Putin: Görüşme yapıcıydı, konsolosluklar tekrar açılacak

  • dünya
  • 20:17 16 Haziran 2021
  • |
img

CENEVRE- ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme sonrası açıklama yapan Putin, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tekrar başladığını ve yakın zamanda iki ülkede elçiliklerin görev yerlerine döneceğini belirtti.

ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşme  sona erdi. Görüşme odasından ilk ayrılan Biden oldu. Daha sonra görüşme odasından çıkan Putin, basın toplantısı düzenledi. Görüşmenin olumlu ve yapıcı geçtiğini ifade eden Putin, iki ülkenin büyükelçilerinin görev yerlerine dönmesi konusunda Biden ile ortak bir zemin bulduklarını söyledi.

Görüşmede Ukrayna meselesinin de gündeme geldiğini ve Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda bir yorum yapmayacağını söyleyen Putin, “Ukrayna Minsk protokolüne uymaya hazırsa bu konuda biz de hazırız” dedi. Amerika’ya yönelik siber atakların durdurulması konusunda CNN muhabirinin sorduğu soruya yanıt olarak Putin, “Siber ataklar ile ilgili Amerika’daki bir kuruluşun yayınladığı liste var. Söz konusu listede siber atakların en çok yapıldığı ülke ABD, sonrası Latin Amerika ülkeleri, Kanada ve İngiltere yer alıyor. Rusya bu listede neredeyse görünmez durumda. Nitekim konuyla ilgili geçtiğimiz yıl ABD yönetimi ABD’ye yönelik saldırı ile ilgili bize iki defe bilgi talebinde bulunurken biz geçen yıl 45 bu yıl da 35 kez Rusya’ya yönelik saldırılara ilişkin bilgi talebinde bulunduk. Ama bu konuda bize bir yanıt verilmedi. Tabi ben bu saldırıların arkasında ABD hükümetinin olduğunu söylemiyorum” dedi.

‘FİKİR BİRLİĞİNE VARDIK’

Putin, Biden ile bu konuda ortak bir çalışmanın olabileceğini, bu meselenin ilgili ortak çalışma konusunda fikir birliğine vardıklarını sözlerine ekledi.

Kuzey Kutbu’ndaki deniz yolundan geçmek isteyen teknelerin geçişi ile ilgili sınırlama talebini kabul etmediklerini belirten Putin, bu konuda Rusya’nın kendi doğal hakkını kullandığını söyledi. Putin, bu bölgede çevrenin korunması konusunda harekete geçmeye hazır olduklarını belirtti.

Bir soru üzerine tutuklu iki ülke tutuklu vatandaşlarının değiş tokuşu konusunda da ortak bir zeminin oluşabileceğini aktaran Putin, bu konuda iki ülkenin dışişleri bakanlarının çalışacağını söyledi. Rus Muhalif lideri Alexei Navalny  ilgili bir soru üzerine de Putin, “Bu kişi Rusya'da var olan yasaları ihlal ettiğini çok iyi biliyordu, tıbbi tedavi için yurtdışına giden mükerrer bir suçlu. Rusya'da arandığını biliyordu ama geri dönmeye karar verdi” diye konuştu. Putin, gazetecilerden bu olay hakkında “taraflı bir haber” yapmamalarını istedi.

SİYASİ MUHALİFLER

Rusya'da hapsedilen siyasi muhaliflerle ilgili olarak sorulan bir soruya ise Putin, ABD’de Capitol'ün işgalini örnek göstererek cevap verdi. Yüzlerce göstericinin tutuklanması ve bir kadın göstericinin vurularak öldürülmesine dikkat çeken Putin, insan hakları konusunda Biden'ın kendisine "katil" dediğinin hatırlatılması üzerine ABD’nin ülkelerindeki polis şiddetine, Guantanamo hapishanesine veya Afganistan'daki sivillere yönelik insansız hava araçları saldırılarına bakmaları gerektiğini söyledi. Putin ileride tekrar bir görüşmenin olup olmayacağı konusunda bir konuşmanın olmadığını ifade etti.

Basın toplantısı sonrası İsviçre Hükümet Sözcüsü Guy Parmelin ile de görüşen Putin, böylesi bir görüşmeye ev sahipliği yaptıkları için İsviçre’ye teşekkürlerini iletti.

ABD Başkanı Biden’in de 19.30’da basın toplantısı yapması bekleniyor.