Maltepe’deki ‘Büyük Miting’e çağrı: Sokağa çıkma zamanı

  • kadın
  • 12:10 18 Haziran 2021
  • |
img

İSTANBUL - İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kalkacağı 1 Temmuz öncesi kadınlar yarın Maltepe Etkinlik Alanı’nda “Büyük Miting” düzenleyecek. Mitinge katılım çağrısı yapan kadın örgütleri, “Şimdi sokağa çıkma zamanı” dedi. 

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kalkacağı 1 Temmuz öncesi, Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) çağrısıyla 19 Haziran'da Maltepe Etkinlik Alanı’nda saat 13.00’da “Büyük Kadın Mitingi” düzenlenecek. “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” şiarıyla Türkiye’nin birçok yerinden kadınların katılması beklenen mitinge ilişkin kadın örgütleri katılım çağrıda bulundu.
 
EŞİK’ten Gülser Kayır, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesine karşı bütün kadınların ayağa kalktığını belirterek, Türkiye’nin birçok kentinden kadınların İstanbul’a “akacağını” dile getirdi. İstanbul Sözleşmesi’nin sadece kadınları ilgilendirmediğinin altını çizen Kayır, sözleşmenin bütün bir toplumu ilgilendirdiğini ifade etti. Kayır, “İstanbul Sözleşmesi sadece kadınlara yönelik şiddeti önlemekle ilgili bir konu değil. Esas olarak demokratik bir toplumun yaratılması, şiddetsiz bir toplumun, barış içinde bir toplumun yaratılması için bir sözleşme. Kadını, erkeği, engelliyi, LGBT bireyleri, herkesi koruyor” dedi.
 
‘BÜTÜN TOPLUM SAHİPLENMELİ’
 
HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesinin çok üzücü ve kadınlar açısından ağır olduğunu belirten Kayır, “İstanbul Sözleşmesi polisin nasıl davranacağına kadar bir uyarı veriyor. Özellikle kadın düşmanı politikalar ve söylemler, AKP hükümetinin politikaları  nedeniyle çok kadın öldürüldü ülkemizde. Bu yüzden sözleşme son derece önemli. Bütün toplum sahip çıkmalı. Aylarca bunu anlatmaya çalıştık, çok çalıştık, bu çalışmalarımızın sonucu olarak bu mitingi gerçekleştiriyoruz” diye belirtti.
 
‘KADINLAR ARTIK YETER DİYOR’
 
Kayır, mitinge dair kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Bütün kadınları İstanbul Maltepe’de gerçekleştirilecek olan ‘Büyük Kadın Yürüyüşüne’, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ yürüyüşüne çağırıyoruz. Mutlaka orada olalım. Çünkü kadınlar gerçekten artık ‘yeter’ diyor. Bu politikalar, kadınlara dönük düşmanlıklar ortadan kalkmalı. Bu devletin birincil görevi.”
 
‘BİZLER AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ’
 
Kadın Zamanı Derneği’nden Dilek Başalan, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığı için günde 4 kadının erkekler tarafından katledildiğini belirterek, “Bizlerin İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararı ile beraber öncesinde de yürüttüğümüz bir mücadele vardı. Biz bu sözleşmenin uygulanması talebiyle bir direniş sergiliyorduk. Yazılmayan, görülmeyen, kaybedilen kadınlarda vardı. Bunlar, sözleşme uygulanmadığı ve mekanizmalar işlemediği için açığa çıkan katliamlardı, cinayetlerdi. Bundan dolayı bu mitingde, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararı  ile ilgili olan tüm etkinlik ve eylemler biz kadınlar için çok önemli” dedi.
 
‘BÜYÜK MİTİNG’DE DENİZ POYRAZ İÇİN PANKART
 
Yarın gerçekleşecek olan “Büyük Miting” in, Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle de bir anlam daha kazandığını vurgulayan Başalan, mitinge Deniz Poyraz için hazırladıkları pankartla giriş yapacaklarını belirtti. Başalan, “İzmir HDP binasında Deniz Poyraz vahşice katledildi. Deniz Poyraz’ın mücadelesini göğüsleyecek kadınlar olarak yarın miting alanına coşkuyla gidecektik ama bu defa öfkeyle, mücadele inancıyla akın edeceğiz. Deniz Poyraz için hazırladığımız pankartta da ‘Bir kez kırdık kabuğumuzu artık tek mümkünümüz isyan’ diyeceğiz. Bundan sonraki tüm mücadele ve çalışmalarımızı da Deniz ve katledilen tüm kadınlara armağan edeceğiz” diye konuştu.
 
‘SOKAĞA ÇIKMA ZAMANI’
 
Başalan, şu çağrıda bulundu: “Şimdi sokağa çıkma zamanı. Çünkü kazanımlarımızı gasp etmeye yönelik bir saldırı ile karşı karşıyayız. Yarın Maltepe’de olalım, 1 Temmuz’da da Taksim Tünel’de olalım. Bizler sokakta olduğumuz sürece, kazanımlarımıza sahip çıktığımız sürece erkek iktidara mutlaka kaybettireceğiz.”