‘Asistan hekimlerin çalışma şartlarını düzeltin’

img
HABER MERKEZİ - Asistan Dr. Rümeysa Berrin Şen’in trafik kazasında yaşamını yitirmesinin, "Kaza değil cinayet" olduğuna dikkat çeken sağlık örgütleri, asistan hekimlerin çalışma şartlarının düzeltilmesini talep etti. 
 
Sağlıkçılar, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berrin Şen'in 36 saat nöbet sonrası geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin birçok kentte açıklama yaptı. 
 
URFA
 
Urfa Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu, 36 saat nöbet sonrası geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği Asistanı Doktor Rümeysa Berrin Şen için Harran Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi önünde açıklama yaptı. "Kaza değil cinayet" pankartının açıldığı eylem saygı duruşuyla başladı. Urfa Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, "Rümeysa Şen’in gün aşırı tuttuğu yorucu nöbetlerin ardından geçirdiği kaza görüntüleri bize bunun bir kaza değil göz göre göre çalışma şartlarının sebep olduğu bir cinayet olduğunu gösterdi" dedi. Yüksekyayla, asistan hekimlerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için kaç meslektaşlarının daha ölmesi gerektiğini sordu. 
 
Yüksekyayla taleplerini şu şekilde sıraladı: "İnsanca çalışma koşullarının sağlanmasını adaletsiz görev dağılımına son verilmesini talep ediyoruz! Yataklı kurumlar yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek nöbet ertesi izin hakkının ücret kesintisi olmaksızın ön koşulsuz tanımlanmasını istiyoruz. Hatırlatıyoruz: Köle değil öğrenciyiz. Yorgun hekim, uykusuz hekim, tükenmiş hekim sağlığa zararlıdır." 
 
ADANA 
 
Adana Tabip Odası (ATO) Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik önünde açıklama yaptı. Açıklamaya sağlıkçıların yanı sıra CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten katılırken, açıklama yaşamını yitiren sağlıkçılar adına saygı duruşu ile başladı. 
 
'TAHAMMÜLÜMÜZ YOK'
 
Şen’in yaşadığını "Bir kaza değil, çalışma şartlarının sebep olduğu bir cinayet olduğunu gösterdi" şeklinde yorumlayan  ATO Başkanı Selahattin Menteş, "İinsanlık dışı çalışma şartları nedeniyle bir arkadaşımızı daha kaybetmeye tahammülümüz yoktur. Uzmanlık eğitimi almak için gelen asistan hekimlere nitelikli eğitim istiyoruz. İnsanca çalışma koşullarının sağlanmasını adaletsiz görev dağılımına son verilmesini talep ediyoruz” dedi.
 
'SORUNLAR GİDERİLDİN'
 
Asistan hekimlerin 36 saat aralıksız çalışmalarının insani bir durum olmadığını ifade eden TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten,“Bu çalışma hem insan haklarına aykırı, hem hasta haklarına aykırı hem de hekim haklarına aykırıdır. Tüm hekim ve sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının, ekonomik ve özlük haklarının biran önce düzeltilmesi, şiddetin önlenmesi şarttır. TTB olarak ürettiğimiz çözüm önerilerimizi sunmak için Sağlık Bakanı’ndan ısrarla randevu istememize rağmen, randevu verilmemektedir. Sebebini anlamış değiliz. Zor koşulların düzeltilmesi için buradan sesimizi duymalarını istiyoruz” diye konuştu.
 
CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Sağlık çalışanlarının gördüğü şiddet, çalışma şartlarının iyileştirilmesi konularını meclisimize getireceğiz. Doktorlara yapılan eziyet son bulsun artık!” şeklinde konuştu. 
 
ANKARA 
 
Ankara Tabip Odası (ATO), Asistan Hekim Kolu, ATO Asistan Hekim ve Genç Uzman Komisyonu, Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada “Dr. Rümeysa Berin Şen isyanımızda yaşıyor” pankartı açılırken sık sık “Asistan hekimler köle değildir”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganları atıldı. Açıklamaya HDP Iğdır milletvekili Habip Eksik, siyasi parti temsilcileri, sağlık örgütleri temsilcileri dışında çok sayıda sağlık emekçileri katıldı.
 
Açıklamada konuşan ATO geçmiş dönem yönetim kurulu üyesi Dr. Benan Koyuncu, Dr. Rümeysa Berin Şen kaza sonucu değil göz göre göre gelen çalışma şartlarının sebep olduğu bir cinayet olduğunu söyledi. 
 
AĞIR İŞ YÜKÜ
 
Türkiye geneli sağlık hizmetlerine artan talep karşısında tüm sağlık çalışanlarının yükünün oldukça arttığını belirten Koyuncu, “Sağlık Bakanlığı Hastanelerine yapılan başvuru sayısı, 2001 yılında 64 bin iken, sağlıkta dönüşüm programı sonrası 2019’da 387 bine yükseldi. Hem sağlık hizmetlerinin hastanede verilen hizmetler çerçevesine indirgenmesi hem de pandemi ile mücadelenin hastane kapılarında başlaması ise sağlık emekçilerini özellikle de asistan hekimleri ağır iş yükü altında ezilerek tükenme noktasına getirdi” diye konuştu.
 
‘DÜZENİ KABUL ETMİYORUZ’
 
Kışkırtılmış sağlık talebinin, belirsiz yönetmeliklerin, adaletsiz görev dağılımının yükünü sırtlanmayacaklarını dile getiren Koyuncu, düzenin bu şekilde devam edemeyeceğini ve bu düzeni kabul etmediklerini belirtti. Koyuncu, “Hekimlik yaparken dayatılan insanlık dışı çalışma şartları nedeniyle bir arkadaşımızı daha kaybetmeye tahammülümüz yok.  Uzmanlık eğitimi almak için geldiğimiz kliniklerde asıl görevimizin öğrenmek olduğunu hatırlatıyor, nitelikli eğitim istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘36 SAAT KÖLE KOŞULUDUR’
 
Ardından söz alan HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, iktidarın sağlık politikaları ile ilgili yanlışlarının  can almaya devam ettiğini belirterek, Şen’in hayatına mal olan durumun iş kazası olduğunu ifade etti. 6331 sayılı iş kanunu gereğini yapmaları konusunda çağrıda bulunan Eksik, “Gün aşırı nöbetlerle 36 saat çalıştırılması hukuka aykırı, köle koşuludur. Hükümetin ve parlamentodaki vekillerin elini taşın altına koyması gerekir. İktidarın uyguladığı sağlıkta dönüşümün hastayı müşteri olarak algılamasından kaynaklanıyor. Bütçeler oluşturulurken sağlık alanına nasıl önem verildiği ile alakalı bir durum, 2022 bütçesi görüşülüyor ama bütçenin sağlığa bütçe ayrılmıyor, oysaki sağlığa bütçe ayrılsa bugün belki bu sıkıntılarda olmayacaktı. Hekim arkadaşlarımız insanca çalışma koşullarına kavuşsun çağrısı yapıyorum” diye konuştu.
 
DİYARBAKIR    
 
Amed Sağlık Platformu üyelerinin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Poliklinikleri önünde gerçekleştirdiği anmada, "Kaza değil cinayet, 36 saat aralıksız nöbet öldürüyor” yazılı pankart açıldı. Anmada konuşan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, bugün çalışma şartlarının kötülüğü ve zorluğundan dolayı yaşamını yitiren bir meslektaşları için burada olduklarını belirterek, yaşananlara bir an önce çare bulunması gerektiğini kaydetti.  
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sağlık Sekreteri Gönül Adıbelli, gerekli mesajları gerekli yerlere defalarca kez ilettiklerini, ancak bu konuda herhangi bir adım atılmadığını söyledi. 
 
TALEPLER 
 
Diyarbakır Tabip Odası yöneticisi Mustafa Yaşar ise sağlıkçıların taleplerini şu şekilde sıraladı: “Uzmanlık eğitimi almak için geldiğimiz kliniklerde asıl görevimizin öğrenmek olduğunu hatırlatıyor, nitelikli eğitim istiyoruz. İnsanca çalışma koşullarının sağlanmasını adaletsiz görev dağılımına son verilmesini talep ediyoruz. Yataklı kurumlar yönetmeliğinde değişikliğe gidilerek nöbet ertesi izin hakkının ücret kesintisi olmaksızın ön koşulsuz tanımlanmasını istiyoruz.”
 
 

Diğer başlıklar

13:58 TBB Genel Kurulu başladı, Feyzioğlu baroları suçladı
13:48 Cumartesi İnsanları: 3 bin yıl geçse de davamızın takipçisiyiz
13:47 Adalet Nöbeti 19'uncu gününde
13:46 HDK’den erkek egemenliğine karış direniş ve mücadele konferansı
13:17 Silopi’de tecrit protestosu
13:12 Mardin kayyımının Sayıştay Raporu: Hukuksuz vergi toplandı, ihaleler usulsüz yapıldı
12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz
09:08 DİSK: Krizlerin nedeni 'güvenlikçi' politikalardır
09:03 9 soruda tecrit
09:00 03 ARALIK 2021 GÜNDEMİ