyükelçinin 7’sinin Türkiye ile Avrupa Konseyi üyeliğini paylaştığını hatırlatan Oluç, Avrupa Birliği İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) bu ülkelerle birlikte Türkiye’nin de taraf olduğunu vurguladı. AİHM kararlarında da Türkiye ile birlikte taraf olduğunu belirten Oluç, “AİHM kararlarının uygulanması ile ilgili bir çağrıda bulunmalarının böyle bir muameleye maruz kalmalarına sebebiyet vermesinin akılla izan edilebilecek bir durum değildir” dedi.
 
 
“AİHM kararları esas itibariyle devletleri ilgilendirir” diyen Oluç, şöyle devam etti: “AİHM’e yapılan başvurular esas itibariyle devletler aleyhine bireysel başvurulardır. Dolayısıyla kararlar ve sonuçlarda devletlerin sorumluluğundadır. AİHS ve AİHM’i bilen tanıyan hiç kimse diyemez ki; mesele yargının meselesidir. Mesele devletin, iktidarın meselesidir. Devlet aleyhine çıkmış olan bir karardır. Böyle bir zamanda demokrasiye, hukuka saygı duyulmayan, AİHM’in kararlarını, AİHS’in 46’ncı maddesini çiğneyerek, tanımayan ve uygulamayan bir iktidar yargıya müdahale ediliyor diyerek, bu işin üstesinden gelemez. Bu inandırıcı değildir. Bu iddia doğru değildir."
 
‘YAPILMASI GEREKEN KARARLARIN UYGULANMASIDIR’
 
İkinci dünya savaşından bu yana insan hakları konusu devletlerin içişleri olmaktan çıktığını sözlerine ekleyen Oluç, uluslararası sözleşme ve anlaşmalarından böyle oluştuğuna işaret etti. Oluç, “Devletlerin egemenlik alanları dışındadır insan hakları meselesi. Bunu bilmeyen, topluma anlatmayan, yalan söyleyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Hiçbir devlet ben kendi vatandaşlarımın insan haklarını istediğim gibi ihlal ederim. Hiçbir devlet bunu diyemez. AİHM ve AİHS gereğince yapılması gereken açıktır, kararların uygulanmasıdır” ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan rejiminin içine düştüğü krizden yapay krizlerle çıkma çabası içinde olduğunu aktaran Oluç, şunları söyledi: “Ekonomi içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Türk lirasının değersizleşmesine neden olacaktır. Hukuk cambazlığı yapmayı bu iktidar bırakmalıdır. AİHM kararları konusunda uzun süredir hem Kavala hem de Demirtaş kararında hukuk cambazlığı yapılmaktadır. Vazgeçmelidir. AK’nin Kasım toplantısı geliyor. Bir kez daha Türkiye tartışılacaktır. Türkiye’yi bu hale düşürmeye bu iktidarın hakkı yoktur. Bir kez daha çağrı yapıyoruz, AİHM kararlarını uygulayın. Uyma çağrısını yapanlara da hakaret etmeyin.
 
MALİYE BAKANI NEREDE?
 
Bu ne hiddet bu ne öfkedir. 10 büyükelçiyi istenmeyen kişi ilan edeceksiniz. Avrupa Konseyi üyesi olan bir ülkenin iktidarısınız. Avrupa Konseyi Sözleşmesi altında bu ülkenin Meclisi’nin imzası vardır. Sözleşme ve mahkeme kararına uyma zorunluluğunuz var. Hukuk cambazlığından vazgeçin. Bu yaptıklarınızla kurlara zirve yaptırıyorsunuz. Dola 9,80’lerde dalgalanıyor. Bu dolara zirve yaptırılacak açıklamalar neden yapılıyor. Bile bile Türk lirasının değer kaybetmesine bu iktidar neden göz yumuyor? Neden yol açıyor, Neden teşvik ediyor? Kimlere dolara satılıyor? Kimler bu dolarları alıyor? Kimler zenginleşiyor? Fakirleşenler belli, halk, toplum, emekliler, esnaf fakirleşiyor. Maliye Bakanı nerde? Duyan gören var mı? Maliye Bakanı ortada yok, susuyor. Ekonomi çöktükçe çöküyor, Maliye Bakanı susuyor. Dolar zirve yaptığı günlerde Maliye Bakanı nerde?
 
MERKEZ BANKASI REZERVLERİ EKSİ DE
 
Merkez Bankası elindeki iki majör enstrümanı yitirmiş durumda. Bunlardan bir tanesi faiz. Faiz çok şükür Cumhurbaşkanı sıfatıyla AKP Genel Başkanı’nın iki dudağı arasında indiriliyor, o enstrüman MB elinde alınmış. İkinci enstrüman döviz. Dövize müdahale edecek durumda değil. Çünkü rezervler ekside. Merkez Bankası’nın rezervlerini bu iktidar tüketti. Maliye Bakanı susuyor. Nerdesiniz sayın Maliye Bakanı? Niye susuyorsunuz, tavır almıyorsunuz.
 
ADIM ADIM GRİ LİSTEYE DOĞRU SÜRÜKLEDİ
 
Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’yi gri listeye aldı. Maliye Bakanı susuyor, Neden?  2020’de Türkiye FATF’ye verdiği sözü tutmadı. Alelacele gri listeye alınmasın diye Aralık sonunda bir kanun çıkarıldı. FATF’nin talepleri üzerine biz o zaman eleştirdik. Bu kanun FATF’nin talebini ve BM’nin terörün finansmanı ile ilgili kararı içermiyor diye eleştirdik. Peki ne oldu? Bu yasa çıktı. FATF 9 sayfalık rapor hazırladı. Ne zaman 11 Şubat 2021’de. Bu rapor da dedi ki; sizin çıkardığınız kanun teklifi bizim talebimize ve BM’nin kararına karşılık gelmiyor. Sivil toplum kuruluşların faaliyetlerini engellemek konulu maddelerini de eleştiriyoruz, doğru değil, dedi. 9 sayfa ile bu yılın Şubat ayında gönderildi. Buna cevap verildi mi? Verilmedi. Türkiye’nin gri listeye alınması sürpriz değil, bu iktidarın adım adım hazırladığı bir durum. İsminde ak olan bir parti ülkeyi gri listeye aldırdı. Bunun bir sonraki adımı kara liste.
 
DIŞ POLİTİKA
 
Türkiye’nin dış politikası her alanda fiyaskolarla karşı karşıyadır. Doğu Akdeniz meselesinde yanlıştır dedik, askeri operasyonlara değil, diplomasiye ihtiyaç var. Ege, Libya yanlıştır, dedik. Batılı müttefiklerle girilen kavga yanlıştır, diplomasiye ihtiyaç var. Sert söze, kutuplaştırmaya, gerginliğe ihtiyaç yok dedik. Hepsinin yanlışlığı olduğu ortaya çıktı. Sonra teker teker bunlardan uzaklaşıldı. Son büyükelçiler meselesinde de görülüyor. Yarın gelecek tezkere de bu örneklerden bir tanesi, aynı zihniyet. Şimdiye kadar 6 kez uzatılmış. Her seferinde bir yıl istenmiş. Şimdi iki yıl isteniyor. Neden? 2023 Ekimi’ne kadar gelecek Ekim ayında Meclis’in toplanamayacağını mı düşünüyor bu iktidar. Seçim havasına girildi. İktidar bir yıl sonrasında kendinden emin değil mi? Kendi durumunu öngöremiyor mu? Kendi vekillerinden de mi destek alamayacağını düşünüyor o yüzden mi iki yıl istiyor. Bu soruların cevabının aranması gerekir. Bunu araması gereken kimdir? Siyasal ve toplumsal muhalefettir. Siyasal muhalefet bu sorularının cevabını aramak yerine iktidarın iki yıl uzatma talebine evet demeye hazırlanıyor. İktidarın savaş politikalarına çanak tutuyor.
 
IŞİD’LİLERİN ÜLKEDE CİRİT ATMASI DEMEKTİR
 
Şunu bir kez daha hatırlatalım; tezkere demek FATF’de gri listeye girmek demektir. Tezkere demek AB Komisyonu’nun Türkiye’de hukuk, adalet ve demokrasi kalmadığı, dış politikada işgalci anlayışlar ortaya çıktı, raporuna ön ayak olmak demektir. Tezkere demek Suriye’de vekalet savaşlarının yürütülmesine evet demektir. IŞİD’den El Kaide artıklarına evet demektir. IŞİD’lilerin ve diğerlerinin bu ülkede cirit atmasına evet demektir. Türkiye’nin bütün komşularıyla ilişkilerini ekonomik, diplomatik, kültürel alanda geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Suriye’de 10 yıldır süren savaşın Suriye’nin toprak bütünlüğü içerisinde demokratik yöntemlerle çözülmesini istiyoruz. Bunun yolu diplomasi ve müzakeredir. Savaş tezkereleri değildir. Vekalet savaşları yapmak değildir. Suriye topraklarında demografik operasyonlar yapmak değildir. Tezkereye hayır oyu vereceğiz. Bu konudaki gerekçelerimizi de Meclis Genel Kurulu’nda açıklayacağız.”
 

Diğer başlıklar

12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz
09:08 DİSK: Krizlerin nedeni 'güvenlikçi' politikalardır
09:03 9 soruda tecrit
09:00 03 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
08:33 Mahmur’da DAİŞ saldırısı: 10 kişi yaşamını yitirdi
07:53 KDP’nin göçe zorladığı mültecilerin dönüşleri sürüyor
02/12/2021
23:46 Sınırda işkenceyle katledilen El Ehmed sorusuna Çataklı’dan ilginç savunma
22:40 İmralı tecridine tepki: Öcalan'ın ülkeye barışı getireceğini biliyorsunuz
21:23 Katletme girişiminde bulunan Duran'ın duruşması ertelendi
21:17 Geçinemeyen yurttaş intihar girişiminde bulundu