NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Zirve sonrası açıklama

  • dünya
  • 19:24 14 Haziran 2021
  • |
img

ANKARA- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Zirve sonrası yaptığı açıklamada “Kabil Havalimanı konusunda Türkiye kilit rolde ancak henüz karar alınmadı” dedi.

Brüksel'de gerçekleşen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Zirvesi sonrası NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açıklama yaptı.

Stoltenberg, "NATO'nun bir sonraki stratejik konsept kavramını belirledik. Burada değerlerimizi bir kez daha güçlendiriyoruz. NATO'nun gündemine bakacak olursak, hedeflerimiz yüksek seviyede, yönümüz net. Gelecekte müttefiklik olarak yapacağımız nelerdir?

‘NATO MİSYONUNA YATIRIMLAR YAPIYORUZ’

Müttefiklerin NATO'ya daha fazla yatırım yapma kararı aldıklarını belirten Stoltenberg, askeri, sivil ve altyapı bütçelerini arttıracaklarını dile getirdi. Stoltenberg, şu ifadeleri kullandı: “Daha fazla ortak eğitim gerçekleştireceğiz. Siber savunmada daha güçlü hale geleceğiz. Liderler ortak kararlar aldılar ittifakı daha güçlü hale getirebilmek için. Yeni operasyonel alanlarda da, siber güvenlik alanında da aldığımız kararlar var. Müttefikler siber savunma konusunda mutabık kaldılar.

STRATEJİK BİR SİSTEM KURULDU

NATO kendisini verimli biçimde savunmaya kararlıdır. Bunu her alanda geliştireceğiz. Stratejik bir sistem kuruldu, bunun için de teşekkürlerimi iletmek istiyorum. NATO bayrağı altında hizmet gösteren herkese teşekkür etmek istiyorum. Afganistan'la dayanışmayı sürdüreceğiz. Eğitim ve finansmanı Afgan güçlerine vermeyi sürdüreceğiz. Amacımız NATO'yu rekabetçi dünyada daha güçlü hale getirebilmek.”

Stoltenberg'in konuşmasının ardından gazetecilerin sorularına geçildi.

Stoltenberg, “Afganistan'da Amerika Birleşik Devletleri (ABD)ve NATO askerlerinin çekilme planları sürerken Kabil Havalimanı'nın denetlenmesi ve işletilmesi konusunda "Kabil Havalimanı'nın işletilmesi konusunda Türkiye kilit rolde ancak henüz karar alınmadı" dedi. Stoltenberg, "NATO liderleri, Afgan güçleri ile kurumlarını eğiterek ve finansal destek sağlayarak Afganistan'ın yanında yer almaya olan bağlılıklarını teyit etti" dedi. Stoltenberg devamında şöyle konuştu: "Her zaman amacımız askeri bütçeyi güçlendirebilmek. Bugünkü kararlara bakacak olursak amacımız güçlendirmekti. Bizim için kilit konu bu. NATO'da sivil, altyapı ve askeri bütçe önemli. Bir başka karar da tüm bütçelerde bizim yüksek seviyede hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için ek fonlara ihtiyacımız var. Burada daha fazla eğitim, iyi komuta kontrolü, daha fazla yatırım yapmak istiyoruz. Sivil bütçede ortaklarımız olması gerekiyor. Ortaklarımızı destekleyeceğiz. Bu NATO gündemini ortaya koymakta. Bizim müttefikliğimizi, ittifakı nasıl güçlendirebileceğimize bakmamız. Birlikte daha fazla yatırım yaparsak bu önemli olacaktır. Bugün üç bütçede de mutabakata vardık.”