TİHV: BM Özel Raportörü’nün Türkiye’ye ilişkin çağrısına kulak verilmeli

img

HABER MERKEZİ- TİHV, BM Özel Raportörü Mary Lawlor’un Türkiye’de insan hakları savunucularına yönelik baskıların sonlandırılması yönündeki çağrısına kulak verilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Mary Lawlor’un Türkiye’de insan hakları savunucularına yönelik baskıların sonlandırılması yönündeki çağrısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, uzunca bir süreden beri Türkiye’de insan hakları savunucularının büyük bir baskı ve risk altında olduğu belirtilerek, “Siyasal iktidar, Türkiye’nin sorunlarını, bilhassa da terörle mücadele yasasını ileri sürerek insan hakları savunucularının yürüttüğü meşru çalışmaları engelleme ve hak savunucularını suçlu ilan etme çabası içerisindedir” denildi. 

Açıklamanın devamında, BM Özel Raportörü Mary Lawlor’un da yaptığı çağrıyla bu duruma dikkat çektiği ve Türkiye’yi insan hakları savunucularına karşı yürütülen davalarda yargılamanın tarafsızlığını sağlamaya ve adil yargılanma hakkına saygı duymaya davet ettiği belirtildi.

‘AÇIKLAMAYA KATILIYORUZ’

Lawlor’un çağrısının BM İnsan Hakları Konseyi’nin dört özel raportörü tarafından da imzalandığına dikkat çekilen açıklamada, “TİHV olarak, bu açıklamaya tümüyle katılıyor ve yetkililere Türkiye’nin, BM İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi’nin tüm hükümlerine ve taraf olduğu uluslararası belgelere uygun bir şekilde insan hakları savunucularını korumakla yükümlü olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadeleri kullanıldı.