İskenderunlu kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’ için nöbette

  • kadın
  • 18:58 10 Haziran 2021
  • |
img

HATAY - İstanbul Sözleşmesi için her Perşembe nöbette olan İskenderun Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" mesajını yineledi.

İskenderun Kadın Platformu, "Nöbetteyiz! İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" sloganı ile her Perşembe gerçekleştirdikleri eylem için Eski Bit Pazarı'nda bir araya geldi.

Açıklamada konuşan İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Hülya Ateş, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine değinerek, sözleşmenin yürürlüğü girdiği 2014’ten bu yana uygulanması halinde çok sayıda kadının katledilmeyeceğine vurgu yaptı. Ateş devamla, "Bahsedildiği gibi aileyi parçalayan İstanbul Sözleşmesi ve sözleşmeyi savunanalar değil, erkek-devlet şiddeti ve bu şiddeti önlemek için oluşturulan sözleşmenin gereklerini yerine getirmeyenlerdir. İstanbul sözleşmesinin nefret diliyle beslenen ırkçı, gerici kesimlerce hedef alınmasının nedeni sözleşmenin ırk, renk, dil, din, siyasi veya her tür görüş, cinsel yönelim, medeni hal, göçmenlik statüsü gibi nedenlerle hiçbir kesimin ayrımcılığa uğramamasını temin etmesidir. İstanbul Sözleşmesini kendisine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız. Yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve kadın dayanışması ile eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz" dedi.

Açıklama, "Yaşasın Kadın Dayanışması", "Sözleşme bizim vazgeçmiyoruz" ve "Kadınlar birlikte, birlikte güçlü" sloganlarıyla son buldu.