8 ülkeden 8 kadın: Birlikte daha güçlü başarabiliriz

img

ANKARA - Dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklere hazırlanılırken, 8 ülkeden 8 kadının hemcinslerine mesajı var: “Hep beraber bir aradayız. Uzun bir yol kat ettik ve ancak birlikte başarabiliriz. Kolektif güçlerin birleştiği bir dönem daha önce hiç olmamıştı.”

ABD’nin New York kentinde dokuma işçisi 129 kadının yaşamını yitirdiği gün olan 8 Mart, isyan ve özgürlüğün haykırıldığı gün olarak kutlanırken, kadın hakları dünyanın dört bir yanında büyük etkinliklerle gündeme geliyor. 8 ülkeden 8 kadın, kısa cevaplarla 8 Mart’ın kendileri için ne ifade ettiğini Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
ALMANYA 
 
Almanya Uluslarötesi Feminist Dayanışma üyesi Maria Hartmann, feminist mücadelenin diğer tüm mücadeleleri tetikleme potansiyeli en yüksek mücadele olduğunu belirterek, kadın mücadelesinin hayatın her alanına nüfuz ettiğini söyledi. 
 
Hartman, “Emek mücadelesinde, kapitalizme karşı mücadelede, beden siyasetinde, her alanda kadın mücadelesi esastır. Kadın mücadelesi, devletin bedenlerimizi ve insanları nasıl kontrol ettiğiyle ilgilidir. Bu yüzden inanılmaz bir potansiyele sahiptir. Bu nedenle feminist mücadeleyi tüm mücadelelerin temeli olarak görüyorum. Ve bunun şu anda Almanya'da gerçekleşmekte olduğunu fark ediyorum. Feminist mücadele, özgürlüğün çekirdeği olma konusunda devasa bir potansiyele sahip” dedi.
 
FİLİSTİN 
 
Filistin Kadın Komiteler Birliği Temsilcisi Abeer Abu Khadir, Filistin’deki öncelikli mücadelelerinin Filistin devletini kurma, işgalciler elindeki kadın, erkek ve çocuk tutukluların serbest bırakılması olduğunu belirtti. Khadir, “Amacımız her türlü ayrımcılığın sona erdiği bir toplum yaratmak ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti teşvik eden toplumsal mirastan kurtulmaktır” diye belirtti.  
 
Khadir, Filistinli kadınların, ulusal kurtuluş mücadelesine katılımlarıyla halkın tarihinde ve davasında ayrı ve ayırt edici bir iz oluşturduklarını dile getirdi.
 
‘MİLİTAN’ BİR GÜN 
 
“Filistinli feministler ve feminist kurumlar, hükümeti bağlayıcı uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalarla kadınları her türlü şiddetten koruyan yasalar için de çalışıyor” diyen Khadir, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, ırk ayrımcılığı ve kadının tüm haklarından mahrum bırakılarak aşağılanmasına karşı, siyonist koloniciliğin yaşam hakkı tanımadığı feminist mücadeledeki kadınların mücadelelerinin altını çiziyoruz. 8 Mart, ulusal ve sosyal haklarımızı savunduğumuz militan bir gündür. Bu yıl da, Kovid-19 salgınına rağmen kadınların katılımıyla tüm gün sürecek birden fazla yürüyüş ve etkinlikler organize ediyoruz. Konferanslar, sergiler ve kadın mahkumların, çalışan kadınların, yoksul kadınların sorunlarına ilişkin seminerler düzenliyoruz” dedi. 
 
8 MART MESAJI 
 
Khadir, 8 Mart mesajında ise şunları dile getirdi: “8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Filistin Ulusal Hareketi’nin bir parçası olarak halkımızın meşru ulusal hakları için mücadelemizin devam ettiğini tekrarlıyor, Filistin toplumunda kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı ve adaletsizliği yok edeceğimizin altını çiziyoruz. Filistinli kadınlar olarak, Uluslararası Kadınlar Günü'nü kutluyor, dünyada ulusal ve toplumsal mücadele veren tüm özgürlük savaşçılarını selamlıyoruz. Bu günü hakları, eşitliği ve sosyal adaleti kutsamak için bir mücadele günü olarak kabul ediyoruz.”
 
İSPANYA 
 
İspanya Colectiva DisPuta kurucularından trans kadın Veronica Arauza, 2000 yılından bu yana trans ve sömürge karşıtı mücadelede aktif yer aldığını aktararak, “Dünyanın farklı yerlerinde farklı sosyal grupların nasıl mücadele ettiğini ve geliştiğini görmek çok kıymetli. Dünyanın bir ucundaki devrimden bir şeyler öğrenmek ve ataerkil sistemi alaşağı edecek bağlantılar ve ilişkiler kurmak da öyle. Şu anda ülkemde gördüğüm sorunlar, siyasi düşüncelerin nasıl sorgulandığıyla ilgili” ifadelerini kullandı. 
 
İLK SÖMÜRGE HALİNE GETİRİLDİ 
 
Tarihte ilk olarak kadın bedeninin sömürge haline getirildiğini kaydeden Arauza, “Jin kelimesinin yaşam anlamına geldiğini de düşünürsek. Kadın bedenini sömürge haline getirmek sömürgeci bir zihniyetin ürünüdür, aynı sömürgeci zihniyet kadın bedeni üzerinden her alanda sömürgeler yaratmaktadır. Ancak biz her şeyi insanın malı olarak gören ataerkil hegemonyayı sorguluyoruz. İkili cinsiyetin içinde tezahür etmek istemeyen her türlü kimliği reddeden hükümetlerle aynı çizgide yer alan bir zihniyetle mücadele ediyoruz” dedi. 
 
ÖCALAN’IN FELSEFESİ 
 
Jineolojî’ye inandığını aktaran Arauza, şöyle devam etti: “Sosyopolitik olarak bu ataerkil yapıları yeniden üretmek için nasıl eğitildiğimizi sorgulayarak, anlamanın iyi olduğunu düşünüyorum. Dünyada kadın hareketini yaşamakta olan yerler var. Kürt hareketi, kadın hareketinin özgürlük için de yapısal bir önemi olduğunu, sistemin ataerkil olduğunu ve salt bu durumun pek çok hakkı yok ettiğini fark eden ve bunu içselleştirmiş en önemli harekettir. Öcalan da, bundan bahsediyor, peki ama bir erkek tarafından söylenmiş bir felsefeyi nasıl savunacağız? Ancak bu felsefe kadınlardan bahsediyor. Umduğum ve dilediğim bu felsefenin içselleştirilmesi. Tüm çeşitliliğiyle bir feminizm mümkün. Bu çeşitliliğin içerdiği siyasi güçleri bölmemeliyiz.”
 
ŞİLİ 
 
Güney Amerika kıtasında yer alan Şili’den mesaj gönderen Maria Basura, 2016 yılında başlatılan Fuck the Fascism projesinin iki kurucusundan biri. Ülkelerinde karşı karşıya oldukları en önemli sorunun eşitsizlik olduğunu dile getiren Basura, “Çünkü burası bir diktatörlük ve çok şiddetli polis ve devlet baskısıyla karşı karşıyayız. Ve şimdi insanlar sokaklara çıkıyor, mücadele etmek, taşlar atmak için. Ülke çapında milyonlarca kadın ve muhalif örgüt harekete geçmiş durumda. İçinde göçmen kız kardeşlerimiz, trans yoldaşlarımız ve bastırılan tüm azınlıkları içeren kesişimsel feministler olmadan sokaklarda 8 milyon insan olmamız mümkün değil. Hep beraber bir aradayız” dedi.
 
YUNANİSTAN 
 
Yunanistan’da Öğretmenler Sendikası “Aritsotle” İdari Konsey üyesi ve aynı zamanda Atina Belediye Meclis üyesi olan Dina Reppa, tüm dünyada olduğu gibi Yunanistan’da da kadınların pandemi sürecinden dolayı birçok sorunla karşı karşıya kaldığını anlattı. 
 
Kadınların bu süreçte yaşadıkları sorunları ise Reppa, şöyle aktardı: “Uzun süreli evden çalışma hali, kadınlar için ev içinde iş yoğunluğunun artması anlamına geldi. Bir yandan evde çalışırken bir yandan çocukları da evde eğitim görmekte olduğu için onlarla ilgilenmek zorunda kaldılar. Bunun da hem kişisel hem de iş açısından bazı sonuçları oldu. Bu süreçte pek çok kadın ev içi şiddet ve istismara maruz kaldı. Son dönemde dünyanın her yerinde artan kadına, çocuğa ve LGBTİ+ bireylere yönelik şiddet buzdağının sadece görünen kısmı. Ev içi şiddette ciddi bir artış oldu ve pek çok kadının da koruma kurumlarına başvurma imkanı olmadı.” Kadınların, dünyanın her yerinde olduğu gibi Yunanistan’da da kendilerine yönelik politikalara karşı mücadele ettiğini ifade eden Reppa, “Kadını susturmayı hedefleyen bir sisteme karşı hem toplumsal mücadele hem de mahkeme salonlarında adalet mücadelesi veriyoruz. Mesajımız tek ve son derece güçlü. Hepimiz, biz, özgürlük talep eden insanlar, kadınlar ve erkekler, sömürüsüz, şiddetsiz, kadına ve LGBTİ+ bireylerine baskının sona erdiği bir sistem yaratmalıyız” diye belirtti. 
 
İNGİLTERE 
 
Morning Star Kadın Çalışmaları editörü Bethany Reilley, pandemi ile birlikte İngiltere’de de kadın haklarına yönelik saldırıların arttığını, var olan sorunların ise derinleştiğini söyledi. Örnek olarak ev şiddeti gösteren Reilley, İngiltere ve Galler’de her 3 günde bir bir kadının eski eşi veya arkadaşı tarafından öldürüldüğünü belirtti. Çocukların ve kadınların istismarcılarla evlere kapanmak zorunda kaldığını ifade eden Reilley, bu süreçte aile içi şiddete maruz kalanları desteklemek üzere kurulan ulusal yardım hatlarını arayanların sayısında inanılmaz bir artış olduğunu dile getirdi.
 
SUÇLARDA CEZASIZLIK 
 
İngiltere’de ivedilikle ele alınması gereken konunun tecavüz suçlarına karşı var olan cezasızlık politikalarıyla mücadele olduğunu kaydeden Reilley, “2019 ve 2020'de 55 binden fazla kişi tecavüze uğradı. Polise başvuruldu ancak bunun yalnızca 2 bini kovuşturuldu ve bu 2 bin kovuşturmanın yalnızca bin 500'ünde hapis cezası çıktı. Bu, geçtiğimiz yıllara göre oldukça düşük bir oran. Mahkûmiyet sayısı o kadar düşük ki kadınlar artık bu ülkede tecavüzün suç olmaktan çıkarıldığı görüşünde. Bunun dışında pek çok sektörde üst düzey rollerde kendimize yer bulmamız hala çok güç, bu oran beyaz olmayan kadınlar için daha da düşük” diye belirtti.
 
ÇALIŞMA YAŞAMI 
 
Reilley, kadınlar olarak eşit haklar talep ettiklerini belirterek, ekledi: “Hamile kadınlar hala işyerinde ayrımcılığa uğruyor. Hamile bir kadının terfi etmesi neredeyse imkânsız. Hatta yarım gün çalışma düzenine geçmeyi talep etmeleri durumunda işlerini kaybetmeleri de ihtimal dahilinde. Nüfusun yarısının kadın olduğunu ve çoğumuzun hamile kaldığını düşünürsek, bu kadınların bir noktada hamile kalacağını hesaba katmak gerekiyor. Hamilelik çalışmaya engel değildir. Gündemdeki konular ağırlıkla işyerinde cinsiyetçilikle mücadele ve eşit ücret talebiydi. Zira sene 2021 ve bunlara hala sahip değiliz.”
 
8 MART’A DAİR 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin Reilley, şu mesajı verdi: “Bugün bize uluslararası kız kardeşliğin neler başarabileceğini anımsatsın ama daha ne kadar çok işimiz olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım. Ve bu yıl, insan haklarını ve kadın haklarını pandemi bahanesiyle askıya alan dünyanın dört bir yanındaki hükümetlere karşı mücadelemizi yükseltmeye adayalım. Son olarak, Türkiye'deki Kürt kız kardeşlerimi ve tüm dünyadaki ezilen kadınları en içten dayanışma duygularımla selamlıyorum. Uluslararası kadınlar günümüz kutlu olsun.”
 
SÜLEYMANİYE 
 
Tevgera Azadi (Özgürlük Hareketi) Süleymaniye Bürosu Eşbaşkanı Şehên Mihemed, 8 Mart hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, “Sadece 8 Mart'ta değil, biz kadınlar için her gün mücadele ve direniş günüdür. Özellikle kadının özgürlüğü ve kadın haklarının kazanımı temelinde. Bu çerçevede sivil toplum örgütleri çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirecek. 5 Mart'ta yapılacak olan eylemimiz çok önemlidir ve bu eylemde kadının özgürlüğünü savunma zamanı (Kat Katî Parastinî Jinî Azad û Komelgehê Azad e) esas sloganımız olacak. Bunu Garê'deki direnişin ruhuyla kutlayacağız” dedi.
 
Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki kadın sorunlarını da dile getireceklerini belirten Mihemed, “Güney Kürdistan'daki bütün kadınlara çağrımız bu eyleme ve etkinliklerimize Garê direnişi ruhuyla  katılmalarıdır. Umuyorum ki halk da bu eylemimize yoğun ilgi gösterecektir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tüm dünyadaki kadınlar özellikle de Kürt kadınları için kutlu olsun” ifadelerini kullandı. 
 
İRLANDA 
 
İrlanda’da Why Not Her adlı kolektif oluşumun üyesi olan Linda Coogan Byrna, “Why Not Her, İrlanda'da medya endüstrisinde bir araya gelmiş, cinsiyet eşitliği ve çeşitliliği için çalışan kadınlardan oluşan bir kolektiftir. Radyo yayınlarındaki cinsiyet dengesini sağlamak için mücadele ediyoruz” dedi. 
 
Radyolarda daha fazla kadının sesinin duyulması için mücadele ettiklerini anlatan Byrna, “Galce de bir söz var, ‘Ni Saoirse go Saoirse na mBan’, kadın özgürlüğü olmadan özgürlüğün elde edilemeyeceği anlamına gelir. Hepimiz bunun için çalışıyoruz, birlikte çalışıyoruz çünkü ancak birlikte çalışarak başarabiliriz. Uzun bir yol kat ettik ve başaracağımızdan eminiz çünkü bu kadar çok kolektifin güçlerini birleştirdiği ve daha iyisi için çalıştığı bir durum daha önce olmamıştı” diye belirtti. 
 
YARIN: Cinsiyete dayalı mesleki ayrımcılığı yıkan inşaatların Duru ustası
 
MA / Berivan Altan - Gözde Çağrı Özköse

Diğer başlıklar

21:07 Antep’te trafik kazası: 3 ölü, 15 yaralı
20:42 Koronadan 96 kişi daha hayatını kaybetti
20:21 Aydın'da ırkçı katliama karşı 24 saatlik oturma eylemi
20:15 HDP'liler sel bölgesinde: Acil afet bölgesi ilan edilsin
20:07 ÖHD: Katliamın sorumlusu iktidardır
19:58 Demirtaş’tan ırkçı katliamda yaşamını yitirenler için başsağlığı
19:42 TMMOB: Irkçı saldırı failleri bir an önce cezalandırılsın
19:13 Buldan: İktidar gün sayıyor
18:49 Hozat Belediye Başkanı Valiliği yalanladı
18:46 Adana’da 'uyuşturucuya hayır' eylemi
18:30 Irkçı katliama tepki: Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok
18:23 Dedeoğulları taziyesinde Sayan'a tepki: Biz saf değiştirenlerden değiliz
18:13 Muhabirimiz ve beraberindeki 5 kişi serbest bırakıldı
17:54 Başkale ve Çaldıran’da sel
17:50 İslami STK’lerden ırkçı katliama tepki: Failler cezalandırılsın
17:24 Hozat’ta yangın 3 köye daha yayıldı
17:15 Manavgat'ta ölü sayısı 7'ye yükseldi
17:11 Marmaris'te otelde patlama
17:10 Muhabirimiz Sezgin'e tutuklama talebi
16:10 STÖ ve siyasi partilerden Dedeoğulları’na taziye ziyareti
15:40 Karaburun Yarımada RES projelerine tahsis edildi
15:39 İkizdere’de nöbet 101'inci gününde
15:36 Şırnak'ta 18 tutuklu koronaya yakalandı
15:32 Bir sanatçı daha intihara sürüklendi
15:29 Katliamı paylaşan gazeteciye soruşturma
15:25 Muğla Çevre Platformu: Asılsız iddialar gerçek failleri koruyor
15:20 Selde ağıt yakan anne: Evim yıkıldı, dışarıda kaldık
14:59 Katliam yerine giden Dedeoğulları yakınlarına polis şiddeti
14:46 Mersin'de ırkçı katliama tepki
14:25 ‘İzmir’de gerçekleştirilmek istenen katliam Konya’da yaşandı’
14:20 Xaşkan’da ikinci sel
14:12 Antep’te 5 katlı bina çöktü
13:35 Datça’da 12 saatte 131 deprem
13:23 Erdoğan, Konya açıklamasını nerede, ne zaman ve kime yaptı?
13:12 DSİ’nin kanalı sele neden oldu
13:11 Van’da gözaltı sayısı 9’a çıktı
13:06 Muhabirimiz Sezgin adliyeye çıkarıldı
12:09 Palalıdan sopalıya saldırganlar hep korundu
11:54 Muğla'da 3 noktada yangın sürüyor
11:40 Kürdistani İttifak Grubu: Irkçı katliamdan iktidar sorumludur
11:39 Muhabirimiz polis otosunda da darp edildi
11:04 Yeni Yaşam Kadın eki Êzidî kadınları kapağına taşıdı
11:04 Kürt iş insanı Güneş tutuklandı
10:53 Meclis İnsan Hakları Komisyonu Konya ziyaretini iptal etti
10:28 Irkçı katliamın faili 40 saattir yakalanmadı
10:25 Hozat kırsalı 3 gündür yanıyor
10:16 Irkçı grubun saldırısına uğrayan gazeteciler emniyette ifade vermedi
10:15 Şenyaşar ailesi: Zulüm yapanı korumayın
09:53 Mülteciler nelere alet ediliyor?
09:48 Ege'de 5,7 büyüklüğünde deprem
09:25 Van’da HDP’li 3 genç gözaltına alındı
09:18 Manavgat’ta yol kesen ırkçı gruplar Kürt arıyor!
09:04 Dönüşümlü açlık grevi 248’inci gününde
09:03 Bayındır: Saldırılar sokakta boşa çıkarılır
09:02 Heşdi Şabi Sorumlusu: Şengal'i ancak Şengalliler korur
09:01 DAİŞ’in izlerini kadınlar siliyor: Şengal’de artık direniş var
09:01 Diyarbakır Ana Jet Üssü’ne yapılan hava saldırısı sonrası GPS sinyalleri kesildi
09:00 Kadınların TİS mücadelesi: Taleplerimiz yaşamsal
09:00 01 AĞUSTOS 2021 GÜNDEMİ
00:27 Hakkari'de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı
00:20 Irkçı katliamın faili: Mehmet Altun
00:14 Ebdî: Türkiye’nin ırkçı politikalarına karşı ses yükseltmeli
31/07/2021
23:26 CHP heyeti: Olayın ayrıntıları ve bağlantıları ortaya çıkarılmalı
23:19 Muğla’da deprem
23:09 Erdoğan Marmaris'te de çay fırlattı!
22:16 Darp edilen muhabirimiz gözaltına alındı
21:54 Irkçı saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 13’e yükseldi
21:18 HDP’li gençlere ırkçı saldırı: Gazeteciler de yaralandı
21:04 ‘Orman yangınlarının sorumlusu iktidardır’
20:57 Yangın bölgesine gidişler engelleniyor
20:54 Başkale’de evi yıkılan kadın yaşadıklarına ağıt yaktı
20:46 Koronadan 79 kişi daha yaşamını yitirdi
20:25 Ankara’da katliama tepki: Direne direne kazanacağız
20:11 Koronaya yakalanan işçiler depodan odalara yerleştirildi
19:09 Katliam anına dair görüntüler çıktı
18:54 Mardin’de müdahaleye rağmen katliam protesto edildi
18:52 Binlerce kişi Taksim’den haykırdı: Faşizme karşı omuz omuza
18:12 Diyarbakır'dan katliama öfke: Kürt halkı yalnız değildir
18:05 Ankara’ya yürümek isteyenlere müdahale: Çok sayıda gözaltı
17:56 Irkçı katliam Yüksekova'da yürüyüşle protesto edildi
17:27 Başkale’de sel: Onlarca ev ve ahır yıkıldı
17:26 Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli saldırıya dönüştü
17:16 Antakya ve Samandağ'da orman yangını
17:04 Bingöl’de erkek cenazesi bulundu
16:57 Konya’daki katliama her yerden tepki: Husumet değil ırkçı saldırı
16:41 Konya’da ırkçı katliamda yaşamını yitirenler defnedildi
16:35 Ailenin yakını: Ağlarsak kazanırlar, ağlamayacağız
16:12 Van’da açıklamaya polis müdahalesi: 5 gözaltı
16:10 Savcıyla görüşen avukatlar katliam anını anlattı
15:38 İkizdere’de direniş 100’üncü gününde: Dozer hızlı yargı yavaş
15:37 Cem etkinliğinde Konya’daki katliama tepki
15:18 Askeri operasyon ardından ormanlık alanda yangın
15:03 Muğla’da 5 farklı yerde orman yangını
14:50 Gözaltında öldürülüp intihar süsü verilen Cihan’ın failleri soruldu
14:24 KESK: İktidarın kışkırtıcı dili saldırılara zemin hazırlıyor
14:24 Tutuklu Sancar'ın tedavi hakkı engelleniyor
14:12 Temelli: Katliamın sorumlusu iktidardır
14:11 ANYAKAY-DER yeni yönetimini belirledi
14:09 İHD İzmir Şube: Tuğgeneral Tağma yargılansın
14:07 Türkiye’den BM’ye Cumartesi Anneleri savunması: Yasalarımıza uygun