Buldan: İktidar gün sayıyor

img

İSTANBUL –  “HDP’liyiz her yerdeyiz” kampanyası kapsamında Esenyurt Meydanı’nda gerçekleşen halk buluşmasında"Gelsinler bu meydanı görsünler" diyerek iktidara işaret eden  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "İktidar artık gün sayıyor" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “HDP’liyiz her yerdeyiz” kampanyası kapsamında Esenyurt Meydanı’nda halk buluşması gerçekleşiyor. Binlerce kişinin katıldığı buluşmada HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “HDP halktır, halk burada” sloganları ile karşılandı. 

Buluşmanın gerçekleştiği meydana girişlere öncelikle izin verilmedi. Meydanın etrafı polis bariyerleriyle çevirilirken daha sonra HDP’lilerle yapılan görüşmeler sonrası alana girişlere izin verildi.

Ayrıca Esenyurt Meydanı’na İstanbul’un ilçelerinden gelmek isteyenlerin polislerce engellendiği öğrenildi. Engellemelere rağmen binlerce kişi Esenyurt Meydanı’na slogan atarak girdi. HDP bayrakları ile alana giren kitle, “Selam, selam İmralı’ya bin selam”, “Be serok jiyan nabe” , “HDP halktır, halk burada”, “Jin jiyan azadi”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Deniz poyraz ölümsüzdür”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Biji Berxwedana Zindana”, “Şehit namırın” sloganlarını attı.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ VURGUSU

Buluşmada, “Kürt sorunu çözmeyen çözülür”, “HDP’yi kapattırmayız”, “Muhatap arıyoruz”, “Li her dere ne!”, “Ne Cumhur ne Millet ittifakı, çözüm Demokratik Cumhuriyet”, “Kürt sorunu muhataplarıyla çözülür” dövizleri yer aldı.

KATLEDİLENLERİN FOTOĞRAFLARI

Kitle ayrıca Konya’da ırkçı saldırı sonucu katledilen 7 Kürt yurttaşın isimlerinin ve fotoğraflarının  yer aldığı dövizleri de taşıdı.

Buluşmada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,: “ İşte bu görüntü bu coşku bu kararlılık HDP’nin kapatılamayacağının bir göstergesidir. Sizler bizler dimdik ayakta olduğumuz sürece ne kapatma davaları ne fezlekeleri, ne Kobane Davası yaptıkları hiçbir şey işe yaramayacak. Gelsin bu meydanı görsünler sizi görsünler. Buradan binlerce selam gönderiyoruz. Cezaevlerinde rehin olarak tutulan sevgili Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve şu an cezaevlerinde rehin olarak tutulan yüzlerce aradraşımaz bilerce selam gönderiyoruz. Bugün bedenlerini açlığa yatıran cezaevlerinde açlık grevinde olan bütün arkadaşlarımıza binlerce kez selam gönderiyoruz.  Değerli halkımız bu bir miting değil sadece küçük bir buluşma. Bu buluşma HDP’nin günlerdir aylardır; bölge bölge il il ilçe ilçe; köy köy dolaşmalarının sadece bir tanesidir. Çünkü biz nerede bir ezilen bir mağdur var, insanlar nerede zulme uğruyorsa HDP bugün oradadır, halkın yanındadır. Halkın içindedir" dedi. 

HER YERDE AYNI COŞKU

Buldan, gittikleri her yerde gerçekleştirdikleri her buluşmada Esenyurt Meydanı’ndaki gibi coşku ve kararlılığın olduğunu belirterek, “ HDP’nin Türkiye’ye umut dağıttığını, cesaret dağıttığını her yerde görüyoruz. Bununla her yerde karşılaşıyoruz, çünkü bu ülkeyi yönetenler, bizleri yaratanlar, biz Esenyurt ile gurur duyuyoruz. Her şeye rağmen burada olmanızdan dolayı gurur duyuyoruz. Bütün engellemelerle rağmen burada oluğunuz için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Esenyurt ilçemizi iyi biliyorum. Buradaki yoldaşlarımızın, partili arkadaşlarımın her türlü engele rağmen dimdik ayakta duracağını biliyorduk. Esenyurt’ta baskı ve zulmün olduğunu biliyoruz. 31 Mart seçimlerinden önce bir yolsuzluk çarkının olduğunu gördük, tanık olduk. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra dengeler değiştikten sonra, yolsuzlukların kapısı kapandıktan sonra Esenyurt’ta halkımıza partimize saldırmaya başladılar” diye belirtti.

SEÇİM VURGUSU

HDP’nin AKP’ye kaybettirdiğini söyleyen Buldan, “ Şimdi korkuları, yaraları bir dahaki seçimde HDP’nin bütün Türkiye'de bu dengeleri değiştirmesinden korktukları içindir. Bizden korksunlar, HDP’den, halkımızdan korksunlar. Bir dahaki seçimde bütün gücümüz ve irademizle bu ülkenin geleceği için gençlerimizin, kadınlarımızın, halkımızın yarınları, demokrasi, adalet, hak, barış için bu ülkedeki düzeni değiştirmek için yola çıktık ve başaracağız” dedi.

ORMAN YANGINLARI

Türkiye’de yaşanan ekonomik, siyasal krizlerin yanı sıra orman yangınları ve Van Başkale’de olduğu gibi sel felaketleri ile ırkçı katliamların  yaşandığı yeni bir dönemden geçildiğini belirten Buldan,  “Yine ormanlarımız ciğerlerimiz yanıyor. Başta Manavgat olmak üzere Türkiye’nin her yerindeki yangınlarda can kayıpları oldu, ağaçlar yandı. Kim yaktıysa, kimler yaktıysa mutlaka açığa çıkartılmalı ve mutlaka hesabı sorulmalıdır. Buradan yurttaşlarımıza, yangınlardan zarar gören bütün kentlerimize orada yaşayan yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi  gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

‘AFETLER ÜZERİNDEN SEÇİM HESAPLARI YAPIYORLAR’

Buldan konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Bir taraftan bunlar olurken bu ülkenin cumhurbaşkanı Marmaris'te zarar gören yurttaşlarıma geçmiş demek olsun demek için yüzlerce araçlık konvoy ile Marmaris’e gitti. Bu görüntü Türkiye tarihine  bir utanç görüntüsü olarak geçti. Sadece bununla sınırlı kalmadı, Marmaris halkının kafasına çay poşetleri attı. Evet oradaki insanların senin yüz araçlık konvoyuna bir paket çayına ihtiyacı yok. Oradaki insanların sevgiye, huzura ihtiyacı var. Size bir tavsiyemiz var, gittiğiniz yerlere biraz sevgi götürün, biraz umut götürün, çay değil bu halkın eline dokunacak insanları götürün. Ama onlar da kaybettiklerini, her gün anketlerde eridiklerini biliyorlar. İlk seçimde kaybedecekleri için seçim hesaplarını bile doğal afetler üzerinden yapmaya çalışıyorlar.

KONYA’DAKİ KATLİAM

Bu ülkede öyle bir ortam oluşturdular ki insanlar birbirine nefretle, kine zemin hazırlıyor. İki gün önce Konya Meram’da 7 kişilik bir aile işte bu ırkçı zihniyetin kışkırtması sonucu katledildi. Her gün HDP’ye hakaret edenler, küfür edenler, HDP’yi düşmanlaştıran, Kürtlere düşman gözüyle bakan bu zihniyetin sonucunda bu ırkçı saldırılar sonucu 7 insan yaşamını yitirdi. Bu ülkede Kürtlere düşman gözüyle bakanlar, HDP’yi siyaset dışı bırakmaya çalışanlar şunu iyi bilsin ki Kürtler yalnız değil, sahipsiz değildir. Kimse unutmasın, bu mesele artık sadece HDP meselesi değil. Bu konu sadece Kürtlerin konusu değildir.

İKTİDAR GÜN SAYIYOR

Türkiye’de demokrasiye, barışa, adalete inanan kim varsa  inanan, Türk’ü Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Lazı, Çerkezi, Ermenisi, Süryanisi ile herkesin 83 milyonunu yek vücut olarak bu saldırılar karşısında durması gerekiyor. AKP ve küçük ortağı MHP bu saldırılardan besleniyorlar. Seçimlere gitmek için zemin hazırlıyorlar. Bu ülkede yaşayan insanların geleceğini ekonomisini düşünmeyen, sadece kendi koltukları düşünün bir iktidar var. Bir kez daha söz veriyoruz, bu iktidar gün sayıyor. AKP ve MHP’ye bundan sonraki seçimlerde bay bay yapacağız. Güle güle diyeceğiz.

ÖCALAN ÜZERİNDEKİ TECRİT

Bu ülkede demokrasinin, adaletin kırıntılarını bile bırakmadılar. Hukuk adına bir şey bırakmadılar. Kumpas davaları açtılar, fezlekeler hazırlıyorlar. Selahattin Demirtaş’ı cezaevine koydular, ülkeyi tecrit ile yönetiyorlar.  İmralı’da başlayan ve ülkeye sirayet eden bir anlayışı Türkiye halklarının önüne koydular. Bugün tecrit sadece İmralı’da Sayın Öcalan’la sınırlı kalmıyor. Bugün tecrit Türkiye’nin her yerine yayılıyor. Bir kez daha söylüyoruz tecrit bir insanlık suçudur, kendi çıkardıkları yasalara bile uymayan bir Adalet Bakanlığı var, kendi çıkardıkları yasalar uyumaya davet ediyoruz. Tecridi kaldırmaları için bir kez daha çağrı yapıyoruz.

HDP İLE OMUZ OMUZA

Hepinizi HDP’ye bir kez daha güç vermeye, HDP’nin yanında yürümeye HDP ile omuz omuza, yürek yüreğe yol almaya davet ediyoruz. Yolumuz çok uzun değil, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. İlk seçimde iktidara gelmek ve bu ülkeyi yönetmek için Selahattin Demirtaş’ı Cumhurbaşkanı yapmak için yola devam diyoruz.”

 

Diğer başlıklar

00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret
17:51 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
17:44 STÖ’lerden kayyım tepkisi: Yüksekova’da rant anlayışı hakim
17:41 Burhan Sönmez PEN International başkanı seçildi
17:30 Cenevre’deki 'Türkiye Mahkemesi' kararını açıkladı
16:57 Eğitim Sen: Okul koridorlarında ezan okutuluyor
15:23 İHD: Öğrencilerin barınma sorununa kalıcı çözüm bulunsun
15:11 Barış Anneleri: İşgale karşı birlik olalım
14:53 Biden’la görüşemeyen Erdoğan: Daha önce bu durumu yaşamadım
14:01 200 avukat Adalet Nöbeti’nde: Şenyaşar ailesinin talebi talebimizdir
13:51 Mahkemeden HDP'li Tosun'a suç duyurusu
13:40 Deniz Poyraz’ın ailesinden suç duyurusu
13:31 Bebeklere aşı yapıldığını iddia eden Kurugöl’e soruşturma
13:14 Ekonomist Falakaoğlu: Faiz indiriminin faturası halka kesilecek
13:11 'Yaşam ve ekoloji için harekete geç'
13:10 Adalet Nöbeti'nin 200'üncü günü: Pankarta el konuldu
12:28 Jineoloji dersi lise müfredatında
12:27 Mardin'de kaza: İki kişi yaşamını yitirdi
11:54 Yüzde 98 engelli tutuklu Güven’den haber alınamıyor
11:53 Doğu Karadeniz’de kar yağışı
11:40 Esat-Eryaman davası yine ertelendi
11:30 Ardahan’da devam eden orman katliamına karşı eylem kararı
11:23 Şenyaşar Ailesi 200 gündür adalet bekliyor
11:22 Alevileri hedef alan öğretmene işlem yapılmadı
11:03 Günay: Öcalan çözüm yerinin Meclis olduğunu defalarca dile getirdi
11:02 'Almanya'da sol partiler kazanırsa Türkiye ile ilişkiler gözden geçirilecek'
10:34 AKP önünde gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakıldı
10:26 ZMO Adana Şube Başkanı Korkut: Pamuğun kilo alım fiyatı 9 TL'nin altında olmamalı
09:42 Manavgat'ta orman yangını
09:41 Alıkonan çocuk bulundu
09:20 İZAHED Başkanı Mütfüoğlu: Bebeklere Kovid aşısı yapılması mümkün değil
09:04 Ucuz iş gücü olmak yerine köyüne döndü
09:04 CİSST Hukuk Danışmanı: Yargı yetkisi cezaevi idarelerine verildi
09:03 İstanbul'da Kürtçe kurslar
09:02 Van sokakları: Öcalan'sız çözüm olmaz
09:02 Barınamayan öğrenciler: Sokakta olmaya devam edeceğiz
09:02 Vicdani retçiye 11 yılda 14 dava
09:02 Türkay: İklim krizine karşı ekolojik paradigma imkansız değil
09:01 Galatasaray Meydanı tekrar ablukaya alındı
09:01 Son isteği ölmeden önce köyünü görmek
09:01 Bayrak’tan Kürt diplomasi tarihi
09:00 24 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
23/09/2021
23:39 Avrupa Birliği seyahat listesini güncelledi
22:35 Bodrum'da makilik alanda yangın
22:26 Kuş Cenneti yanıyor: 34 saattir müdahale yok
22:11 AKP il binası önünde açıklama yapan SGDF’lilere müdahale: 3 gözaltı
20:58 ‘100 neden’ kampanyası panelinden ortak çağrı: Erdoğan yargılansın
20:52 Koronadan 217 kişi daha hayatını kaybetti
20:24 Şenyaşar ailesine destek: #Adaletİçin200Gün
20:19 Alevi Vakıflar Federasyonu: 73 cemevini öğrencilere tahsis ediyoruz
19:44 ABD’de askeri üsse silahlı saldırı
19:24 Çocuğu istismar eden Yaşar Kısa yine tutuklanmadı
19:00 Otogaza zam
18:56 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrıldı!
18:52 İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 yeni toplumsal cinsiyet protokolü imzaladı
18:45 Perilli: Türkiye’de yargı bireyi değil devleti koruyor
18:29 Erdoğan: Türkiye’de Kürt sorunu yok
18:02 PTT-Sen üyelerine yapılan tehdit protesto edildi
17:40 Kubat Talabani: Gazetecilerin cezalandırılmasına karşıyız
16:50 Musa Orhan hakkında paylaşım yapan Bor’a beraat
16:43 Helikopter saldırısıyla öldürülen kolberler toprağa verildi
16:22 Encü'den Savcı Sayan hakkında suç duyurusu
16:09 Almanya'da 'Ülkücü Hareket' raporu: Anayasa'ya aykırı
15:40 Ajansımızın Yazı İşleri Müdürü’ne ‘helikopter’ soruşturması
15:22 Kobanê Davası ertelendi
15:17 TJA aktivisti Bilgin'e 9 yıl hapis
15:04 Yangın yayılıyor, müdahale yok!
15:00 MB politika faizini yüzde 18’e indirildi
14:37 Diyarbakır Cezaevi'nde kalan 4 tutukluya sürgün
14:37 İşyeri hekimleri taşeronlaştırılıyor
14:31 HDP Gençlik Meclisi üyesi Ünsal tutuklandı
14:03 Mersin Tabip Odası asistan hekimlerin taleplerini açıkladı
14:02 MHP’den 7 isime ihraç
13:44 ‘Silahlı terör örgütü’ soruşturması sayısı Kayseri, Manisa ve Samsun’un nüfusundan fazla
13:32 Sanatçı Kadir Çat'a ceza talebi
13:22 Tuncel: Beklentim yok, heyetinizi reddettim
13:19 3 tutuklunun infazı yakıldı
13:19 6 aylık bebeklere 'yanlışlıkla' Covid aşısı yapıldığını öne sürdü
13:02 TTB Başkanı Fincancı: Meslektaşlarımız yokluğa terk edildi
12:53 Ünlü'yü katleden Yolum'un avukatı gelmeyince duruşma ertelendi
12:50 Süheyla Taş’ın duruşması ertelendi
12:43 İHD MYK üyesi Çağlayan’a gizli tanık beyanıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası
12:36 Aslan ve Müçel’in duruşması Kürtçe tercüman olmadığı gerekçesiyle ertelendi