Engelleri aşa aşa halka gittiler

img
ŞIRNAK - Kayyımın bıraktığı borçları ve engelleri gerekçe yapmadan halkla birlikte projeleri hayata geçiren Silopi Belediyesi Eşbaşkanları, “Gecemizi gündüzümüze katıp halka hizmet götüreceğiz" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde 65 belediye kazandı. HDP'nin kazandığı 3'ü büyük, 5'i il, 45'i ilçe, 12'si belde toplam 65 belediyeden 6'sına mazbata verilmezken, 48’ine kayyım atandı. HDP’nin 65 belediyesinden geriye 4’ü ilçe 2’si belde olmak üzere 6 belediye kaldı. Bunlardan biri de Şırnak’ın Silopi ilçesi belediyesi. 
 
Belediyeye 11 Eylül 2016’da İlçe Kaymakamı Savaş Konak kayyım olarak atandı. Konak’ın tayininden sonra yerine gelen Kaymakam Sezer Işıktaş 8 Mart 2018’de belediyeye kayyım olarak atandı. Her iki kayyım da arkasında milyonluk borçlar bıraktı. İller Bankası borçlardan dolayı kesinti yapsa da az maddi imkana sahip HDP’li belediye halkla birlikte birçok çalışmaya imza attı. Pandemi sürecinde bile İller Bankası kesintileri yüzde 50’lere varmasına rağmen belediye halka hizmet götürmeyi aksatmadı. 
 
DSİ VE DEDAŞ’TAN BORÇ 
 
Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Süleyman Şavluk, kayyımın borcundan kaynaklı belediyenin fonundan bugüne kadar milyonlarca TL’nin kesildiğini söyledi. Bu kesintinin yanında Devlet Su İşleri (DSİ) ve Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından da belediyeye borç çıkarıldığını söyleyen Şavluk, “Bilindiği üzere belediyeyi devraldıktan sonra büyük bir kayyım borcu ile karşı karşıya kaldık. Kayyım 133 buçuk milyon TL borç bırakmıştı. Ancak bu borçları gerekçe göstererek halka hizmet götürmeyi hiç bir zaman ihmal etmedik. Nitekim gelinen aşamada Silopi halkının yüzde 90'lara varan bir memnuniyeti söz konusudur” dedi.
 
BORCA RAĞMEN PROJE
 
Kayyımın bıraktığı borçların yanında DSİ tarafından da kendilerine 123 milyon TL’lik bir borç çıkartıldığını söyleyen Şavluk, “Bölgede yapılan ‘güvenlik’ barajının yapım maliyetinin bir kısmını belediyenin hanesine borç olarak yazmışlar. Bu borcu nasıl ödeyelim? Bu ekstradan çıkan bir borçtur. Yine hesapta olmayan DEDAŞ'ın 15 milyon TL’lik bir borcu da karşımıza çıktı. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde belediyeyi çalışamaz bir duruma getirdiklerini görmekteyiz.  Ama bütün bu zorluklara rağmen halkımızla birlikte belediyeyi yönetiyor ve halkımıza hizmette geri kalmıyoruz. Halkımızla birlikte bu zorluklarla mücadele ediyoruz. Gecemizi gündüzüme katıp halkımıza hizmet etmeye devam edip bu sürecin üstesinden geleceğiz. Halkımızın talepleri üzerine projeler üretiyoruz. Halkçı belediyeciliğin pratiğini yaşatıyoruz” diye konuştu.
 
KEYFİ KESİNTİLER
 
İller Bankası’ndan yüklü miktarda kesinti yapıldığını belirten Şavluk, şunları kaydetti: “Banka tarafından her ay kayyım borcundan kaynaklı kesinti yapılıyor. Tabi büyük bir kesinti olunca belediyenin çalışmasında aksaklıklar oluyor. Bu kesintilerin yanında keyfi kesintiler de söz konusu. Nitekim geçen ay 2 milyon TL’ye yakın bir kesinti yapıldı. Pandemi süreciyle kesintiler yüzde 50'lere kadar vardı. Silopi Belediyesi çalışmasın diye her türlü baskıları devreye koydular. Ama bunların hiçbiri çalışmalarımızı engelleyemedi ve engelleyemez.” 
 
134 MİLYON BORÇ
 
Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan da, bütün engellemelere rağmen kolektif bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Fidan, kayyımdan yıkılmış bir ilçe ve gırtlağına kadar borçlanmış bir belediye devraldıklarını belirterek, “Bu gerçeklikle çalışmalarımıza başladık. İlk olarak mahallelerde halk toplantıları aldık. Bu toplantılarda kayyımın borçlarını bir bir halka anlattık. Halkın görüş ve önerilerini alarak projeler geliştirdik, gerçekleştirdik. Kayyımın bıraktığı 134 milyon borç vardı. Kayyım geldiğinde belediyenin kasasında 13 milyon vardı. Karşımızda yıkılmış bir kent ve yüklü miktarda bir borç olduğu için oldukça zor günler geçirdik. Kısıtlı imkanlara rağmen projelerimizi bir bir gerçekleştirdik” dedi.
 
KAYYIM ATANMIŞ GİBİ 
 
Fidan, çalışmalarının engellenmesine dikkati çekerek, “HDP’nin kayyım atanmayan 6 belediyesi kaldı. Bu kalan belediyelere de fiiliyatta kayyım atanmış gibi yaklaşıyorlar. Bu yaklaşımlarla çalışmalarımızı engelliyorlar. Bu engellemelerle halkla aramızı açmak istiyorlar. Ama halkla aramıza giremeyecekler. Bugüne kadar engellenen bütün program ve etkinliklerimizi kapı kapı dolaşarak yürüttük. Belki bunun zahmeti daha fazladır ama biz çalışmalarımıza hiçbir zaman ara vermedik ve kaldığımız yerden devam ediyoruz” diye konuştu.
 
MA / Zeynep Durgut