Kobanê Davası: Bizi mahkum edemeyecekler

img
ANKARA - Kobanê Davası'nda yapılan yargılamanın barış umutlarını yok etmeye dönük olduğuna vurgulayan HDP PM Üyesi Nazmi Gür, “Bizi mahkum edemeyecekleri gibi HDP’yi de kapatamayacaklar” dedi.
 
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 isim hakkında açılan Kobanê Davası’nın 5’inci duruşmasının 5’inci oturumu Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. 
 
 Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davaya avukatların yanı sıra HDP Ankara il ve ilçe yöneticileri katıldı. Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, diğer siyasetçiler ise tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.
 
‘SORU SORULMADI’
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Nazmi Gür savunma yaptı. Savunmasına Van depreminde yaşamını yitirenleri anarak başlayan Gür, “6 yıl sonra büyük bir algı operasyonu, HDP MYK’sına yönelik bir operasyona dönüştü. Bize dönük operasyon sadece Türkiye’de değil dünyada da yankı uyandırdı. Türkiye AB’ye girmek için çaba harcayan NATO üyesi bir ülke ve kendini demokratik bir ülke olarak tanımlıyor. Ancak insanların hak ve özgürlükleri neredeyse ayaklar altında. Temel haklar ve özgürlükler kolluk eliyle, iktidar talimatlarıyla kötüye kullanılamaz. Taraf olduğumuz insan hakları evrensel ilkeleri bu baskıları reddeder. Türkiye ya bir hukuk devletidir ya da değildir. Eğer bir hukuk devletiyse biz neden sabah saatlerinde evlerimizden gözaltına alındık ve 8 gün tek soru sorulmadan gözaltında tutulduk” diye belirtti. 
 
‘POLİS NEREDEN BİLİYORDU’
 
Gözaltına alındığı sırada yasalara uyulmadan evinde arama yapıldığına dikkati çeken Gür, “Evimden her bir eşyam kanunsuz bir şekilde alındı. Aleyhime olan hiçbir delili kabul etmiyorum. Kollukta ifade vermeme hakkım olduğu için savcılıkta ifade verdim ve burada ikinci defa ifade vermiş oluyorum. Biz tutuklamaya sevk edilirken kolluğun, yargının işleyişi açısından son derece can alıcı bir durum yaşadık. Polisler kendi aralarında konuşurken, ‘Sincan cezaevini aradınız mı?’ ‘Evet evet aradık, 13 kişilik kumanya hazırlandı’ dediler. Polis bu kadar kişinin tutuklanacağını nasıl ve nereden biliyor?” diye sordu. 
 
‘YERLİ MİLLİ ANAYASA’
 
Tutuklamalarının bir kumpas olduğunu ifade eden Gür, “Tutuklama kararının yüzümüze okunacağı zaman TEM görevlisi ‘Ben devletim’ diye bağırdı. İşte o zaman devletin ne olduğunu ve bir hukuk devleti değil de bir polis devletinde yaşadığımızı anladık. Bu koşullarda tutuklandık. Türkiye’de yerli ve milli olan Anayasa kararlarına rağmen adil bir yargılama yapılmıyor” dedi. Gür, ardından Anayasa’nın yargının bağımsızlığına dair maddelerini okudu.  
 
HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) açılan davaya da işaret eden Gür, “Hanginiz bekletici meseleyi yapacaksınız. Siz mi AYM’yi bekleyeceksiniz yoksa AYM mi sizi bekleyecek. Öyle ki AYM odaktan kapatma kararı verebilir. O yüzden mi bu kadar acele ediyorsunuz” diye sordu. 
 
ÇÖZÜM SÜRECİ 
 
Çözüm sürecine dair de konuşan Gür, “Bizi mutlu eden, umutlandıran süreçlerden biri de çözüm sürecidir. Çözüm konusunda önceki partilerimiz ve şu anki partimiz olan HDP’nin ciddi emekleri var. Kürt sorununun çözümü, hukukun egemen olması için çaba gösterdik. Çözüm sürecinin bitmesiyle birlikte enkazın altında biz kaldık ve yargı eliyle bize baldıran zehri içirmeye çalışıyorlar. Onu da içeriz, yeter ki bu ülkede barış olsun, kadınlar katledilmesin, doğası talan edilmesin” ifadelerini kullandı. 
 
‘UMUDU YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’
 
Bu yargılamanın Türkiye’deki barış umutlarını yok etmeye dönük bir yargılama olduğunun altını çizen Gür, “Barışa dair geriye kalan bir umut varsa bunu yok etmeye çalışıyorlar. HDP’yi tasfiye ederek, bizi mahkum ederek Kürt meselesine dair umudu bitirmeye çalışıyorlar. Ama bizi mahkum edemeyecekler. Bu ülkenin en meşru, en yasal partilerinden biridir HDP. Bizi tasfiye edemeyecekleri gibi HDP’yi de kapatamayacaklar. Bu davayı da AİHM kararına rağmen bitiremeyecekler” şeklinde konuştu. 
 
‘AMAÇ SUÇLULARI BULMAK DEĞİL’
 
İddianameye dair ise Gür, şunları söyledi: “Torba iddianame hazırlanmış. Dayanağını oluşturan TEM Daire Başkanlığı’nın hazırladığı gizli bir rapor var. 800 küsur sayfalık bir gizli rapor ve bu iddianamenin kendisini oluşturuyor. Savcı da kesip biçip üst üste koymuş ve yığma bir iddianame oluşturmuş. İğnenin ucu kadar bir illiyet bağı kurulmuş değil. Amaç gerçek suçluları bulmak, Kobanê olaylarını açığa çıkarmak değil. Bu olaylar açığa çıksın diye defalarca araştırma önergeleri verdik. Biz gerçekten bu olaylarda maddi gerçeğin açığa çıkarılmasını, gerçek faillerin bulunmasını istiyoruz. Fakat iddianame hazırlanırken savcının es geçtiği şeyler var. Savcı hukuku unutmuş. Hangi hukuka göre iddianameyi hazırlamış” diye sordu.
 
‘ADALETİ NEREDE BULACAĞIZ’
 
Olağanüstü Hal’in (OHAL) fiilen sürdüğünü ifade eden Gür, mahkemeye, “Siz de buna göre hareket ediyorsunuz. Biz OHAL kanunları gereği 8 gün gözaltında kaldık. Şimdi tutukluyuz ve 1 yıl geçti. Tutukluluğa itirazımız var ama Anayasa Mahkemesi hala incelememiş. Olağanüstü rejimin etkisi hala sürüyor ve siz onların rejimini bize uyguluyorsanız adaleti nerede bulacağız” dedi. 
 
‘AKTAŞ’I ÖLDÜREN POLİSLER’
 
Sağlık sorunlarının da olduğunu ifade eden Gür, iddianamenin tamamını inceleme imkanı bulamadığını kaydetti. İnceleyebileceği kadarıyla iddianamede yer alan suçlamalara dair konuşan Gür, “Örneğin Yunus Aktaş’ı öldüren polisi bulamıyorlar ama siz bizi Aktaş’ı öldürmekle suçluyorsunuz. Bir başka dosya Antalya’da. Bu dosyada tek bir tutuklu yok. Yaşamını yitirenlerin çoğu da zaten HDP’li. 6-8 Ekim’de meydana gelen tüm olaylarda bir soruşturma başlatılmış. Bu dosyaların bir kısmı takipsizlikle bitmiş, bir kısmı da faili meçhul kalan vakalar” ifadelerini kullandı. 
 
‘YARGILAMA BERAATLE SONUÇLANACAK’
 
İddianamede suç sayılan MYK açıklamasına da değinen Gür, “Orada hükümete çağrı var. İnsani koridor açılacağı sözü verilmişti ve bu koridorla insanlar kurtulacaktı. İddianame ve eklerinin her cümlesini çürütme yetkinliğine sahibiyiz ve eninde sonunda bu iddianame ile yargılama süreci beraatle sonuçlanacak. Buna inancım tamdır” şeklinde konuştu. Gür, tutukluluk devam gerekçelerine dair de şunları söyledi: “Birçok yerden gelen dosyalarla birleştiriyorsun ve içinden çıkılamayacak bir hale gelecek. Hakkımda 3 tane delil var. O da ANF’den alınmış. Bu deliller de somut delil değil. İddianamede yer almayan deliller topluyorsunuz. Hesap sorulacaklar burada değil ama gün gelecek devran dönecek onlardan da hesap sorulacak” diye aktardı. 
 
Siyasi bir yargılamanın yapıldığını ifade eden Gür, “Bu yargılamadan hukuk çıkmaz. Fakat durumu görüyorsunuz, bir taraftan elçiler krizi, bir taraftan dolar tavan yapmış, Avrupa süreci bitmiş, tüm komşularla savaş halindeyiz ama ayni iktidarın yaptıklarının hesabını bize soruyorsunuz. Biz bunu reddediyoruz” dedi.
 
Gür’ün savunmasının ardından duruşma Gür’e yöneltilen sorularla devam ediyor. 
 
  
 

Diğer başlıklar

12:52 Dicle Anter'den Şenyaşar ailesine ziyaret
12:51 Kışanak'tan Adalet Nöbeti'ne destek: Herkes harekete geçmeli
12:38 29 yıl önce kaçırılan Akyıldız’ın akıbeti soruldu
12:14 Urfa'da kaza: 3 ölü, 4 yaralı
12:06 HDP’den bütçeye şerh: Toplumsal adaletsizlik derinleştirildi
11:50 Bin 52 kadın avukattan TBB Genel Kurulu’na çağrı
11:43 AKP'li Ünal’a 'niye kimse gelmedi' tepkisi: Gübreye yüzde 500 zam geldi
11:37 HDP Gençlik Meclisi'nden kongre çağrısı: Krizi mücadeleyle aşacağız
11:34 Türkdoğan: Öcalan’ın durumu artık AK'nin gündeminden düşmeyecek
11:26 Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 271'inci gününde
11:02 Boya yerine kahve, fırça yerine iğne kullandı
10:48 51 kadın tutukluya ‘halay' ve ‘Kürtçe şarkı’ cezası
10:09 Sêmalka’da nöbet eylemi 61’inci gününde
10:07 AKPM üyesi Hunko: İmralı’ya gidişimi Türkiye engelliyor
09:50 Gülüm: Kadın özgürlük mücadelesinde ısrar etmek gerek
09:48 Anneler 'Adalet' talebiyle direniyor
09:30 Uyuşturucu davasında uzman çavuşlara ceza, karakol komutanına beraat
09:11 ‘Tarım politikasının değişmesi gerekiyor’
09:08 İstanbullular: Hükümet istifa etsin, erken seçim olsun
09:07 İnfazı yakılan tutuklunun ailesi: Hukuksuzluğa karşı direneceğiz
09:05 Çalışkan: Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı
09:02 Van'ın otlu peyniri dolarla yarışıyor!
09:00 Dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor
09:00 Koçerlerden yasaklara ve kalekollara tepki: Yaylalar bizim
09:00 Boşaltılan köy şimdi de maden tehdidi altında
09:00 04 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
00:03 Emekli hakim polislerce darp edildi
03/12/2021
22:48 Eren Keskin’in evine polis baskını
21:47 Mali’de BM konvoyuna saldırı: 1 ölü, 1 yaralı
19:46 Kovid-19’dan 187 yeni vefat
19:38 Urfa Barosu’nda avukatlara Kürtçe kurs
19:10 ‘Engelli tutuklular üzerindeki işkence son bulsun’
19:07 Cizre'de 11 kişi serbest bırakıldı
19:06 HDP’den İstanbul’da ‘Halkın bütçesi’ için bir dizi etkinlik
18:37 Erdoğan ve Putin görüştü
18:17 Kilise duvarına çıkıp oynayanlar için hapis istendi
17:13 PFDK’den Amedspor'lu İstemi’ye 3 maç ceza
16:55 HDK ve HDP'den asgari ücret açıklaması
16:39 DTP'li siyasetçi tutuklandı
16:39 Silvan’da sağlık çalışanı darp edildi
16:38 HDP'nin İsviçre’de temasları sürüyor
16:37 MEBYA-DER davasında 10 kişi tahliye edildi
16:24 Eğitim Sen: Müfredat cinsiyet eşitliği perspektifiyle düzenlenmeli
16:15 Asrın Hukuk Bürosu: Avrupa Konseyi’nin kararları bir an önce uygulanmalı
15:58 Valiliğin keyfi yasak gerekçesi: Biten açlık grevleri
15:30 SES’ten ek göstergeye karşı iş bırakma kararı
15:15 OPCW önünde protesto eylemi
14:54 Adalet Nöbeti 18'inci gününde: Tecrit son bulsun
14:46 Sêmalka’da nöbet eylemi 60’ıncı gününde
14:44 Oluç: Doktorların haklarından bir kısmı geri alınmak isteniyor
14:44 Engelliler Meclis önünde: 10 bin atama yapılmalı
14:30 DİSK: Asgari ücreti net 5 bin 200 olmalı
14:28 İHD’den dağ keçilerinin katledilmesine tepki
14:05 Tutuksuz yargılanan tecavüz faili Orhan’a 10 yıl hapis cezası
13:50 ‘Komisyon iktidarın noteri gibi çalışıyor’
13:48 Adalet Nöbeti 18'inci gününde
13:34 Kayapınar’da tebligattan bir gün sonra yıkım
13:29 Adana ve Van'da tecrit protestosu
13:26 Polis el koyduğu teknik malzemeleri hasarlı iade etti
13:07 TDİ’den tutuklulara yönelik baskılara karşı dayanışma çağrısı
13:02 Duruşmada fenalaşan Er’in annesi hastaneye kaldırıldı
12:57 Kobanê Davası'na 2 gün ara
12:55 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na İmralı başvurusu
12:39 Kadınlardan CPT’ye Öcalan çağrısı
12:38 Şenyaşar ailesi: Herkesi Urfa Adliyesi’nin önüne bekliyoruz
12:23 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:22 TÜİK, Kılıçdaroğlu’na kapılarını açmadı
12:22 Avrupa Konseyi Öcalan kararını açıkladı: Gecikmeden kararları uygula
12:12 İpek Er'in annesinden mahkemeye: Vicdanınız rahat mı?
12:05 ‘2022 yılı engellilere farkındalık yılı olsun’
11:50 Diyarbakır Barosu İmralı’ya gitmek için Bakanlığa başvurdu
11:36 Avrupa Konseyi Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istedi
11:08 ‘Yaşadığımız toprakların adı Özgür Ülke oluncaya dek buradayız’
10:53 Kılıçdaroğlu: TÜİK randevu vermedi, geliyorum
10:10 Kasım'da enflasyon yüzde 3,51 arttı
10:06 Tecavüz faili Orhan’a tutuklama talebi
09:56 AKP’li Yıldız, 110 yıl ceza alan akrabalarını rüşvet karşılığında yurtdışına kaçırdı
09:51 Kasım ayında 29 kadın katledildi
09:50 Kadın tenisçiler Shuai’nin can güvenliğinden endişeli
09:21 Medine Ok soruşturmasında ikinci takipsizliğe itiraz
09:21 ‘Özgür Ülke’nin bombalanması Türkiye tarihinin kara lekesidir’
09:20 Çîrokbej Erkmen: Çocukluğumun hikayelerini arıyorum
09:19 Kübra Ekin 21 gündür kayıp: Şüpheli çok, gelişme yok
09:18 Silivri Cezaevi’nde dayatma: Tutuklu yakını Türkçe bilecek
09:17 TİHV Genel Başkanı Bakkalcı: İmralı’daki tecrit kabul edilemez
09:16 Ev baskınında sanatçıya çıplak arama dayatması
09:15 İzmirliler: Sorunlar iktidarın değişmesiyle çözülür
09:11 JMO Başkanı Alan: Türkiye depreme hazır değil
09:10 Batman kayyımından milyonluk israf
09:09 EGEÇEP'ten 'bu daha başlangıç' uyarısı
09:08 Adalet Nöbeti'ndeki Boltan: Herkes için adalet istiyoruz
09:08 DİSK: Krizlerin nedeni 'güvenlikçi' politikalardır
09:03 9 soruda tecrit
09:00 03 ARALIK 2021 GÜNDEMİ
08:33 Mahmur’da DAİŞ saldırısı: 10 kişi yaşamını yitirdi
07:53 KDP’nin göçe zorladığı mültecilerin dönüşleri sürüyor
02/12/2021
23:46 Sınırda işkenceyle katledilen El Ehmed sorusuna Çataklı’dan ilginç savunma
22:40 İmralı tecridine tepki: Öcalan'ın ülkeye barışı getireceğini biliyorsunuz
21:23 Katletme girişiminde bulunan Duran'ın duruşması ertelendi
21:17 Geçinemeyen yurttaş intihar girişiminde bulundu