'Erdoğan rejimi zalimleşiyor, AB harekete geçmeli'

  • dünya
  • 18:05 17 Haziran 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - HDP binasına yapılan saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine tepki gösteren Avrupalı parlamenterler, "Erdoğan rejimi zalimleşiyor" diyerek, AB'yi harekete geçmeye çağırdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binası'na yapılan saldırı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine bir tepki de Avrupa Parlamentosu’ndan geldi. Avrupalı birçok parti ve siyasetçi, saldırıyı kınadı.
 
Avrupa Parlamentosu Sol Grubu yayınladığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, “HDP ve Poyraz ailesiyle dayanışma içindeyiz. AB de Erdoğan’ın şiddetli bastırma politikasına karşı çıkmalıdır” ifadelerini kullandı. 
 
Avrupa Yeşiller Partisi de Poyraz’ın katledilmesini “En güçlü şekilde kınadığını” ifade ederek, saldırıdan etkilenen herkesle dayanışma içinde olduklarını vurguladı.
 
'AB HAREKETE GEÇMELİ'
 
AP Sol Grubu'ndan Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak Milletvekili Nikolaj Villumsen de cinayeti kınayarak, “AB bu teröre karşı açıklama yapmalı ve HDP’ye karşı yürütülen kampanyaya bir son verilmesi çağrısında bulunmalı” dedi.
 
Poyraz’ın katledilmesini kınayan Podemos Partisi yayınladığı mesajda, “Bizler HDP’nin İzmir’deki bürosuna yapılan saldırıyı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesini kınıyoruz. HDP’ye ve Poyraz’ın ailesine de başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı. Podemos ayrıca Avrupa Birliği’nin de bu şiddetli baskı politikasına karşı harekete geçmesi gerektiğini belirtti. 
 
Avrupa Parlamentosu Sosyalist grup üyesi ve AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ise, Deniz Poyraz’ın katledilmesi karşısında dehşete düştüğünü ifade ederek “Bu korkunç saldırının failleri adalet karşısına çıkmalı. HDP’ye karşı siyasi kampanyalar da sona ermeli” dedi.
 
'ERDOĞAN REJİMİ ZALİMLEŞİYOR'
 
AP Sol Parti Milletvekili Özlem Alev Demirel de saldırıyı kınadı. Avrupa Özgür İttifakı Partisi Başkanı Lorena Lopez de Lacalle bir açıklama yaparak, bu saldırının şiddeti arttırmak amacı taşıdığına dikkati çekti ve saldırıyı kınadı.
 
İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Lloyd Russell-Moyle, yaşanan gelişmelerin şok edici olduğunu ifade ederek, parlamentoda konu hakkında tartışma yürüteceklerini ifade etti.
 
Ayrıca İlerici Enternasyonal Koordinatörü David Adler ise yaptığı açıklamada, "Yaşanan olay korkunç, üzücü ve kızgınlığımıza sebep veriyor. Erdoğan rejimi her gün daha da zalimleşiyor" diye belirtti. 
 
Federe Kürdistan Bölgesi'nde kuruluşunu ilan eden Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi üyeleri de, Deniz Poyraz’ın katledilmesini bir açıklamayla kınadı. Açıklamada, “Bu politik bir kadın katliamıdır. Politik ve aktif bir kadın olduğu için katledilmiştir” denildi.