HDP’den vekillerinin dahil edilmediği yurt dışı gezilerinin araştırılmasına ilişkin önerge

img

HABER MERKEZİ- HDP, TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi 3 HDP milletvekiline bilgilendirme yapılmaksızın yapılan yurt dışı diplomatik gezilerin içeriğinin kamuoyuna açıklanması ve mevcut hukuksuzluğun giderilmesi için Meclis’e araştırma önergesi sundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekillerİ Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi diğer parlamenterlerin, komisyon üyesi 3 HDP milletvekiline bilgilendirme yapmaksızın yaptıkları yurt dışı diplomatik gezilerin içeriğinin kamuoyuna açıklanması, HDP milletvekillerinin dâhil edilmemesinin yaratacağı hukuki sorunlar ile mevcut hukuksuzluğun giderilmesi için Meclis Araştırma önergesi sundu.

Önergenin gerekçesinde şunlar kaydedildi:

“Bilindiği üzere TBMM bünyesinde daimi komisyonlar mevcut olup, siyasi partiler çoğunluğu nispetinde komisyonlarda üye bulundurmaktadırlar. Halkların Demokratik Partisi de TBMM’nin 3. büyük siyasi partisi olup Dışişleri Komisyonu’nda Tülay Hatimoğulları Oruç, Hişyar Özsoy ve Gülistan Kılıç Koçyiğit ile temsil edilmektedir.Bununla birlikte 28 Haziran- 2 Temmuz 2021 günleri arasında parti heyetimiz ABD’ye diplomatik ziyaretler gerçekleştirmiş; bu ziyaretler esnasında ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisinin, Türkiye’den parlamenterlerden oluşan bir heyetin ABD’yi ziyaret ettiği bilgilendirmesi ile karşı karşıya kalmıştır. ABD dışişleri yetkilisince, Türkiye’den 19-26 Haziran günlerini kapsayan ziyaretin, TBMM’de grubu bulunan diğer siyasi partiler tarafından yapıldığı ve HDP’nin gelmeyişinin şaşkınlıkla karşılandığı da ifade edilmiştir.Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Dış İlişkiler ve Protokol Başkanlığınca organize edilen ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerini kapsayan 19-26 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşen ABD ziyareti ile ilgili bilgilendirme Parti Grubumuza yapılmamıştır.Bu bilgilendirmenin yapılmamış olması ve akabinde ABD’ye diplomatik ziyaret gerçekleştiren milletvekillerinden oluşan parti heyetimizin bu ziyaretten o esnada haberdar olması Türkiye’nin yurt dışındaki itibarı için de zedeleyici olmuştur.Bilindiği üzere TBMM bünyesinde çeşitli ihtisas komisyonları ihdas edilmiş olup AB Uyum Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu bu hukuk çerçevesinde teşkil edilmiştir. Bunun yanı sıra dostluk grupları, AGİT-PA, KEİPA, NATO-PA, AKPM Delegasyonu, IPU Delegasyonu, ASYA-PA, İslam İşbirliği Teşkilatı-PA, KPK, AİBPA, PAB, AKDENİZ-PA, TÜRK-PA, EİTPA, GDÜAÜPA, AND Parlamentosu gibi uluslararası mekanizmalara dâhil olan komisyonlar, Türkiye’nin diplomatik faaliyetler yürüttüğü yapılardır. HDP’nin de Anayasa ve İçtüzük gereği bu komisyonlarda üyeleri bulunmaktadır. Kuşkusuz mecliste grubu bulunan siyasi partilere mensup parlamenterler aracılığı ile Türkiye yurt dışında temsil edilmekte ve gerçekleştirilen ziyaretler ile çeşitli ortak faaliyetler yürütülmektedir. Komisyonlar vasıtasıyla ülkenin yurt dışında temsili TBMM Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.”

‘EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI’

HDP ve üyelerine uygulanan ayrımcılığın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna vurgu yapılan önergede, “HDP, parlamentonun üçüncü büyük siyasi partisi ve ikinci büyük ana muhalefet partisi olarak, halkın verdiği oylar ile belirlenmiştir. Halk iradesinin yansıması partimizi parlamentoda ve dolayısıyla komisyonlarda temsil hakkı olarak yerini bulmuştur. TBMM’deki 4 siyasi partinin katılıp, HDP’nin katılmadığı hiçbir organizasyonun hukuki bir geçerliliğinin olmadığının altını çizerek, eksik irade ile gerçekleştirilen iş ve işlemlerin hukuken sakat olacağı izahtan varestedir. Bununla birlikte, 6 milyondan fazla oyla temsil edilen HDP’nin yurt dışı ziyaretlerine katılmaması ile amaçlananın ne olduğu da kamuoyunca merak edilmektedir. TBMM, halk iradesinin yansıdığı ve bu itibarla kutsallık atfedilen makamdır. Ancak başta Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen ABD ziyareti başta olmak üzere, HDP olmaksızın gerçekleştirilen yurt dışı ziyaretlerinin meclisin amacına, varlık nedenine aykırı olduğu kuşku götürmemektedir. Halkın bir kısmının çeşitli temsil mekanizmalarında yer almaması meselesinin ayrımcılığa tekabül ettiği unutulmamalıdır. Bu itibara, TBMM bünyesinde teşkil ettirilecek bir araştırma komisyonu eliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Dış İlişkiler ve Protokol Başkanlığınca organize edilen ve 19-26 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyarete dair resmi yazının parti grubumuza hangi saikle gönderilmediği, bunun neticesinde oluşan toplumsal ve kamusal zararların yarattığı etkilerin araştırılması elzemdir” denildi.